Wpis z mikrobloga

@Im_CIA: po prostu zniesienie podziału klasowego, dyktatura proletariatu. Jakich ograniczonych dóbr? Dotychczas moim zdaniem wprowadzenie idei komunizmu na pełnej #!$%@? nie było możliwe, ale wraz z coraz większa robotyzacją w końcu ludzie bedą mogli przestać pracować i dobrobyt bedzie sie wytwarzał SAM. Kwestia jego redystrybucji to juz sprawa prosta jak pała pawiana
dyktatura proletariatu.


@loopzilla: Jak chcesz mieć jakąkolwiek dyktaturę bez instytucji państwa?
Jak dyktatura ma się do wolności?

Jakich ograniczonych dóbr?


Miejsce, praca, czas, energia. Nie mówiąc o wszystkim innym. Wtf przyjacielu.

A jeśli dojdziemy do punktu nieograniczonych zasobów, to nawet w kapitalizmie, wszyscy będą mieli wszystko, czyż nie? W sensie - nieograniczonej ilości chleba nie da się podzielić tak aby ktoś nie dostał, bo jego ilość jest nieograniczona dotychczasowymi czynnikami (praca,
@Im_CIA: wiesz dobrze, że nie chodzi mi o klasyczną dykaturę, raczej mam na mysli po prostu pozbycie się klasy wyzyskujacej. Tylko tyle. Nie chcę, żeby po tym ktokolwiek się #!$%@?ł w czyjeś życie, w jakikolwiek sposób ograniczał drugiego człowieka.
Co do dóbr to przyznaję Ci rację, trochę poleciałem z tematem. Ale generalnie chodzi o to, żeby ludziom niczego nie brakło - każdemu według potrzeb
@Pertaseth: to nie jest zarzutka. W komunizmie nie chodzi o efektywność. Właśnie tu jest błąd postrzegania. Po zlikwidowaniu własności materialnej wszelkie wskaźniki PKB, spekulacje giełdowe i inne tego typu gowna przestają mieć znaczenie i ludzie mogą przestać tracić czas na te pierdoły. Mogą wreszcie poczuć się wolni i szczęśliwi. O szczęście tu chodzi
@loopzilla: Nie wiem o co ci chodzi. Dlatego pytam.

mam na mysli po prostu pozbycie się klasy wyzyskujacej.


W jaki sposób?

Ale generalnie chodzi o to, żeby ludziom niczego nie brakło - każdemu według potrzeb


Jak to osiągnąć? Jak zadecydować kto ma jakie potrzeby?

Nadal nie wiem co masz na myśli mówiąc równość i brak własności. Nie wiem również w jaki sposób rozdzielalibyśmy dobra.
@Pertaseth: dlatego trzeba wychować nowe społeczeństwo, ktore nie zna czegoś takiego jak własność materialna, postrzega świat wspólnotowo, a nie jest spaczone chciwością. Trzeba się całkowicie odciąć od natury, żeby zhumanizować się w pełni