Wpis z mikrobloga

Kolejne podsumowanie wydarzeń z Japonii

1. Wczoraj doszło do tragicznego wypadku w Osace. 51 letni kierowca toyoty prius, Atsushi Ohashi, niespodziewanie wjechał na chodnik i z prędkością ok 50 km/h rozjechał kilkanaście osób, rozbijając auto o kwietnik. Niestety kierowca oraz jeden z przechodniów zginęli a 9 osób jest rannych, z czego jedna dwudziestoletnia dziewczyna jest w stanie ciężkim. Policja prowadzi dochodzenie i nie podała szczegółów, poza tym że kierowca nie był pijany czy pod wpływem narkotyków. Reporterzy byli szybsi, rozpytali świadków, sprawdzili nagrania z kamer monitoringu, zrobili symulację i oględziny miejsca wypadku. Pan Ohashi był sportowcem, zawodnikiem rugby, lubił biegać. Nie miał problemu ze zdrowiem, a ostatnie badania w lipcu nie wykazały żadnych problemów. Dziennikarze ustalili, że wysłał wiadomość na twiterze kilkanaście minut przed wypadkiem, podając gdzie jedzie. Na kamerach ze sklepu widać, że auto się zatrzymało, włączyło awaryjne światła i stało przez chwilę przed skrzyżowaniem by nagle przyspieszyć i wjechać na chodnik. Świadkowie opowiadali, że widzieli go jak niemalże leżał na siedzeniu i miał drgawki. Podejrzewany jest atak serca lub udar mózgu.

2. Ministerstwo infrastruktury, transportu i turystyki rozpoczęło pierwsze testy dostarczania żywności dla osób starszych za pomocą dronów. Mieszkańcy Nakacho, w prefekturze Tokushima zostali wybrani do programu ze względu na to, że ich domy są znacznie oddalone od siebie lub w miejscach ciężko dostępnych. Pierwszy dron przeleciał 500 m na wysokości około 50 metrów przenosząc codzienne produkty oraz jedzenie, w tym jajka. Wystartował na sterowaniu ręcznym, a sam lot i lądowanie oraz powrót wykonał automatycznie. Firma Miyakawa 21, chce by ich usługa była tania, szybka i powszechnie dostępna dla osób starszych. Po szeregu testów, ministerstwo zbierze opinie od mieszkańców i podejmie decyzję co dalej.

3. Sąd wydał wyrok by miasto Osaka wypłaciło odszkodowanie dla rodziców ucznia liceum, który w 2012 roku popełnił samobójstwo. Rodzice domagali się 170 mln jenów (6 mln zł), sąd przyznał im 75 mln jen (2,6 mln zł). Uczeń liceum, który był kapitanem drużyny baseballowej kilkakrotnie został pobity przez nauczyciela-trenera za popełnione błędy w czasie treningów. Będąc pod wielką presją nie umiał sobie poradzić z problemami i 23 grudnia 2012 roku w domu popełnił samobójstwo. Nauczyciel-trener Hajime Komura przyznał, że regularnie bił swoich wychowanków. Kapitana bił dodatkowo za błędy całej drużyny. Obrońcy ze strony miasta Osaki zaprzeczali aby ten desperacki czyn miał coś wspólnego z wymagającym trenerem. Sąd jednak uznał, że student czuł się bezradny oraz psychicznie załamany właśnie przez długotrwałe kary cielesne.
Trener Komura (lat 50) został skazany na rok więzienia z zawieszeniem na 3 lata oraz zwolniony dyscyplinarnie.

4. Dym w kabinie zmusił do awaryjnej ewakuacji pasażerów samolotu JAL startującego z lotniska w Sapporo. Samolot ze 159 osobami na pokładzie kierował się na past startowy, gdy został zawrócony ze względu na silne opady śniegu. Wtedy właśnie kapitan zarządził ewakuację gdyż w kabinie było czuć dziwny zapach oraz dym a kontrolki silnika informowały o awarii. Nikomu nic się nie stało, chociaż trzy osoby doznały lekkich urazów w czasie użycia dmuchanych, awaryjnych ślizgawek.

5. 53-cio trzy letni policjant popełnił samobójstwo, strzelając w głowę ze służbowej broni w toalecie na posterunku w Denenchofu, Tokio. Podobne samobójstwo miało miejsce na tym samym posterunku w październiku zeszłego roku, wtedy życie odebrał sobie 29-cio letni policjant w tej samej toalecie, także strzelając sobie w głowę. Przyczyna obu samobójstw jest wyjaśniana przez służby wewnętrzne policji.

6. Foxconn zdecydował się opóźnić zakup japońskiej firmy Sharp. Decyzję podjęto po otrzymaniu dodatkowych dokumentów wskazujących na jeszcze większe zadłużenie Sharpa niż przedstawiono w pierwszej umowie. Ta decyzja zaskoczyła przedstawicieli Sharpa, jednakże są gotowi na dalsze negocjacje. Dziś akcje Sharp spadły o prawie 15%.

7. Operator Tokaido Shinkansen zdecydował się na zamontowanie dodatkowych kamer w wagonach pasażerskich oraz nagrywanie non-stop. Do marca 2018 roku 119 pociągów czyli prawie 90% wszystkich tego operatora, zostanie wyposażone w ciągły monitoring. Wpływ na taką decyzję miało wydarzenie z zeszłego roku z czerwca, gdy jeden z pasażerów oblał się benzyną i podpalił zabijając siebie oraz jeszcze jedną osobę.

8. TEPCO, operator zniszczonej elektrowni w Fukushimie przyznał, że celowo opóźnił o dwa miesiące podanie do publicznej wiadomości informacji o stopionych ogniwach paliwowych tzw "meltdowns" w trzech reaktorach. TEPCO jest oskarżane o łagodzenie swoich wypowiedzi i komunikatów oraz unikania podania prawdziwej sytuacji. Celowo nie używali oni słowa "stopione ogniwa reaktora", a informowali tylko o zewnętrznych uszkodzeniach. Przedstawiciel TEPCO Shinichi Nakakuki powiedział, że celowe nie używanie słów "uszkodzony rdzeń" czy "stopione ogniwa" nie wpłynęły na reakcję TEPCO na awarię, gdyż celem zawsze było natychmiastowe i za wszelką cenę schłodzenie reaktora. TEPCO twierdzi, że odnaleziona w tym miesiącu instrukcja na wypadek takiej awarii zawiera informację by termin "meltdown" używać przy 5% uszkodzeń prętów paliwowych. Instrukcja jest datowana na rok 2003 i TEPCO nie wie, jak to się stało że została przeoczona i do tej pory niezauważona.

9. W Atami, na południe od Tokyo, typowo wypoczynkowym mieście, powstały tak zwane "Digital Detox" czyli miejsca gdzie leczy się uzależnienie od telefonów komórkowych. Podstawowy kurs trwa 2 dni i kosztuje 20.000 jen (ok 700 zł). Przy rejestracji należy oddać wszystkie elektroniczne gadżety. W czasie kursu uczestnicy przechodzą szereg treningów i zajęć między innymi naukę relaksacji za pomocą oddychania, malowania, garncarstwa itp. Są też spacery w grupach z wykorzystaniem papierowych map oraz wspólne gry i zabawy. Uczestnicy po zakończeniu kursu stwierdzali, że teraz inaczej patrzą na swój telefon i będą starać się bardziej kontrolować spędzany z nim czas.

#wiadomoscizjaponii #amajapan #japonia
  • 27
@ama-japan:

5. 53-cio trzy letni policjant popełnił samobójstwo, strzelając w głowę ze służbowej broni w toalecie na posterunku w Denenchofu, Tokio. Podobne samobójstwo miało miejsce na tym samym posterunku w październiku zeszłego roku, wtedy życie odebrał sobie 29-cio letni policjant w tej samej toalecie, także strzelając sobie w głowę. Przyczyna obu samobójstw jest wyjaśniana przez służby wewnętrzne policji.


Czego świadkiem byli? Może odwiedzili ten sam dom?!
G.....y - @ama-japan:
 5. 53-cio trzy letni policjant popełnił samobójstwo, strzelają...

źródło: comment_a7ZZMdNkL8Edlr40hCvJCEoXpSrZD1A4.jpg

Pobierz