Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo czyli ja

Zdjęcie brzydkie, piwo ładne - oto schwarzbier aka black lager na podstawie nieco zmodyfikowanego przepisu z "Brewing Classic Styles" by Zainasheff & Palmer
Wyszedł bardzo dobrze, choć nie idealnie i zmieniłbym jeszcze kilka drobiazgów. I w sumie zrobię to przy następnej warce. Tak czy siak sikacze z bawarii się nie umywają ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Jedna porada dla ludzi nowych w temacie lagerów - nie róbcie ich nie mając lodówki, bo precyzyjna kontrola temperatury przez /miesiąc/ chałupniczymi metodami to bardzo upierdliwa sprawa i dość masochistyczne przeżycie.
Pobierz
źródło: comment_sdxYc1CBy7JcG623LHLZto35Mnx7gKk9.jpg
  • 13
@PIWOWARSTWO: opisujesz gdzieś swoje zmagania z piwowarstwem, czy dopiero zamierzasz na wykopie? Masz jakąś stronę internetową, czy to bardziej hobby niż duże przedsięwzięcie? Mam nadzieję, że pojawi się tu więcej takich wpisów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Obserwowałbym.
@Lrrr: ciekawe, bardzo ciekawe, szczególnie biorąc pod uwagę jak estrowy i niedobry jest np pils z Mariensztatu - jakoś to musieli osiągnąć, tudzież biorąc pod uwagę istnienie bardzo charakterystycznego gatunku california common [te co piłem były dość estrowe właśnie, choć BJCP twierdzi że to wcale nie reguła] - cóż, wygląda na to, że będę musiał poeksperymentować i przekonać się sam.

@widaczew: bardzo miło mi przeczytać coś takiego. Moje piwowarstwo to
@PIWOWARSTWO: co do piw na rynku to racja, większość to słabe koncernówki robione pod ilość. Czasami mam wrażenie, że duże koncerny specjalnie wykupują mniejsze i psują im jakość, żeby wybić swoje piwo, które nie jest nawet przeciętne. Czekam zatem na kolejne wpisy, może się dowiem czegoś ciekawego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@widaczew: Koncernowych piw raczej w ogóle nie kupuję, miałem na myśli crafty - niestety. Mamy teoretycznie wspaniała sytuację, setki piw do wyboru w dziesiątkach gatunków, jednak przytłaczająca większość z nich oszczędza na surowcach i/albo zupełnie nie trzyma się deklarowanych stylów, polskie piwa rzemieślnicze najeżone są wadami produkcyjnymi, brakiem balansu i harmonii smakowej. Sporo z nich jest, w mojej opinii, gorszymi piwami niż piwa koncernowe.
@PIWOWARSTWO: musiałbym spróbować więcej piw, żeby wypowiadać się w tym temacie. W mojej okolicy jest tylko jeden sklep, który sprzedaje piwa ambitniejsze, niż harnasie i żubry, więc piwa często nie piję, w dodatku jako laik ciężko mi powiedzieć cokolwiek poza oceną smaku. Są jakieś crafty, które polecasz?
@widaczew: Ciężkie pytanie! Nawet mimo tego, że duża część polskiego rzemiosła nie jest na dobrym poziomie, to sama ilośc browarów powoduje, że ilość niezłego piwa jest znaczna. Niemal każdy browar ma mniej i bardziej udane piwa, więc albo mogę polecać coś konkretnego w ramach gatunku, albo rzucić listą browarów, którym 'w miarę ufam' - biorąc rzeczy z Pracowni Piwa, Trzech Kumpli, Pinty, Profesji, Podgórza czy Ale Browaru jestem częściej zadowolony niż
@PIWOWARSTWO: dokładnie takiej rady potrzebowałem. Dziękuję. :) zapamiętam, najważniejsze to zacząć. Nie domyśliłbym się od jakich gatunków zacząć. Widząc ten post miałem przeczucie, że dowiem się czegoś ciekawego i teraz wiem że miałem rację. Dobrze, że na mikroblogu jeszcze jest wartościowy content.