Wpis z mikrobloga

Napisałem do Biura RPO i Krajowej Rady Notarialnej maila. Ciekawe czy mi odpiszą, jak tak to kręcimy aferę dx

Zapytałem o prostą sprawę: chcę sprzedać mieszkanie w mieście. Kawałek trawnika koło bloku figuruje jako "użytek rolny" w ewidencji. Planu miejscowego nie ma. Czy mi reżym dobrej zmiany pozwoli?

To nie jest mój wymysł, znam jeden taki blok w pewnym mieście powiatowym. Myślę, że jest ich w Polsce duuuużo.

Szanowni Państwo,

W związku z rządowym projektem zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przedstawienie mi praktyki notarialnej w następującej sprawie:

Czy kupno lokalu mieszkalnego w sytuacji gdy fragment gruntu należący do nieruchomości wspólnej widnieje w ewidencji gruntów jako użytek rolny, a nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego podlega przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

Powszechnie wiadomym jest, że określenie, czy dana nieruchomość jest nieruchomością rolną w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego możliwe jest, w sytuacji gdy dla nieruchomości nie został sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o ewidencję gruntów i budynków. (por. orzeczenia SN IV CSK 256/12 i III CZP 61/04)

Może się jednak zdarzyć, że w skład nieruchomości poza użytkami rolnymi wchodzą także inne rodzaje użytków. W tej sytuacji orzecznictwo nakazuje jednak traktować daną nieruchomość jako nieruchomość rolną:


W odniesieniu do nieruchomości o niejednorodnym charakterze możliwe są stanowiska, że nie jest ona objęta regulacją ustawy niezależnie od zakresu przeznaczenia jej na inne cele albo podpada pod jej uregulowania, jeśli nie jest w całości wykorzystywana i przeznaczona na inne cele niż rolne, bądź też wskazane wymagania ustawowe spełnia nieruchomość, której wiodącym przeznaczeniem jest prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie. (...) Odrzucić należy pierwsze z przedstawionych stanowisk, ponieważ wprowadza warunek, który nie został przewidziany w art. 2 pkt 1, a nadto rodzi możliwość pozostawania poza ustawowym zasięgiem nieruchomości, które w nieznacznym jedynie zakresie są wykorzystywane w inny sposób, a miałyby wpływ na realizację jej założeń.

Wyr SN IV CSK 93/12

Moje największe zaniepokojenie rodzi fakt, że przyjęcie takiej wykładni przepisów może doprowadzić do tego, że w sytuacji sprzedaży lokalu mieszkalnego z udziałem w nieruchomości wspólnej w skład której wchodzi fragment gruntu zakwalifikowany jako „użytek rolny” taka transakcja podlega przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie, czy moja interpretacja przepisów jest słuszna.

Na marginesie chciałem też dodać, że tak rachityczna i niedokładna definicja „nieruchomości rolnej” w niniejszej ustawie jest w mojej opinii jedną z licznych podstaw by uznać proponowane przez Rząd zmiany za niezgodne z Konstytucją i licznymi umowami międzynarodowymi.


Z wyrazami szacunku,

@rafalu90

Strona ze śmiesznymi obrazkami


#wobronieziemi #prawo #neuropa #dobrazmiana #bekazpisu
  • 11
@rafalu90: To jest niebywale porażająca prowokacja. ( ͡º ͜ʖ͡º)

No, ale mam nadzieję, że dostaniesz odpowiedź, i to na poziomie. A nie w stylu, na który mógł wpaść tylko przygłup: "Mamy do czynienia z czytelnikiem Wyborczej, który ogląda TVN".