Wpis z mikrobloga

5 625 - 1 = 5 624

Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autor: Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd
Gatunek: Poradnik
★★★★★★★★

O wykrywaniu kłamstwa
(Trochę o książce i sporo o samym wykrywaniu)

Chyba każdy z nas chciałby wiedzieć kiedy nie mówi się nam prawdy, ukrywa ją lub próbuje nas zmanipulować. Chcąc zdobyć tę przewagę nad kłamcą sięgnąłem po "Anatomię kłamstwa" i był to świetny wybór. Książka jest dokładnie tym czego szukałem.

Bijący z okładki napis o agentach CIA może wydać się niektórym chwytem mającym przyciągnąć uwagę do książki. Przyznam ten chwyt miał na pewno takie zadanie, ale jeżeli było się agentem CIA, ma ogrom wiedzy w temacie wykrywania kłamstwa i można potwierdzić swoje kompetencje pracą w tak renomowanej agencji, to czemu by tego nie zrobić?

Autorzy zajmowali się w CIA wykrywaniem kłamstwa podczas regularnych przesłuchań swoich agentów, sprawdzania oddania swoich informatorów czy wydobywania informacji z podejrzanych. Po skończonej pracy w agencji założyli firmę, która uczy jak wykrywać kłamstwa. Niektórzy z nich pomagają też osobom prywatnym w stwierdzeniu słuszności słów innych ludzi. Lata takiej pracy zaowocowały tym, że zdobyli oni ogromne doświadczenie i mnóstwo wiedzy, którą my możemy pozyskać dzięki tej książce.

Dostajemy bardzo konkretną pozycję, z masą wiedzy, która tylko czeka na wydobycie i przyswojenie (zrobiłem z niej dwie mapy myśli na kartkach A3, bo tak dużo jest w niej wartych zapamiętania informacji). Ogrom wiedzy nie sprawia jednak, że lektura jest ciężka. W całym tekście przewijają się wszelkiej maści anegdoty, czy to z pracy, czy z życia codziennego, które urozmaicają lekturę. Szczególnie interesujące są wywiady z "kłamcami", gdzie naszym zadaniem jest wyliczać zachowania kłamliwe jakie wykazała dana osoba.

Autorzy przedstawiają nam rodzaje kłamstwa:

„Czy przysięgasz mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę, tak ci dopomóż Bóg?”.

1) „… mówić prawdę…” - kłamstwa popełnienia. Jest to najprostszy rodzaj kłamstwa, który wygląda tak:
-Co pan robił w ten czwartek o godzinie 14.00?
-Oglądałem tv w domu.
A tak naprawdę go tam nie było ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest to bardzo trudne dla większości do popełnienia kłamstwo, bo ludzie naturalnie mają opory w kłamaniu i czują się z tym niewygodnie, dlatego częściej stosują kłamstwa innego typu.

2) „…całą prawdę…” - kłamstwa pominięcia. To już o wiele łatwiejsze kłamstwo i częściej występujące, ale w którym wielu ludzi nie widziałaby zachowania kłamliwego. Cała zagrywka polega tu nie na tym co mówimy, ale na tym czego nie mówimy.
Nasz przykład wyglądałby teraz tak samo jak wcześniej, tylko przesłuchiwany przy przekazaniu informacji o oglądaniu tv nie dodał, że robił to ze swoją o 10 lat młodszą kochanką.

3) „…i tylko prawdę…” - kłamstwa wpływu. Tutaj trzeba być naprawdę czujnym, żeby nie uwierzyć w przedstawione nam kłamstwo. Przesłuchiwany będzie chciał nam przekazać informację, która może być prawdą i pozornie jest związana z tematem, ale w rzeczywistości chce nas zmanipulować i nie odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie.
Wyglądałoby to tak:
- Czy był pan agentem?
- Jestem wielkim patriotą i kocham swój kraj.

Dalej poznajmy:
1) system L2 -patrz i słuchaj. Musimy się skupić jednocześnie na sygnałach werbalnych i niewerbalnych.
2) zasadę klastra -zachowania kłamliwe muszą występować parami, jedno nie przesądza o kłamstwie, a im ich więcej tym większe prawdopodobieństwo kłamstwa
3) Ogrom zachowań kłamliwych:

-problem z zaprzeczeniem „nic nie zrobiłem” zamiast „nie zrobiłem tego”;
-odmowa odp. lub niechętne jej udzielenie „Nie wiem czy mogę odpowiedzieć.”;
-stwierdzenia, które nie są odp. „To dobre pytanie”;
-umniejszanie wagi, żarty;
-przejście w tryb ataku ”Jak pan śmie mnie pytać o takie rzeczy?”;
-kwalifikatory „zasadniczo”, „właściwie”, „w dużej mierze”;
-Zdania odsyłające: „Wszystko, co mogę państwu powiedzieć, zostało zawarte w oświadczeniach…”

i wiele innych

4) Wybrane aspekty z mowy ciała – ruch punktów kotwiczych (tych które trzymają nas w danej pozie np. takim punktem zawsze są stopy, bo przytwierdzają nas do podłoża – Uwaga! Niezależnie od ilości punktów, które są w ruchu liczymy to jako 1 klaster), gesty porządkujące (okulary, krawat, spódnica), „Ręka przy tawrzy”, brak związku między sygnałem werbalnym a niewerbalnym itd.

5) Na co zwracać uwagę, a na co nie. Bardzo ważne, żeby pozbyć się wszelkich uprzedzeń, bo zakłócą nasz proces wykrywania. W książce jest to fajnie wyjaśnione na przykładzie przywódcy satanistów, który był oskarżony o molestowanie małej dziewczynki.
6) Jak wydobywać prawdę, żeby nie zniechęcić i nie zablokować kłamcy. Pod żadnym pozorem nie oceniajmy czynów i nie atakujmy słownie osoby, z której chcemy wydobyć prawdę.
7) Przykładowe pytania do wydobycia prawdy. Na końcu mamy całe strony pytań do wykorzystania w danych sytuacjach. Wcześniej autorzy bardzo szczegółowo traktują ten temat np.
Nigdy nie pytaj w taki sposób: "Nie spałeś z nią, prawda?", "Nie współpracował pan z nimi?" bo wplatając do pytania przeczenie tylko ułatwiasz kłamcy skłamanie.

Autorzy obalają też wiele mitów, które postronni mogą uznać za zachowania kłamliwe np. skrzyżowane ręce często uważa się za sygnał kłamstwa, ale przecież danej osobie może być zimno lub po prostu wygodniej w takiej pozycji. Często mamy też zaznaczone, żeby nie popadać w manię i nie widzieć kłamstwa wszędzie tam, gdzie dane zachowanie może być nawykiem konkretnej osoby, należy je odrzucić z naszej analizy i skupić się na innych sygnałach.

Mógłbym o tym napisać cały artykuł i może kiedyś to zrobię, ale teraz nie pozostaje mi nic innego jak gorąco polecić tę książkę.

Pamiętajcie, że kłamstwo może być niebezpieczne (sam podczas lektury przypominałem sobie sytuacje z mojego życia, w których uznałem przekazaną informację za prawdziwą, a w trakcie czytania doszedłem do wniosku, że mogło to być kłamstwo), ale w bilansie końcowym znajomość prawdy jest dla nas korzystna.

Prawda nie boi się żadnych pytań.


Na koniec autorzy dają porady jak szlifować zdobyte umiejętności. Sugerują oglądać wywiady ze znanymi osobami, różne talkshow czy rozmowy z politykami i…


Niech prawda nas wyzwoli

Powodzenia
~Davila

#bookmeter #ksiazki #rozwojosobisty #czytajzwykopem #klamstwa #wykrywanieklamstwa

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
D.....a - 5 625 - 1 = 5 624

Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autor: Philip Houston, Don T...

źródło: comment_rRS64vGax4CrIrjnWa7WWMoODZXpv6b9.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@sen_olimpii: Kupiłem ją na prezent, ale tak mnie wciągnęła, że zanim ją oddałem, to już była przeczytana. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A przy najbliższej okazji kupię sobie swój egzemplarz, bo zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.
  • Odpowiedz
@Davila: Czytasz książki-prezenty przed obdarowanym? ! To barbarzyństwo! Obdarowany ma przecież konstytucyjne prawo do rozdziewiczenia książki!
  • Odpowiedz