Wpis z mikrobloga

Żeby nie było, że tylko @Honorrata urozmaica tag #muzykaklasyczna mniej lub bardziej niecodziennymi kompozytorami, to ja też coś w miarę ciekawego postaram się umieścić. Nie wiem czy słyszeliście o takim panu jak M. K. Čiurlionis, który był Litwinem, ale mocno związanym z Polską.
Co ciekawe, jest również znany i szanowany jako malarz. Często też malował obrazy do dzieł muzycznych. Dla kultury XX-wiecznej Litwy był jak... nie mam dobrego porównania, ale podobny był ważny i wpływowy.

Tutaj obraz Scherzo z cyklu inspirowanego utworem muzycznym Sonata wiosenna, tutaj obraz Fantazja poranna, a tutaj uroczy obraz Gniew, który można czasem zobaczyć w MN w Warszawie.
Poniżej poemat symfoniczny Morze.

Przy okazji #malarstwo #litwa #sztuka
Kampala - Żeby nie było, że tylko @Honorrata urozmaica tag #muzykaklasyczna mniej lub...
  • 5
@alkan: Szybko nie zapomnę twoich zasług, chociażby w promowaniu swojego imiennika, po prostu pisałem to w kontekście najnowszych "czasów"

@urs6: Mamy tutaj taki swój zakątek muzyki klasycznej/poważnej. Tak już sie przyjęło, że #muzykaklasyczna jest nieco bardziej popularna od #muzykapowazna.
Co do nazwy, to jest trochę kłopot, bo nie ma na to dobrego słowa. Do muzyki poważnej nie mógłbyś wrzucić tańców, do muzyki dawnej raczej nie pasują kompozytorzy z XX czy nawet XXI wieku, a muzyka klasyczna, ściśle rzecz biorąc, odnosi się do muzyki klasycystycznej.