Wpis z mikrobloga

#sap #abap #qlikview #analizadanych #olap Dążąc do samodoskonalenia w zakresie IT, ciągle napotykam na drodze różne warianty, ostatni z nich to ten jaką ścieżkę obrać. Ostatnio na kole naukowym oraz sam dla siebie poznaję program do analizy Qlikview, widzę w nim potencjał i sprawia mi radość z tworzenia fajnych raportów itp. Mam możliwość nauki programowania ABAP poprzez uczęszczanie na szkolenia i idąc na podyplomówkę z w/w języka. Pytanie: Doskonaląc się z wymienionych programów/dziedzin można zostać konsultantem/programistą ABAP lub analitykiem/konsultantem BI/Qlikview, można te kategorie połączyć? Jeżeli nie to co jest bardziej optymalne pod względem różnorodności zadań/wynagrodzenia? Wołam @D3lt4 bo po części chyba w tym siedzi :)
  • 4
ABAP to jednak zbyt wąska specjalizacja, ja bym nie tracił na to czasu zwłaszcza w kontekście woli zostania konsultantem. Posiedź dłużej nad MS SQL/Oraclem, Hadoopem, big data i data mining i zainteresuj się ogólnie BI. To na pewno bardziej perspektywiczne
@D3lt4: Szefie, ale czytaj ze zrozumieniem, kto tutaj napisał, że SAP nie jest perspektywiczny? SAP to taka kobyła, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale nie wydaje mi się, żeby znajomość ABAP bez biegłości w SQLu robiło jakąś przewagę na rynku pracy.
@a55a5in: Nie ma ABAPera który nie zna SQL'a. @harris108: jest cały moduł BI w SAP. A co do kasy to pewnie jest całkiem nieźle. Znam jednego SAP BIowca i na pewno na brak gotówki nie narzeka :) Ale on robi na kontraktach dla Niemców, więc to też trochę inaczej wygląda :)