Wpis z mikrobloga

Wiecie jaki PiS ma plan na poprawę dostępności lekarzy, rozwiązanie sytuacji kryzysowej związanej ze wzrostem emigracji wśród lekarzy oraz zbliżającą się dziurą pokoleniową w tym zawodzie (np średnia wieku chirurga to 56 lat)?
dolewanie wody do dziurawego wiadra
Podczas gdy wśród top 3 powodów deklarowanych wyjazdów to słabe zarobki (odpowiednio 73% ŚREDNIEJ krajowej a po 2 latach 83% przez kolejne 4 lata), brak miejsc szkoleniowych i fatalna organizacja pracy często ograniczająca rozwój zawodowy. Niestety na dzień dzisiejszy Minister Zdrowia nie widzi możliwości naprawy realnych problemów #dobrazmiana #polityka #sluzbazdrowia
zapraszam osoby spod tagu #4konserwy i #neuropa oceny proponowanych zmian
  • 4
@su1ik: Spoko, kilka dni temu odbyło się spotkanie Ministra z Porozumieniem Rezydentów i Minister obiecał współpracę i powołanie specjalnego zespołu w tej sprawie, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele PR.
Dzisiaj konsultanci wojewódzcy dostali pisma z prośbą o przedstawienie propozycji zmian w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy. Coś się zaczyna ruszać. Niedługo odbędą się rozmowy z MF w sprawie wynagrodzeń lekarzy - postulat - co najmniej 2x średnia krajowa.
@semperfidelis: o Porozumieniu Rezydentów słyszałem, ale z tego co słyszałem to spotkanie tak kolorowo nie przebiegło. Jedyną zmianą na + jest coroczna aktualizacja literatury (bardzo ważna zmiana ale żałosne, że tyle na nią czekano) oraz możliwość zdawania egzaminu specjalizacyjnego na ostatnim roku specjalizacji. Cieszy fakt wykazania zainteresowania konsultantów krajowych. Co do zwiększenia wynagrodzeń to było klasyczne nie ma pieniędzy i koniec tematu
to było klasyczne nie ma pieniędzy


@su1ik: Tak, dlatego planowane są dalsze rozmowy, tym razem w Ministerstwie Finansów. Wiesz, to na pewno nie odbędzie się natychmiast. Cieszy, że Minister Zdrowia zainteresował się sytuacją, co widać po ich działaniach. Ważna w tym momencie jest organizacja i konsekwencja. Z MZ również mają odbyć się kolejne spotkania - bodajże w marcu (choć pewien nie jestem). Bądźmy dobrej myśli.