Wpis z mikrobloga

No elo #windowsphone
I to tak dość dosłownie elo. Używałem przez prawie półtora toku L920, ale zmęczony kilkoma rzeczami przeszedłem na androida. Dokładniej Xiaomi Redmi 3 - chiński budżetowiec, który oferuje dość dużo jak na budżetowca - śliczny, wydajny i duża bateria.

Kiedy uruchomiłem WP 8.1 po raz pierwszy to miałem wrażenie że wszystko śmiga bardzo szybko, płynnie, i nigdy się nie sypie. Więc bagatela moja opinia na temat WP 8.1 jest bardzo dobra, jednak co mnie jednak nakłoniło do zmiany:

- ciągłe obietnice MS, które nie były wypełniane
- w trakcie całego czasu użytkowania przeze mnie tego telefonu chyba nikt nie napisał nowych appek na WP
- to, że tych appek jest za mało, nie ma porządnego odtwarzacza muzyki, spotify działa kulawo, messenger i fb...
- znudził mi się cały ten interfejs - jest niesamowicie surowy, i taki... smutny. Owszem, ma jakiś urok, nawet W10M bardziej mi się podoba, ale ile można czekać, kiedy nic nie zmienia się na dobre?

Więc jeśli mam opisać androida obecnie, to moim zdaniem wyleczył się już z problemu niestarczająco mocnych podzespołów, a przebierać w różnych aplikacjach można do woli.
W punktach jak przychodzi mi na myśl:

Wygląd:
Aplikacje są moim zdaniem ładniejsze na Androidzie, nie ma co mówić, jest dość duża konkurencja, więc jak nie podoba się jedno to fru, ogarniamy następne. Przyjemnie się na to wszystko patrzy, animacje są miłe dla oka, ale nie efekciarskie.

Myślałem, że będzie to nieco za bardzo cukierkowe, jednak da się dobrać kolory w przyjemny dla oka sposób.
Co warto dodać, wszystkie aplikacje są takie same, Material Design jest obecny w prawie każdej.

Funkcjonalność:
Ewidentnie można sobie pozwolić na więcej, Pushbullet pokazuje powiadomienia z telefonu, można z komputera odpisywać na smsy.
Messenger pokazuje małe ikonki czatu, i można odpisać od razu na wiadomości, bez potrzeby odpalania całej aplikacji. Której uruchomienie i tak jest szybkie, na WP to był jakiś żart. Można dzwonić przy jego pomocy!
Youtube zaś jest w miarę dobry, po zainstalowaniu zmodyfikowanego (OGYoutube) można pobierać filmy, słuchać z wyłączonym ekranem, lub w innej aplikacji itp.
Snapczata czy insta nie używam.
Gmail jest kozacki, co prawda Outlook na W10M nie był zły, jednak... Na Androidzie jest obecny w bardzo zbliżonej formie, i wolę Gmaila.

Względem WP chyba nic nie tracę pod względem funkcjonalności, OneDrive działa tak samo dobrze - przekazuje zdjęcia i filmy, Word jest taki sam. Aplikacje Microsoftu chyba są tutaj takie same.

Internet:
IE był w miarę dobry, ale dziwnie wyświetlał niektóre strony, i niestety, ale korzystanie z niego nie było przyjemne. Właściwie nie umiem tego niczym poprzeć. Po prostu, miałem odczucie walki. Alternatywne przeglądarki czyli UC Web były lepsze, ale nie dało się ustawić ich jako domyślne...
A tutaj - do wyboru do koloru. Chociaż wybór kończy się na tym, że na kompie i na tablecie mam Chrome, więc korzystam z synchronizacji zakładek i historii. IE niby też na to pozwalał. Edge, kiedyś, gdzieś, podobno. Edge to przy okazji wierutny żart. Co prawda jest szybki. Ale to trochę jak biegacz przygotowujący się do sprintu, siedzi, siedzi, na coś czeka, aż nagle jeb! wszystko załadowane. Albo i nie.

Funkcje telefoniczne:
Wiadomości, telefon, rejestr połączeń ładują się od razu. Więc tak jak na WP8.1. Z taki dodatkiem, że w rejestrze połączeń widać o której ktoś dzwonił, i ile razy. Ten jeden fakt tak mnie niemiłosiernie #!$%@?ł...
Podobno słuchać mnie lepiej w trakcie rozmowy.
Niestety, ale brakuje mi gestów z Gestures Beta.

Klawiatura jest MEGA! Po prostu nie sądziłem że to będzie aż takie miłe zaskoczenie. Co prawda Word Flow też jest bardzo dobry, ale Swiftkey jest super, od razu podpowiada mi emaile kiedy mam się logować, adresy w pasku zadań, trafia następne słowa. I delikatnie wibruje przy dotknięciu jak się ustawi odpowiednio.

I trochę na temat Redmi 3, bo widzę, że to też was ciekawi.

Wykonanie jest moim zdaniem genialne. Jest śliczny, mam złoty kolor, który nie jest złoty, a raczej orzechowy.
Bateria jest bardzo pojemna, ale u mnie aż tak dobra jak u innych, chociaż na 3 dni średniego użytkowania w zupełności wystarczy. I stosunkowo szybko się ładuje, 2A, na 4Ah, 2 godziny z małym plusem wychodzi.
Aparat jest gorszy, nie ma stabilizacji optycznej, więc zdjęcia wychodzą znacznie częściej poruszone, filmy się trzęsą....
Z drugiej strony ma więcej pikseli, więc do zdjęć notatek jest na plus. Kolorystyka jest porównywalna, przynajmniej w dzień.
Wyświetlacz jest śliczny, po prostu super. Na 5 calach piksele niby widać, ale obraz czy napisy są nadal bardzo ostre.

MIUI oceniam jako udaną nakładkę, na pewno jest lepsza niż czysty android. Niestety zżera RAM i na tym cierpi multitasking. Nie jest po polsku, przynajmniej jak na razie. To warto zaznaczyć.

Chyba tyle... Dużo wyszło.

Zwołam całą gromadkę: @MaddoxX1911: @ogur: @Nietopesz: @Kromeczka: @ZmutowanaFrytkownica: @oranzmetylowy: @Madlen_: @Pan_Ptak: @irondew: @PiccoloColo:

no elo.
  • 5
@yoloBaklawa: Ciekawy wpis :) Ja z telefonami eksperymentuję, więc gdy po pierwszym telefonie z androidem ten system mi się znudził, wziąłem WP. Kto wie, może kolejny będzie iOS? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym, mam L640 LTE i 1gb RAM jest rzeczywiście odczuwalny (ale słabo hihi) :c
@yoloBaklawa: I jak po kilku dniach użytkowania? Jak oceniasz baterie? Często używam telefonu w samochodzie w połączeniu z zestawu BT, w windowsphone dobrze działa wybieranie głosowe i czytanie sms, zalezy mi zwłaszcza na wybieraniu głosowym. Masz możliwość sprawdzić czy działa ta funkcja na redmi 3 bo tylko to mnie trzyma przy mojej 640