Wpis z mikrobloga

Ale mnie #!$%@? planowane postarzanie produktów: kilka lat temu wybrałem dla siostry taniego laptopa Lenovo i sprawdził się bardzo dobrze, jest solidnie zbudowany itd. Po roku kiedy kupowałem kolejnego dla siebie wziąłem jego "następcę"- ta sama półka cenowa i podobne parametry. Okazuje się, że mój ma znacznie słabszą konstrukcję i pękł mu plastik przy zawiasie tuż przy gnieździe ładowania. Przez to musiałem bawić się taśmą (nowa obudowa kosztuje tyle co pół laptopa), a po jakimś czasie przestał łączyć kabelek łączący to gniazdo z płytą główną. Nowy kosztował ponad 3 dychy, chociaż to kawałek plastiku i 5 przewodów. Za wymianę serwis chciał 100zł, więc sam to zrobiłem.
Przy okazji odkryłem, że nie mogę wymienić gniazda na bardziej standardowe okrągłe, niż montowane oryginalnie bo we wtyczce (!) zasilacza jest układ komunikujący się z płytą i sprawdzający oryginalność (taa 20V, od Acera to zupełnie co innego niż 20V od Lenovo i popsuje ci kompa).
No ale wracając do głównego toku moich gorzkich żali:
Nowy kabelek po tygodniu też przestał łączyć i komp nie chciał się ładować. Wkurzyłem się, wziąłem stary i odarłem z izolacji.
W środku piny gniazda były przylutowane na malutkich polach i wygięte pod takim kątem, że nawet najlżejsze poruszenie gniazdem w stronę "środka" laptopa groziło ich odłamaniem, co dokładnie nastąpiło w moim kompie. Po przelutowaniu złącz wszystko działa tak jak powinno.
Wychodzi na to że Lenovo od czasu projektowania laptopa mojej siostry do mojego:
-osłabiło konstrukcję, żeby obudowa łatwiej się łamała
-wymieniło gniazda zasilania na takie, które sprawdzają oryginalność zasilacza
-zmieniło sposób mocowania zawiasów, tak żeby uszkadzały one nowe gniazdo
-sprawiło, że uszkodzone gniazda mogą być bez problemu naprawione w kilka minut i ponownie montowane w serwisowanym laptopie
-ustawiło zaporowe ceny części zamiennych
#lenovo #elektronika #naprawalaptopow #lenovocwel
CichyGlosZTyluGlowy - Ale mnie #!$%@? planowane postarzanie produktów: kilka lat temu...

źródło: comment_TMqQumvenjHRtLS7iTM6oH5p9Sai8QcO.jpg

Pobierz
  • 24
@CichyGlosZTyluGlowy: Planowane starzenie jest wtedy kiedy soft sprawdza ile razy podłączano i na jak długo telefon do ładowarki po czym (po założonej ilości) wyłącza ładowanie i zgłasza jakis tam błąd . Tak samo dajmy na to drukarka, po naliczonych 2.000.000 razy powrotu karetki z tuszami ma zgłosić błąd i odmówić pracy
@robekk1978: tak i jest też wtedy gdy ograniczasz ilość śrubek trzymających ekran tak, żeby zmęczenie materiału obudowy doprowadziło do katastrofy na kilka miesięcy po upłynięciu okresu gwarancyjnego. Dlaczego produkt tego samego producenta, w tym samym segmencie cenowym starszy o rok może nie mieć wcale tego problemu?
@CichyGlosZTyluGlowy: to też jest możliwe, ale z kolei dzisiaj robiłem (o ile sie niemyle G580) i bardzo sensownie zrobili zawiasy bo (2) śruby mocująca górę i dół obudowy nie były jednocześnie głównymi trzymającymi zawias, w środku na płaskowniku były jeszcze dwie dodatkowo. Niestety wiele z takich cudów można wybronić nie tym że producent celowo to zrobił, ALE tym że srają tymi modelami jak wrona po czereśniach, i tak po prawdzie nie