Wpis z mikrobloga

#fm #footballmanager #pilkanozna

Witajcie, jako że ktoś wrzucił ostatnio link do wywiadu z Reasercherem bazy danych do FM'a, przedstawię wam dzisiaj jak to wygląda z punktu reaserchera klubu trzeciej ligi (oczywiście chodzi o mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

2 razy w roku, najczęściej przy rozpoczęciu okienka transferowego dostajemy od HR'a plik klubowy dotyczący klubu i zawodników. W tym pierwszym pliku aktualizujemy dane dotyczące danego klubu. Finanse, stroje, kosy i zgody, umowy sponsorskie, praktycznie każdy element. W drugim pliku są piłkarze, trenerzy i zarząd klubu. I w tym pliku również mamy mnóstwo opcji do edycji, trochę więcej niż w edytorze dołączonym do samej gry. Jeśli chodzi o piłkarzy to staramy się żeby odwzorować ich umiejętności, wiadomo że nie da się na 100% odwzorować statystyk młodzika który pojawia się rzadko na murawie, dlatego lepiej czasami zostawić dany atrybut (gra i tak sama mu przypisze losowy). Edycja tego wszystkiego musi być bardzo dokładna bo potem jak jakiś piłkarz pójdzie do gry z błędem to trzeba czekać pół roku (do winter patcha lub nowego FM) aby to zmienić.

Oczywiście nie ma z tego żadnych pieniędzy, jedynie dostajemy darmową kopię gry od SI Games (nie wiem czy wszyscy, ja np osobiście dostałem). No i jestem w creditsach gry więc fajnie ujrzeć swoje imię i nazwisko.
  • 6
@rbck: W FM 12 i 13 robiłem research Cracovii. Z tego co widzę to niewiele się zmieniło w kwestii procedur. Zawsze miałem problem ze skocznoscią zawodnika. Jakie mieliście wytyczne w tym roku odnośnie tej statystyki. Czy wzrost zawodnika jest podstawą przy ustalaniu skocznosci?
@michaszko: Research robiłem w 2008/9 roku nie jak pisałem wyżej 2012. Miałem wtedy dużo czasu i zapału więc siedziałem nad powtórkami meczów i analizowałem. Nie byłem na treningach i nie rozmawiałem z trenerami. Kiedy czegoś nie wiedziałem to zawsze mogłem zostawić puste miejsce. Najważniejsze to poprawnie oszacować potencjał zawodnika i jego kluczowe zalety i wady. Jedyną rzeczą której nie zaakceptowano w mojej pracy były to statystyki Mateusza Klicha. W finalnej wersji
@michaszko: @dzerald:
Co do skoczności to jest ona teraz ustawiana głównie na podstawie wzrostu. Jeśli nie ustawisz skoczności ale ustawisz wzrost, gra sama wygeneruje minimalną dopuszczalną skoczność dla gracza (aby uniknąć sytuacji gdzie taki nikola zigic miałby 11 skoczności). Jeśli chodzi o treningi - researcherzy klubów nawet z 1 ligi mają ciut łatwiej jeśli chodzi o 1 drużynę bo powtórki zawsze mogą obejrzeć w telewizji gdy nie mają czasu, u