Wpis z mikrobloga

#prywatnynotatnik

Jak przetrwać atak nuklearny?

Czas zimnej wojny to według mnie jeden z najciekawszych okresów we współczesnej historii. Napięcie między USA a ZSSR wielokrotnie przekładało się już na klimat filmów, książek a także innych dzieł wydanych w późniejszych latach. Mimo wszystko dla osób, które miały okazję przeżyć ten okres, wydaje mi się, iż sytuacja nie wyglądała aż tak ciekawie i interesująco, jak dla późniejszych pokoleń. Między 41 a 91 rokiem nastroje były raczej mizerne, a z tyłu głowy często pojawiał się strach oraz lęk przed zagładą nuklearną. W tym przypadku nawet Warszawa przygotowała się na uderzenie ze strony Związku Radzieckiego.

W czasie zimnej wojny w USA opracowano specjalne procedury, które od początku do końca miały chronić obywateli przed sytuacją bez wyjścia. W 1956 roku National Emergency Alarm Repeater stworzyło nawet specjalną, dedykowaną syrenę, która oficjalnym sygnałem mogła poinformować ludność o trwającym lub nadchodzącym ataku nuklearnym. Jednocześnie władze postanowiły uczyć osoby w każdym wieku (nawet w szkołach), jak przyjmować odpowiednie pozycje oraz jak układać na ziemi swoje ciało tak, aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć szanse na przeżycie.

W 1979 roku po raz pierwszy w księgarniach amerykańskich pojawiła się książka „Nuclear War Survival Skills”, która opisuje umiejętności i sprzęt przydatny do przetrwania podczas wojny atomowej. Już podczas lektury można zauważyć, że autorzy pocieszają czytelnika mówiąc o tym, iż przecież jedna czy dwie bombki atomowe nie są w stanie całkowicie zniszczyć ludzkości. Całkowicie to może nie, ale szkody przez nie wyrządzone wyglądałyby podobnie do tych, które znamy chociażby z Hiroshimy i Nagasaki. „Nuclear War Survival Skills” pozwoli Wam w łatwy sposób przyswoić wiedzę na temat budowania schronienia, nie tylko poprzez opisy, ale również mnóstwo schematów, które pozwalają na budowę sześciu różnych rodzajów schronów. Światło, meble czy utylizacja ścieków nie będą już dłużej problemem. Z tego co się orientuję, wspomniany tytuł jest w pełni dostępny w internecie i można dowiedzieć się z niego dużo więcej na temat sztuki przetrwania – nie tylko w momencie, w którym w ciągu sekundy miasto wielkości Nowego Jorku zniknie z powierzchni ziemi.

W 1961 roku, kiedy do USA dotarły plotki, iż ZSRR może testować broń nuklearną, władze postanowiły zareagować – co ciekawe, w sam proces mocno zaangażował się również Kennedy. W metrze, na przystankach autobusowych czy chociażby sklepach, obywatele mogli znaleźć specjalne broszury, które przybliżały standardowe wzory oraz zdjęcia schronów atomowych. Przytulnie jak w domu.

Z tamtego okresu zachowało się wiele materiałów, które świetnie pokazują, jak na przełomie lat 50 i 60 ludzie przygotowywali się na najgorsze. Wśród fotografii znajdziemy wzory schronów oraz plakaty zachęcające do „zabezpieczenia się” w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Mam nadzieję, że historii w tym wypadku już nie będzie dane się powtórzyć…

Więcej fotek znajdziecie tutaj. <----
________________________________________________________________
*Więcej treści, ciekawostek i luźnych przemyśleń znajdziesz w tagu -> #prywatnynotatnik lub po prostu subskrybując mój profil.
*Jeżeli nie korzystasz tylko z Wykopu to możesz obserwować również moją stronę na Facebooku.

#ciekawostki #zimnawojna #historia #fotohistoria #fotografia #ciekawostkihistoryczne
a.....1 - #prywatnynotatnik

Jak przetrwać atak nuklearny?

Czas zimnej wojny to ...

źródło: comment_UlHya5MxP1aMK7Z0bMf9CYyK6nboI6XZ.jpg

Pobierz