Wpis z mikrobloga

Aktualizacja #domowyogrod #papryczki #chili #chilihead

Część moich papryk zaatakowała choroba grzybowa. Prawdopodobnie jest to mączniak prawdziwy. Wygląda jednak zupełnie inaczej niż na pomidorze lub ziemniaku. Na pewno jednak nie była to choroba innego rodzaju. Zauważyłem 5 zaatakowanych roślin. Stały jednak wszystkie blisko siebie a więc i wszystkie mogły dostać zarodniki grzybni. Lecząc więc zerwałem zainfekowane liście (czasem nawet 2/3) i spryskałem papryki roztworem miedzianu. Na szczęście nie ma ostrego słońca i nie pada, a temperatura nie spadła poniżej 15 stopni (dla chili graniczna dolna - inaczej przestają przyjmować składniki odżywcze). Mam nadzieję że oprysk je wyleczy, a ponadto nie zaszkodzi. Papryki bowiem nie lubią oprysków. Poza tym widzicie tutaj wszystkie krzaczki które mam obecnie.

#ogrodnictwo

temat o przypadku na forum ogrodniczym: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=14801
goromadska - Aktualizacja #domowyogrod #papryczki #chili #chilihead 

Część moich pap...

źródło: comment_aYPQPBWimVJHQAHOH3MgWw5YnBtbRbSl.jpg

Pobierz
  • 27
@wysuszony: Choroby, pasożyty i warunki w Polsce mogą wszystko zniszczyć. W zaszłym roku one stały u mnie w szklarni. Zachowywały się jak bonsai... jednak nie miały owoców, stały w miejscu. Przeniosłem je do domu i wystrzeliły do góry. Jednak zrób jak uważasz, mówię jak było u mnie i nie dam sobie głowy uciąć że Ci się nie uda.

@Endorfinek wołam!
@goromadska: Cholera, też mam jakieś białe... kuleczki (?) na górnej stronie liścia, ale nie sądziłem, że może to być jakaś choroba - bardziej, że to zwykły kurz, paprochy albo cokolwiek :C dobra, za chwilę będę miał przygotowany roztwór miedzianu. Zobaczymy co z tego wyniknie. Dzięki za informację!
@goromadska: Wszystko wskazuje na to, że to jednak ten mączniak - biały meszek pod spodem liści + to białe coś na wierzchu... no nic, spryskam i zobaczymy co się będzie działo.
@goromadska: jedzenie z nich? nie ta pora jeszcze, najbardziej rozwinięta roślina jest w tym stadium co na zdjęciu. O, na liściach są dobrze widoczne te białe kropki (jakby przejechać palcem po liściu to one schodzą bez problemu). Co teraz zrobić z taką rośliną? Rozumiem, że teraz rozwijają się kwiatostany, które potem będą zapylone (??????)
Razr - @goromadska: jedzenie z nich? nie ta pora jeszcze, najbardziej rozwinięta rośl...

źródło: comment_UFdbBR6vjO36FILUye8AMhF48gSPxfQl.jpg

Pobierz
Odnoszę wrażenie, że wasze papryczki zaatakował mączlik szklarniowy, a nie mączniak. To jest - wybaczcie - taka #!$%@?, której byle czym nie zwalczycie. Jakieś trzy, czy cztery lata temu jesienią przeniosłem rośliny z czymś takim do domu - tragedia. Chyba jednak cztery lata temu, bo szukałem czegoś na mączlika i niczego skutecznego nie znalazłem. Jakiś czas potem coś w końcu dostałem, ale nazwy nie pamiętam. Poszperam i jak znajdę - to odpowiem.
@Razr: Masz dokładnie to samo.

Zostaw łącznie 1/3 liści - zdrowe + zakażone, kieruj się bardziej tym co jest pod liściem. Resztę urwij, poczynając od najstarszych, najbardziej zakażonych. Nie myj ich - pozostałych, wilgoć szkodzi. Pełne słońce teraz musi być, przewiew, niska wilgotność. Usuń połowę kwiatów. Te które by odpadły (a na pewno by odpadły) będą na jaśniejszych łodyżkach. Roślina potrzebuje siły do walki z chorobą, a i tak , mówię
@dziczku: Miedzian powinien go zwalczyć - mączniaka (choć zależy też jaki), ale jak najbardziej czekam na informacje co poskutkowało u Ciebie, bo i może z tym będzie problem kiedyś. Na pewno u mnie nie jest to problem pasożytów, po prostu ich nie ma :) widać że to jest grzyb. Ponadto robiłem oprysk z wywaru czosnku i one nie miały się kiedy oraz z czego rozwinąć.
@goromadska: U ciebie faktycznie może być grzyb, ale jeśli u @Razr 'a pojawiło się to na spodniej stronie liści, to na 99,9% mączlik. Razr - jak już zauważysz małe, białe muszki (jej lot wygląda bardziej jak skok pchły i jest wielkości pchły), to masz mączlika. Tego nie idzie zwalczyć - szczególnie na zewnątrz. Można się pobawić w jakieś doraźne pryskanie czymś nieszkodliwym dla innych owadów, ale to tylko kwestia chwili zanim
@dziczku: Jeśli chodzi o miejsce przechowywania moich papryczek to właśnie trzymam je na parapecie od południowych okien. Światła mają tam pod dostatkiem a i temperatura odpowiednia. Na spodzie liści mam coś w rodzaju białego meszka - jutro zrobię temu dokładniejsze zdjęcie. No nic, jutro zakupię podobny specyfik do Twojego, a wcześniej popryskam je tym roztworem miedzianu - nie zaszkodzi, a może pomóc. Jeśli nic się nie zmieni do czasu, aż roślina
@Razr: Jak dla mnie nie musisz robić zdjęcia - wiem doskonale jak to wygląda - to mączlik. Zostaw to nawet na całe lato na zewnątrz. Papryczki dadzą radę. Dopiero na jesieni dokładnie wypleń. Roztwór miedzianu w tym przypadku nic nie pomoże. Są środki do rozpuszczenia w wodzie i później pryskania, które jakoś rozwój mączlika hamują i te stosuj, ale bez przesady.