Wpis z mikrobloga

12# Aramis Amber Ale 17º BLG (na 24 litrów) 29.12.2015
Pale Ale 6,5 EBC Soufflet 4,2 kg
Monachijski 12-16 Soufflet 1,5 kg
Karmelowy jasny 30-40 EBC Strzegom 0,6 kg
Bursztynowy 30-70 EBC Strzegom 0,5 kg
Caraaroma (R) 300-400 EBC Weyermann 0,04 kg
Chmiel Aramis FR 2013 granulat 6,3% 75g
Drożdze Gozdawa PURE ALE YEAST 7
Zacieranie:
69’-68 – ok. 75 min. lub do negatywnej próby jodowej.
podgrzewany do 76-78 i wysładzamy.
Gotowanie 70’
60’ – 35 gram Aramis
5’ – 40 gram Aramis
Ok, 27 IBU
Odfermentowanie po burzliwej do 9BLG. Przelane na cichą 12 stycznia 2016 r.
Zabutelkowane 23 stycznia. Odfermentowane do 8 BLG. Czuć wyraźnie słodowość z mocną goryczką. Bardzo fajne pijalne piwko wyszło.

#piwo #piwowarstwo #browarcaccabatus #browarhipster
Conradoss - 12# Aramis Amber Ale 17º BLG (na 24 litrów) 29.12.2015
Pale Ale 6,5 EBC ...

źródło: comment_XgP685qKJvEueGBa12JI4X9WRjbx8bZN.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Conradoss: w takim razie za ~tydzień będziesz miał szampana
może trochę dłużej to zajmie, ale generalnie ten strain ponoć źle reaguje na spadek temperatury w fermentacji i potrafi bardzo zwolnić - ale ma tolerancję alkoholu do 12%, więc na pewno nie skończył jeszcze roboty, generalnie bałbym się mocno na Twoim miejscu o gushing i tym podobne
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: @boa_dupczyciel:
ok, zawsze jest ten pierwszy raz z granatami... pytanie, jezeli burzliwa trwała 2 tygodnie, pozniej 2 tygodnie cicha, zero spadku BLG, zacieranie w najwyzszych temperaturach czyli mało alkoholu, przeciez sa piwka z ekstraktem 17 i maja ok. 5 procent.
tez pytalem na forum o to ze malo spadlo, generalnie mialem odp. ze przy takim zacieraniu bardz to jest mozliwe.
  • Odpowiedz
@Conradoss: powiem tak, zacierałem 2 miesiące temu FES 18blg w 100% na słodko [w 72 stopniach, więc beta amylaza była na skraju nieaktywności {w 68 stopniach jak najbardziej beta konwertuje śmiało do cukrów najprostszych}, było w nim 2kg słodów specjalnych - czyli niskofermentujacych/niefermentujących - a spadło do 5blg. 8 blg z siedemnastu to /połowa/ cukru w brzeczce w ogóle, to po prostu nie gra.

Co do fermentacji to sam nigdy nie korzystałem z gozdawy pure ale [ani żadnej innej for that matter], ale przeczytałem, że bardzo źle reagują, kiedy nie skontruje im się spadku temperatury po najburzliwszej fazie fermentacji - ludzie na forum piwo.org piszą, że burzliwa na tym szczepie potrafiła im trwać nawet 4 tygodnie. Generalnie zasada jest taka, że o długości fermentacji decydują drożdże, nie piwowar. jeśli masz sytuację, w której odfermentowanie jest tak niskie po 'założonym' czasie, sprawdzaj co kilka dni czy blg się zmienia - lepiej potrzymać piwo na gęstwie 7 dni 'za długo' niż 3 dni za krótko. Możesz tez wykorzystać patent promowany tu przez browarPERUN - odlanie części piwa [z pół litra], wsypanie do niego jakichkolwiek [choćby piekarskich] drożdży i postawienie w cieple, żeby zobaczyć, czy fermentuje. Jesli tak, to oczywiście fermentacja burzliwa nie zakończyła się i piwo należy trzymać dalej. Osobiście nigdy nie musiałem uciekać się do takich rozwiązań, ale zawsze lepiej znać taką 'sztuczkę', jeśli nie mamy pewności/cierpliwości do rozwiązań klasycznych.

Konkluzją będą 3 porady
1. przed użyciem nowego, 'skomplikowanego' straina drożdży - przeczytaj nie tylko to, co mówi producent, ale też opinie na
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: i to jest super konkretna odpowiedź! dzięki za rady ! po tej odpowiedzi nie mam więcej pytań, na przyszłość bardziej będę kontrolował spadek BLG. a teraz piwko przeniesione do najzimniejszego miejsca w domu i będzie na pierwszym miejscu do wypicia, by nie było problemów w przyszłości z granatami. Myśle, ze w ciągu 2-3 tyg. granaty nie powinny się zrobić, więc warka nie powinna być stracona :)
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: @boa_dupczyciel: Temat stary, ale stwierdziłem ze napiszę co z tym piwkiem wyszło. Oczwiście konsumpcja była przyspieszona. Jednak, żadnego granatu, anie nawet gushingu nie było. Widoczne te drożdże tak miały. Dzięki za ostrzeżenie. Jedynym minusem smaku tego piwa, było zbyt duże nagazowanie, co powodowało ostrzejszy smak.do tej pory mam 2 piwka, ostatnie otworzyłem kilka dni temu.
  • Odpowiedz