Wpis z mikrobloga

@PanKtos: wygląda to na kondensator, jednak nie określisz jego pojemności. Cena groszowa, ale z lutowaniem dla początkującego mogą być problemy. Skłaniałbym się do tego, by podejść do jakiegoś sklepu elektronicznego, często sprzedawcy tych elementów trudnią się w naprawie elektroniki. Być może element PC4609 ma taką samą pojemność jak 4612, a pojemność tego drugiego można zmierzyć. Z tym elektronik sobie poradzi. Na oko nie da się oszacować do czego ten element i
@KokiX: teraz patrzę na wewnętrzna część obudowy i widzę, że kabel od touchpada był tak rozgrzany, że przypalił materiał leżący pomiędzy wewnętrzna częścią obudowy, a samym kablem.
@PanKtos: no panie, koszty takie, jak się ceni doświadczeniem dany elektronik. Bo w serwisie wymieniliby płytę główną, a tutaj trzeba się pobawić ze zdrapywaniem laminatu z płytki i lutowaniem bezpośrednio tych przewodów, pomijając wtyczkę/gniazdo.
@tylkolurko:

wyczysc ten syf i zrob zdjecie

Z ciekawości zapytam - po co? Rozumiem chęć dostania ładnego zdjęcia bez smoluchów, żeby wszystko ładnie było widać, ale:

1. Rozpoznasz na oko pojemność tego kondensatora?
2. Widać nawet dla niewprawnego oka, że wszystkie są połączone równolegle.
Nie zrozum mnie źle, absolutnie nie jestem zgryźliwy, ale chciałbym, żebyś się podzielił wiedzą na temat tego, co wyczytałbyś już po usunięciu oznak przypalenia.
@redliquid: jesli chodzi o oszacowanie pojemnosci to nawet wrozbita maciej by sie spocil, chyba ze ma google i model plyty. bylem ciekaw czy glupi ma zawsze szczescie i to tylko troche dymu i stopionego plastiku czy wegiel na wylot
@tylkolurko: Ani tantalem, ani elektrolitem (podłączając do napięcia < 230V), żadna istota ludzka jednorazowym strzałem nie byłaby w stanie spowodować zniszczenia PCB na wylot (zakładam, że jest to zwykły PCB płyty głównej laptopa = 16 warstw).