Wpis z mikrobloga

Wiecie może jak to jest z zwrotem towaru na allegro?

Sprzedałem 14-15 dni temu używanego laptopa z konta prywatnego (ale laptop był na firmę) i gość dopatrzył się na ekranie mikro ryski przez co nagle chce mi zwrócić sprzęt ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mam jakieś wyjście czy po prostu mam od niego przyjąć sprzęt i oddać kasę.

Po głowie chodzi mi zaproponowanie rekompensaty za ryskę w postaci 100-200zł ? :D bo nie chce mi się znowu bawić z sprzedażą... tyle że takie rozwiązanie może być ryzykowne, bo później może się doczepić do czegoś innego.

#allegro
  • 9
@Pestqa: Ma 14 dni roboczych na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny i musisz mu zwrócić pieniądze. Możesz spróbować z tą rekompensatą ale postaraj się sformułować to tak że rekompensata dotyczy wszystkich wad nie wymienionych w aukcji żeby uniknąć sytuacji o których pisałeś.
@severian: szkoda...

rekompensata jest faktycznie mocno ryzykowna... jeszcze znajdzie inną niewidoczną rysę i będę się z nim tak bujać w nieskończoność.

Myślałem, że sprzedając z prywatnego konta i do tego używany sprzęt, to prawo działa trochę inaczej.
@Pestqa: Zależy też co napisałeś w opisieprzedmiotu. Jeżeli pojawil sie tam zapis, że laptop nosi sladyu zytkowania to raczej może Ci naskoczyc o ile nie zdazy rozwiazac umowy.
@Daleki_Jones: @Iperyt: Chyba macie rację, chociaż cały czas zastanawiam się czy nie podlegam prawu przedsiębiorcy skoro nim jestem i laptop był na firmę, ale sprzedaż była z konta prywatnego jako osoba prywatna.

Czytam na jakimś forum, że jeżeli nie podkoloryzowałem aukcji, to fakt czy przyjmę reklamację czy nie zależy tylko ode mnie.

W aukcji napisałem jedynie, że laptop jest z połowy 2014 roku, że jest używany i że jego stan
@Pestqa: Przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z faktu, że na Allegro działa mnóstwo handlarzyn, którzy utrzymują się ze skupowania używanego sprzętu a następnie wystawianiu go po wyższej cenie. Jest regułą, że w każdym przypadku próbują naciągnąć sprzedającego wmawiając, że coś nie działa albo ma rysy. Liczą na to, że zastraszona ofiara zechce się "dogadać" i zejdzie z ceny. Mnożąc to przez ilosć transakcji, zarabiają w ten sposób niemałe pieniądze.

Sam
@Daleki_Jones: Jeszcze przed wysyłką sprawdzałem jego profil i wygląda dość wiarygodnie. Same pozytywy (20) do tego konto od lutego 2011. Z tego co przeszukałem internet, to on wygląda na młodego licealistę lub późnego gimnazjalistę wiec chyba motyw z handlarzem do niego nie przypasuje.

Myślę, że po prostu zbierał X lat sumę - kupił laptopa i myślał, że to będzie tak samo jak kupi z sklepowej półki gdzie wszystko pachnie nowością. Albo
Allegro odpowiedziało:

Odstąpienie od umowy bez podania przyczyny przysługuje jedynie osobie prywatnej dokonującej zakupu przedsiębiorcy.


Kupujący natomiast może złożyć reklamację na zakupiony towar, natomiast Sprzedający jest odpowiedzialny za jej rozpatrzenie. To Pan również podejmuje decyzję, czy są podstawy do jej rozpatrzenia. Wszelkie wątpliwości oraz spory powinny być rozstrzygane między stronami transakcji. Dlatego proszę Pana o ponowny kontakt z Kupującym w celu wyjaśnienia sprawy.

Czyli wychodzi na to, że jednak nie muszę przyjmować