Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii, kolejność przypadkowa:

1. Amerykański koncern Ford wycofuje się z Japonii oraz Indonezji ze względu na niską sprzedaż. W połowie roku zostaną zamknięte punkty sprzedaży oraz zakończy się import aut. W zeszłym roku sprzedano tylko 5000 samochodów tej marki w Japonii i 6100 w Indonezji. Wsparcie techniczne i serwis będzie dalej dostępny. Nie podano ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych.

2. Cesarz Japonii odwiedzi Filipiny by uhonorować poległych w czasie II wojny światowej. Żyjące kobiety poszkodowane przez japońską armię (tak zwane "comfort women") domagają się rekompensaty od japońskiego rządu. Jednakże nic nie wskazuje by doszło do jakiegoś oficjalnego porozumienia. Cesarz kilkakrotnie przepraszał za agresywność Japonii w czasie wojny. Rząd Filipin uważa Japonię za swego sojuszniczka i sprzymierzeńca. Japonia wspiera Filipiny w wielu wymiarach od czasów zakończenia wojny, a wobec zagrożenia ze strony Chin, Filipiny są jak najbardziej za zwiększeniem siły militarnej Japonii.

3. Zapadł wyrok w sprawie śmierci nielegalnego imigranta w czasie deportacji w 2010 roku. Sąd uznał, że 45-letni obywatel Ghany Abubakar Awudu Suraj zmarł w wyniku nieregularnego tętna i choroby serca. Podejrzenie uduszenia zostało oddalone. Sąd uznał, że zastosowana siła fizyczna była wymagana by zatrzymanego obezwładnić i zwolnił z odpowiedzialności funkcjonariuszy służby emigracyjnej.

4. Wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący mężczyzna Yasutaro Koide zmarł w wieku 112 lat, tylko dwa miesiące przed swoimi 113 urodzinami. Był leczony w szpitalu w związku z problemami z sercem. Obecnie najstarszym żyjącym Japończykiem jest 111 letni Masamitsu Yoshida, który może także okazać się najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Obecnie w Japonii mieszka około 61 tys ponad stulatków, 90% z nich to kobiety.

5. Naukowcy z Tokijskiego uniwersytetu wraz z kolegami z Harwardu opracowali super cienkie (0.08 mm), zginalne czujniki wrażliwe na nacisk. Dzięki temu będzie można opracować rękawicę czy materiał pozwalający wykryć na przykład raka piersi czy zaburzenia nie widoczne gołym okiem. Dane przekazywane do komputera pozwolą dzielić się wynikami z innymi lekarzami. Doświadczeni lekarze poprzez dotyk palcami potrafią wyczuć niewielkie guzki, dzięki zastosowaniu tego rewolucyjnego materiału nawet początkujący lekarz będzie w stanie przeprowadzić dokładne badanie. Przyłożony materiał z czujnikami do żyły, potrafił w czasie rzeczywistym mierzyć zmiany ciśnienia i siłę przepływu krwi.

6. W 2015 roku Japonię odwiedziła rekordowa ilość turystów bo aż 19 374 000, co stanowi wzrost o 47.1% w porównaniu do 2014 roku. Najwięcej turystów było z Chin około 5 milionów, wzrost o 50% mimo politycznych napięć pomiędzy tymi dwoma krajami. Około 4 milionów turystów było z Korei, a ponad 3,5 miliona z Tajwanu. Turystów z USA było nieco ponad 1 milion, co stanowi wzrost o 16,6%.
**Nie znalazłem informacji ilu Polaków odwiedziło kraj kwitnącej wiśni, ale osobiście spotkałem się w Tokyo z kilkunastoma wykopowiczami.

7. Kilkakrotnie, raz przez ponad 4 godziny strona internetowa lotniska Tokio Narita była niedostępna. Grupa Anonymous przyznała się do ataków DDoS jako protest odnośnie niewpuszczenia na teren Japonii ośmiu działaczy na rzecz zaprzestania połowu i zabijania wielorybów oraz delfinów. Oficjalną przyczyną było brak wypełnienia formularza odnośnie celu podróży oraz ubieganie się o wizę turystyczną a nie biznesową.

8. W Tokio, dzielnicy Hachioji 95-latek zginął w wypadku samochodowym, gdy starał się ominąć przechodnia na wąskiej, oblodzonej drodze. Nie udało mu się odzyskać kontroli nad autem i wpadł w poślizg. Jego miniciężarówka czołowo zderzyła się z autobusem, nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń. Pieszy szedł niemalże środkiem drogi ze względu na zaspy śnieżne. Nie wiadomo, czy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

9. Słynny myśliwiec Mitsubishi typ 22 "Zero" przeleci ponownie po japońskim niebie. Będzie to pierwszy raz od czasów II wojny światowej. Właścicielem samolotu od 1970 roku był Amerykanin mieszkający w Nowej Gwinei. W pełni odrestaurował on uszkodzony samolot. Muzeum z Hokkaido starało się go odkupić. We wrześniu 2014 roku sprowadzono samolot do kraju, przeszedł on badania wymagane przez japońskie prawo lotnicze i w grudniu został dopuszczony do lotu.
Mimo nieprzyjaznych opinii, że jest to symbol nacjonalistycznej Japonii z czasów wojny, rząd wyraził zgodę na jednorazowy przelot. Samolot pilotowany przez amerykańskiego pilota przeleci nad bazą Kanoya Naval Airbase w środę 27 stycznia. Obiecano, że przelot będzie widoczny także z okolic bazy. Przewiduje się, że tysiące osób zgromadzi się wokół lotniska. Nie zezwolono cywilom na wejście na teren bazy.

#wiadomoscizjaponii #amajapan #japonia
źródło: comment_YZXkcc0h4tNJS5Ct72WSHxfPSrc6LGE6.jpg
  • 22
6. W 2015 roku Japonię odwiedziła rekordowa ilość turystów bo aż 19 374 000, co stanowi wzrost o 47.1% w porównaniu do 2014 roku. Najwięcej turystów było z Chin około 5 milionów, wzrost o 50% mimo politycznych napięć pomiędzy tymi dwoma krajami. Około 4 milionów turystów było z Korei, a ponad 3,5 miliona z Tajwanu. Turystów z USA było nieco ponad 1 milion, co stanowi wzrost o 16,6%.


@ama-japan: Da się
@Malthan: tak, da się odczuć zdecydowanie więcej Chińczyków w hotelach. Często mam wyjazdy służbowe i business hotele są przepełnione i co raz ciężej coś zarezerwować. Co do angielskiego to moim zdaniem bez zmian, dalej bardzo słabo. Oczywiście szansa na angielskie menu jest większa w centrum miasta, tak samo z hotelami. W tych najtańszych raczej nikt nie mówi po angielsku.
@TenNorbert: raczej nie.. Ostatnio zastanawia mnie dlaczego jak są rodzice z dziećmi i idą do toalety to ojciec bierze córkę a matka syna do swoich toalet.. Nie rozumiem... Sikasz sobie do pisuaru a tu obok stoi mała dziewczynka i się przygląda... Są też toalety specjalne dla dzieci. Może raz na kilka miesięcy coś mnie zaskakuje