Wpis z mikrobloga

#biegane #jazdanarowerze #jazdanarolkach #rower #sport #mikrokoksy #gotujzwykopem #izotonik

Roztwór izotoniczny to roztwór o stężeniu identycznym ze stężeniem soku komórkowego w naszym organizmie, oznacza to, że roztwór ten pozostaje w osmotycznej równowadze dynamicznej z sokiem komórkowym znajdującym się za półprzepuszczalną błoną komórkową. Przykładem takiego roztworu jest płyn fizjologiczny podawany w kroplówkach w celu nawadniania i utrzymywania stałego poziomu elektrolitów w organizmie pacjenta. Ma on szersze zastosowanie w medycynie służy również do przemywania ran, tanek, albo jako substytut łez do przemywania gałek ocznych.

Jako, że znalzłem kilka poradników jak samodzielnie wykonać taki napój, a precyzja ich wykonania była dla mnie niezadowalająca postanowiłem zrobić własny roztwór izotoniczny. Dodam tylko, że wiele fabrycznych płynów jest "izotoniczne" jedynie z nazwy, był kiedyś nawet test i większość gotowych płynów dostępnych na rynku wypadło w nim kiepsko.

Najprostszy i za razem najlepszy napój izotoniczny dostarczający elektrolitów. Im dokładniej zostanie wykonany tym będzie bardziej zbliżony stężeniem do roztworu izotonicznego.

Do wody mineralnej (moja ma akurat 0.508676 g / l mikroelementów) należy dodać odpowiednią ilość soli kuchennej (najlepiej morskiej). W moim przypadku jest to 8.5 g ponieważ w każdym 1000 g (1 l) znajduje się już 0.5 g soli mineralnych zawartych w wodzie, a potrzebuję uzyskać roztwór o stężeniu 0.9%.

Sól ze względu na jej niewielką ilość należy odważyć przy użyciu wagi precyzyjnej (dokładność do 0.01 g będzie wystarczająca), wodę natomiast można odważyć przy użyciu mniej dokładnej wagi kuchennej (tu wystarczy dokładność do 1 g).

W kieliszku lub jakimkolwiek małym naczyniu należy odważyć sól. Postawić litrowe naczynie na wadze kuchennej i wytarować, następnie wsypać sól i dolać wody do pojawienia się 1000 g na wyświetlaczu wagi. W ten sposób mamy własny napój izotoniczny, który idealnie gasi pragnienie podczas treningów ale i może zastąpić dość drogie preparaty uzupełniające poziom elektrolitów i zapobiegające odwodnieniu (1 l takiego płynu wykonanego przy użyciu preparatu z apteki i własnej wody kosztuje ponad 5 zł lub nawet więcej).
d.....r - #biegane #jazdanarowerze #jazdanarolkach #rower #sport #mikrokoksy #gotujzw...

źródło: comment_WP6xB3s3dzAP5RjYDnbN1S3sW7x91xhE.jpg

Pobierz
  • 5