Wpis z mikrobloga

W dużym skrócie, jako rasowy, krytyk wszystkich opcji politycznych. Mam nadzieje, ze jest obiektywnie.

25 VI 2015
Tło: W roku 2015 5-ciu sędziom kończy się kadencja w Trybunale Konstytucyjnym. W tym 3-ojgu z nich 9 letnia kadencja upływa przed końcem VII kadencji sejmu (czyli przed końcem rządów PO-PSL, koniec VII sejmu 11 XI, koniec sędziów 6 XI).

Akcja: Koalicja PO-PSL uchwałą z tego dnia wprowadza art. 137 do ustawy o trybunale konstytucyjnym:

W przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015 termin na złożenie wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 2, wynosi 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.


W skrócie, rząd PO-PSL wybiera sobie wszystkich 5-u sędziów, którym kończy się w tym roku kadencja. Podczas gdy bez zmiany prawa mogliby wybrać tylko trójke , dwoch ostatnich wybralby PIS.

8 X 2015
Akcja: jeszcze za rządów PO-PSL podjęta zostaje uchwała o wyborze ww. sędziów.
Wybrani sędziowie:
prof. Roman Hauser miał rozpocząć urzędowanie 7 XI
dr hab. Krzysztof Ślebzak miał rozpocząć urzędowanie 7 XI
prof. Andrzej Jakubecki miał rozpocząć urzędowanie 7 XI
prof. Bronisław Sitek miał rozpocząć urzędowanie 3 XII
prof. Andrzej Sokala miał rozpocząć urzędowanie 9 XII

19 XI 2015
Tło: Trzech pierwszych sędziów trybunału konstytucyjnego ciągle czeka na zaprzysiężenie, które nie może się odbyć bez ślubowania przed prezydentem. Prezydent A. Duda nie organizuje jednak ich ślubowania licząc na to, że po 30 dniach bez ślubowania ich wybór zostanie anulowany. Dwóch ostatnich najbardziej kontrowersyjnych sędziów czeka na swój los.

Akcja: po zmianie ekipy rzadzącej na PIS, sejm 19 XI 2015 podejmuje uchwałę o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i uchyla art. 137 jednocześnie wprowadzając art 137a, który w dużym skrócie ma pozwolić na nieprzyjęcie sędziów z nadania PO i zastąpić ich własnymi ludźmi. Większość specjalistów od prawa jest zdania, że samo uchylenie art. 137 nie może się odnosić do trzech pierwszych sędziów, którzy zostali już wybrani a nie są poddani ślubowaniu, (prawo nie działa wstecz).

NASTĘPUJE KRYZYS TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

25 XI 2015

Ciągle otwarte zostaje pytanie co zrobić z sędziami już wybranymi a nie mogącymi sprawować funkcji z powodu braku ślubowania, bo zgodnie z ustawą sędziowie bez ślubowania przed prezydentem nie mogą pełnić funkcji. Sejm głosami posłów PIS i części posłów Kukiz15 wydaje uchwałę „w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej” poprzedniej uchwały (z czerwca) PO. Napięcie dalej narasta. Opinie specjalistów od prawa są rozbieżne, przeświadcza opinia, że tylko TK może orzec w tej sprawie.

**2 XII 2015**

Tło: kryzys trwa nadal, Prezydent Duda poddawany jest presji by przyjąć ślubowanie od sędziów PO. Kryzys osiąga kulminacyjny moment.

Akcja: PIS wybiera wybiera własnych 5 sędziów do TK:
- prof. Henryk Cioch nie podano daty rozpoczęcia urzędowania
- prof. Lech Morawski nie podano daty rozpoczęcia urzędowania
- dr hab. Mariusz Muszyński nie podano daty rozpoczęcia urzędowania
- Piotr Pszczółkowski ma rozpocząć urzędowanie od 3 XII 2015
- Julia Przyłębska ma rozpocząć urzędowanie od 9 XII 2015

**3 XII 2015**

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje skargę posłów PO, którzy skarżą swój własny przepis z 25 VI 2015. Trybunał orzeka, pierwszych trzech sędziów wybranych przez PO ma być w trybie pilnym dopuszczonych do ślubowania, a prezydent Andrzej Duda nie musi się stosować do uchwały o "braku mocy prawnej" przyjętej przez PIS i część posłów KUKIZ
15. Ostatni dwaj sędziowie od PO czyli prof. Bronisław Sitek i prof. Andrzej Sokala są wybrani niekonstytucyjnie i nie będą pełnić funkcji sędziów w TK.

Andrzej Duda przyjmuje ślubowanie od wszystkich sędziów z 5-ki PIS z czego prezes TK nie dopuszcza ich do orzekania.

12 XII 2015

Ostatni dwaj sędziowie z listy PIS dopuszczeni są do orzekania przez prezesa TK. Trzej sędziowie od PO dalej nie są zaślubowani. Kryzys trwa...

#debata #trybunalkonstytucyjny #4konserwy #4kuce #neuropa #prawda #pis #platformaobywatelska
  • 2