Wpis z mikrobloga

20 czerwca 1970 – Stefan Niesiołowski, współzałożyciel i działacz konspiracyjnej organizacji „Ruch” zostaje w wyniki dekonspiracji aresztowany wraz z innymi działaczami przez SB

1971 – Jarosław Kaczyński otrzymuje tytuł magistra

23 października 1971 – Stefan Niesiołowski zostaje skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za „czynienie przygotowań do obalenia ustroju socjalistycznego przemocą” oraz próbę podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie
1974 – Stefan Niesiołowski wychodzi z więzienia na mocy amnestii

1975 – Jarosław Kaczyński otrzymuje pracę po znajomości

„O dwóch takich…”, Kraków 2006, str 70

Dostałem dzięki protekcji pracę w Zakładzie Badań nad Szkolnictwem Wyższym. Załatwił mi ją mąż przyjaciółki mamy, poseł ZSL, wtedy wiceminister oświaty.


8 grudnia 1976 – Jarosław Kaczyński broni pracę doktorską pt „Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą„.

Już w referacie KC na III Zjazd PZPR stwierdzono pojawienie się zjawiska naporu ideologii burżuazyjnej. Jednocześnie jednak podkreślona została zasada niestosowania metod administracyjnych w walce o ostateczny cel jakim jest według słów Władysława Gomułki „całkowity triumf marksizmu leninizmu jako jedynej metodologicznej podstawy nauki”.


13 grudnia 1981 – Stefan Niesiołowski zostaje internowany w Jaworzu, gdzie spędza około roku

13 grudnia 1981 – Jarosław Kaczyński budzi się w południe

„Odwrotna strona medalu”, Warszawa 1991, str 14-15

Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości. Słyszałem tylko, jak mama ma pretensje do ojca, że nie zapłacił rachunku bo telefon jest wyłączony. W kościele panował potworny tłok, ale akurat tego dnia był u nas obraz NMP. Kazanie ks. Boguckiego wydało mi się też jakieś dziwne. I powoli zacząłem się orientować, co się stało.


„O dwóch takich…”, Kraków 2006, str 137

Ja jestem zszokowany, że mnie nie internowano.


17 grudnia 1981 – SB przychodzi po Jarosława Kaczyńskiego

„O dwóch takich…”, Kraków 2006, str 138

Liczyłem się z tym, że mnie internują, nawet – nie ukrywam – odczuwałem leciutką wewnętrzną radość, bo niezręcznie się czułem w roli nieinternowanego z niewiadomych powodów.


17 grudnia 1981, kilka godzin później – SB wypuszcza Jarosława Kaczyńskiego

4 grudnia 2008 – Jarosław Kaczyński opowiadając o postawie Niesiołowskiego w trakcie przesłuchania przez SB w 1968 roku

Wie pan, trzynastoletnie dziewczynki w zderzeniu z gestapo wytrzymywały potworne tortury, więc nie ma tutaj w ogóle o czym mówić.


5 grudnia 2008 – Jacek Kurski w rozmowie z Moniką Olejnik, komentując fakt, że Jarosław Kaczyński nie wiedział o ogłoszeniu stanu wojennego

Jacek Kurski: No chętnie, proszę się posługiwać cytatem, Jarosław Kaczyński był wybitnym działaczem opozycji demokratycznej, aktywnym pracownikiem…
Monika Olejnik: I nie obudził się w południe 13 grudnia?
Jacek Kurski: Biura interwencyjnego Komitetu Obrony Robotników, wybitnym działaczem Komisji Krajowej, podziemnej „Solidarności”.
Monika Olejnik: Czy był internowany?
Jacek Kurski: Jego brat był internowany.
Monika Olejnik: No, ale wie pan, brat, czy był internowany Jarosław Kaczyński.
Jacek Kurski: Bardzo często, państwo dziennikarze, przerzucają się między braćmi. No był Kaczyński. Był Kaczyński internowany? Był Kaczyński.
Monika Olejnik: Ale nie ten, nie ten.
Jacek Kurski: Nie ten, ale jego brat, który bardzo często jest z nim z premedytacją mylony. Ale pani redaktor nie jest sztuką dać się zabić, czy dać się zamknąć dla Polski, sztuką jest walczyć dla Polski. Sztuką jest walczyć dla Polski. Ja też całą młodość spędziłem w podziemnej „Solidarności”.

#neuropa #4konserwy #pis #kaczynski #kurski #niesolowski #polityka
  • 26
@fivechelm: no i ? Co ma piernik do wiatraka ?

Lech Kaczyński też był w opozycji, tak więc Lech Kaczyński = Hitler ?

Korwin nie dostał sie do sejmu w zeszłorocznych wyborach. Nie dostali się też Lenin z Stalinem. Korwin = Lenin i Stalin ?
@Goofas zdajesz sobie sprawe, ze cos takiego mozna napisac chociazby o Macierewiczu? nie podwazajac tego, ze napisales prawde to dzialalnosc opozycyjna w prl nie powinna miec zadnego wplywu na ocene obwcnych dzialan