Wpis z mikrobloga

@Lexion: Łatwiej się szuka wiedząc, w którym kierunku szukać. Do pejzażu, fotek z niebem, chmurami polaryzacyjny kołowy. Star jest fajny jak masz np odblaski na wodzie. Zobacz przykłady na stronie Cokin
@dyniel: (ʘʘ) Łał efekty zdjęć oszałamiające, możesz jeszcze podać markę aparatu jakim je wykonałeś? Używałeś kiedyś filtra skylight? Poczytałem trochę i jak na moje potrzeby skylight byłby odpowiedni, ewentualnie filtr UV.
@Lexion: filtr uv jest do niczego, to znaczy "chorni" obiektyw ale tez przyciemnia a jak jest tani to i powoduje bliki i flary i inne niepożądane efekty, na zadnym obiektywie nie nosilem uv i zaden nie jest porysowany - w trudniejszych warunkach chodzic z tulipanem i tyle
ten filtr z gwiazdkami to chyba najbardziej wieśniacki efekt jaki mozna uzyskać wprost z puszki, wszelkie efektowe to dziadostwo
ja uzywam polaryzacyjnego i ND,
@daczka92: Oglądałem kilka porównań zdjęć bez i z filtrem UV, jak na moje oko tylko niektóre miejsca były ostrzejsze, w sensie światło było mniej rozmyte. Głównie poszukuję tego typu "polepszenia". Mimo to dzięki za poradę z tulipanem, kolejna kwestia do przemyślenia.
@Lexion: mniej rozmyte Z filtrem uv? filtr uv nie ostrzy, to kolejna warstwa szkła przez ktora przechodzi światło i się załamuje, jak masz taki za 15zł to załamuje bardziej, jak taki za 300 to nie zauważysz różnicy bez i z, filtr uv nie przepuszcza promieni uv tylko ze tak jak kiedyś klisza była na to światło czuła tak matryce cyfrowe w ogole nie wyłapują tego światła wiec czy do niej docieraja
@Lexion: nie miałem skylight, z tego co wiem to on troche zmienia balans bieli na korzystniejszy gdy masz krajobraz daleko od siebie, jakieś góry czy coś takiego, zazwyczaj wtedy pojawia się taka jakby mgła która robi się niebieska, ale jak robisz zdjecie w RAW to możesz sobie sam zmieniać balans bieli jak chcesz na kompie
przez to ze on ma jakiśtam kolor to troche też przyciemnia ale raczej w sposób mało
@Lexion: Zgadzam się z @daczka92, że filtry pogarszają jakość zdjęcia, ale są najlepszym zabezpieczeniem obiektywu, to był też jedyny powód, dla którego kupiłem je do wszystkich obiektywów. Jak masz obiektyw za 5k to warto jeszcze wydać ok 200 pln na dobry filtr uv lub skylight. Filtrów nie zdejmuję w ogóle, ewentualny niekorzystny efekt w balansie bieli zawsze można skorygować później. Nie kupuj również taniochy, absolutny top to B&W, trochę tańsze,
@Lexion: Jeśli fotografujesz analogowo to powinieneś mieć całą torbę filtrów.
Do czarnobieli filtry: polar, pomarańczowy/żółty/czerwony/niebieski. (Ja najczęściej chodzę z pomarańczowym na ulicy)
Do koloru filtry: ciepłe/zimne (do ustalenia balansu bieli) i polar.
Do widoków filtry ND/połówki/polar.
Filtry UV się przydają dopiero w wysokich górach kiedy powietrze jest przerzedzone i w atmosferę wpada więcej światła UV. Poprawi to kontrasty w dalekich planach. Poza tym UVki to tylko kawałek szkiełka łapiący bliki/psujący ostrość/chroniący