Wpis z mikrobloga

Jako typowy #januszebudownictwa potrzebuje pomocy.

Czy warto doplacac do welny mineralnej 20 cm o lepsym wspolczynniku?

Mowimy o 0,0039 , 0035 i 0033 .

Potrzebuje kolo 200 metrow kwadratowych, bo sobie robie #mancave swoja i warsztat i garaz , ale nie jestem przekonany , bo roznica w cenie jest duza.

Na allegro:
039 dostane ponizej 15 zeta , a o 033 juz kosztuje 26 zeta

Prawie 100% roznicy a jak zgaduje 100% roznicy w dzialniu nie bedzie ;)

No i ceny..

Na allegro m2 dorbych kosztuje jak napisalem ~15 brutto przed negocjacja jakakolwiek.
Najtansza welna 20 w stacjonarnych skladach u nas kosztuje 21,19 netto. Ta roznica nie jest normalna. #januszebiznesu czy tylko mi sie wydaje i czegos nie wiem.

#budujzwykopem #budownictwo
Wolam @rybeczka
  • 27
  • Odpowiedz
@bigger: poczytaj o parametrach jak to wpływa na ocieplenie. Ja u siebie ocieplilem dach wata szklana 15cm do tego 10cm welny zwykłej w jednym miejscu gdzie musiałem podnieść sufit dałem 5cm o lepszych parametrach. Wate szklana dawałem bo miałem za darmo bardzo duże ilości. Mam w domu podłogowe ogrzewanie grzeją 4 grzejniki i temperatura od 21 rano do max 27 jak ojciec poszalal z graniem :)
  • Odpowiedz
@bigger:
Q – ilość ciepła przepływającego przez ciało
λ – współczynnik przewodnictwa cieplnego
S – pole przekroju przez który przepływa ciepło
t – czas przepływu
ΔT – różnica temperatur w kierunku
  • Odpowiedz
a po co mu wzór na "lambde"?

@ekanwro: Bo z tego wzoru najbardziej widać, jak lambda wpływa na przewodność cieplną, ile kWh trzeba przerzucać przez przegrodę by utrzymać zadaną różnicę temperatur. Oczywiście jest to grubo szacowane a nie obliczane, gdy ignoruje się obecność ściany itd ;) ale zawsze to coś
  • Odpowiedz
@ksardas: @hrumque: Zebym umial obliczyc to bym sobie policzyl.

Termomodernizacja bedzie robiona po kolei. Wiosna biore sie za dach na budynku gospodarczym, a jest on duzy, wiec oszczednosci na materiale beda znaczace.

Lambde mam podana. Chodzilo mi bardziej o to co napisal @KollA i @nico112 , ze wystarczy dolozyc np.4 cm
  • Odpowiedz
@ekanwro: Dokladnie tak.

To co pisze @hrumque pewnie jest jasne i oczywiste dla budowlancow. Ale mnie (nawet jako umyslu scislego ) juz nie bardzo. Z szacowania "na sucho" z moim absolutnim ignoranctwem wychodzi roznica rzedu kilku procent przy niezmienionej reszcie parametrow, wiec nie oplaca sie oszczedic ktoregos procenta rocznie placac 2x tyle za welne, bo to ew. zwrot za kilkadziesiat lat. Wiec nawet nie wiem czy dozyje (tfu!tfu).
  • Odpowiedz
@Gacrux: NIe mam. To budynke gospodarczy. Narazie drzwi i okna mocno azurowe. Bede sobie robil wiosna posadzki nowe, okna, bramy garazowe itd.. Wentylacje tez sie dorobi.
  • Odpowiedz
@gdziejestwodka: Wole i zaplace taka , ktora mi sie bardziej bedzie oplacac. I przez "oplacac" nie mam na mysli przeplace 2x za lepsza welne, ktora sie bedzie zwracac kilka dekad, bo to dla mnie zadna roznica. ;)
  • Odpowiedz
więc wychodzi ci ile Q/t czyli W/s będzie ciepła uciekało

@hrumque: Ok. Po przekształceniu "wzoru na lambdę" do "wzoru na straty" Q/t [W/s] jest to w zasadzie odpowiedź na zadane pytanie.

Ja jakoś szybko czytając założyłem, że będzie to ocieplenie od zewnątrz a nie dachu. Wtedy kilka cm grubości więcej nie jest problemem, a da się wykonać tak samo skuteczną izolację wykorzystując zarówno gorszy jak i lepszy materiał. Dlatego zaproponowałem
  • Odpowiedz
@bigger:
Kup zwykłą najtańszą markową połóż kilka warstw i gitara, straty będziesz miał na mostkach i stolarce(kup dobrej jakości okna plastikowe niekoniecznie jakieś stu komorowe i z 10 szybami).
  • Odpowiedz