Wpis z mikrobloga

@Lisaros: zgadzam się ;) nie wiem dlaczego Paradox zdecydował się na nowe kompozycje w EU3 i EU4 - pomysł z wykorzystanie autentycznej muzyki z epoki był genialny - przy okazji można było się "odchamić" i zrobić powtórkę z muzyki renesansu, baroku i klasycyzmu.
@Lisaros: dzięki ;) może sobie nad tym modowaniem posiedzę - mam sporą kolekcję dobrych wykonań muzyki dawnej (głównie Jordi Savall z ekipą). A jeśli chodzi o Falalalan, to wolę wykonanie właśnie Savalla, które dołaczam (tak w ogóle, to to jest renesansowa kolęda bożonarodzeniowa). Dorzucam też inny hit z EU2 - "Todos los bienes del mundo" (też w wykonaniu Savalla, bo lepiej oddaje refleksyjne przesłanie tekstu) - https://www.youtube.com/watch?v=bNgkKvXE0VQ.

Dorzucam też tekst o
Basileus - @Lisaros: dzięki ;) może sobie nad tym modowaniem posiedzę - mam sporą kol...
@Basileus: masz może do polecenia jakieś inne klasyki z muzyki renesansu? Najlepiej jakbyś doradził czego, gdzie i w jakich wykonaniach warto.
W sumie to lubię tę epokę, znam trochę Johna Dowlanda, trochę losowych wykonań Cancionero de Upsala, trochę losowych wykonań lutni z youtube, wykonania Shirley Rumsey. Wydaje mi się jednak, że w porównaniu do choćby następnej epoki, czyli baroku, renesansowa muzyka jest dość trudna do znalezienia i poznania.
Załączam przy
Kampala - @Basileus: masz może do polecenia jakieś inne klasyki z muzyki renesansu? N...
@Kampala: no ja polecam przede wszystkim Jordiego Savalla i jego projekty muzyczne - nagrał sporo albumów z muzyką renesansu właśnie (zarówno religijną, jak i świecką) - np. słynne Cancionero del Palacio. Całkiem ciekawe są też jego projekty poświęcone konkretnym postaciom lub wydarzeniom - np Columbus poświęcony podróży Kolumba oraz Hiszpanii przełomu XV i XVI wieku. Są tam zarówno utwory z epoki jak i np. dokumenty czytane przez aktorów (np. edykt