Wpis z mikrobloga

Sorry, że tak późno komentarz do wykopu, ale ja może streszczę trochę. Ogólnie to nie wiem czy kojarzysz Joe Rogana. On zaprasza do siebie ogólnie ciekawych ludzi, ale przekrój ma od naukowców, popularyzatorów nauki, poprzez standupowców, mma fighterów, gwiazdy internetu na półszalonych osobach skończywszy. Przykładem tych ostatnich może być np. Giorgio Tsoukalos znany z internetowego memu.

Tych dwóch panów których zaprosił ciężko mi jest zakwalifikować. Teoria, którą zdają się lansować, głosi że w ciągu istnienia naszego gatunku istniały jakieś gigantyczne katastrofy ekologiczno-klimatyczne (np. uderzenia meteorytów w lądolód powodujące gigantyczne powodzie etc.), które mogły zmieść z powierzchni planety całe cywilizacje o których obecnie nic nie wiemy. Kontrowersyjne jest to, że obecne modele jakie tworzą naukowcy z różnych dziedzin nie przewidują tak katastrofalnych zjawisk w skali całej planety. Tutaj nie ma co się kłócić tylko konstruktywnie wziąć kilka hipotez i sprawdzić czy są jakieś dane, które je potwierdzają.

Natomiast z ciekawych rzeczy, które usłyszałem i chciałbym zweryfikować:
- mało rozwinięta jest archeologa podwodna, wiele z miast czy osad było budowanych blisko większych zbiorników wodnych i mogło zostać zatopione przez podnoszący się poziom wód
- w wielu kulturach komety są traktowane jako zwiastun jakiegoś nieszczęścia, a mimo wszystko większość komet które obserwujemy to niegroźne obiekty
- na terenie Ameryki Północnej (?) gdy się robi przekroje gleb to jest na dużej połaci terenu cienka warstwa popiołu sprasowana, coś to w podcaście tłumaczyli, że mogło być pozostałością po gigantycznych pożarach mających miejsca na całym kontynencie

Wołam osoby, które uczestniczyły w dyskusji pod tamtym filmem:
@Fox_Murder @Kralizek @yosemitesam @alenacomnielogin_ @r3pr3z3nt @FlaszGordon @beteg @marekjoz
@mielnik69

#swiat #ciekawostki #nauka (?) #kosmos #religia #geologia
Pobierz x.....x - Sorry, że tak późno komentarz do wykopu, ale ja może streszczę trochę. Ogól...
źródło: comment_d4EMQFKuEYAUCJDTCGFD8hM5yGNhsaA5.jpg
  • 18
@xmichaelx: Na wszystkie naukowe hipotezy jest potrzebny dowód (ironia polega na tym, że piszesz w tagu #religia :D), by były traktowane poważniej. Jeżeli istniały rozwinięte cywilizacje wcześniej, to powinien po nich pozostać jakiś ślad. Jeżeli były konkretne katastrofy, to powinien pozostać po nich odcisk w geologii. A jeżeli mamy dowody, że faktycznie były katastrofy, ale nie na poziomie masowego wymierania (ostatnie to wymieranie kredowe), w okresie istnienia homo sapiens, mamy również
@zerozero7: Jasne, dlatego do momentu uzbierania dowodów na ten temat wstrzymuję swój osąd. Jestem osobą, która głęboko ceni sobie metodę naukową. Niemniej jednak perspektywa, że mogły istnieć w miarę rozwinięte cywilizacje znacznie wcześniej niż obecnie uważamy przyjemnie pobudza moją wyobraźnię i dlatego dzielę się tym z wami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odnośnie archeologii podwodnej to nie mam zamiaru się spierać o nazewnictwo. Faktem jest, że ludzie gdy
@zerozero7: Jeżeli masz coś do polecenia to z najwyższą radością :) Jedyne co mnie trochę martwi to, żeby krytyka żółtonapisowców z merytorycznego punktowania nie zjechała do poziomu odrzucania każdego poglądu, który jest nie jest zgodny z ogólnie przyjętą linią.
Natomiast z ciekawych rzeczy, które usłyszałem i chciałbym zweryfikować:

@xmichaelx: Zacznę troszkę od końca :)

- na terenie Ameryki Północnej (?) gdy się robi przekroje gleb to jest na dużej połaci terenu cienka warstwa popiołu sprasowana, coś to w podcaście tłumaczyli, że mogło być pozostałością po gigantycznych pożarach mających miejsca na całym kontynencie

Troszkę mnie to nie dziwi. Jeszcze do końca XIXw. Ameryka północna była mocno zalesionym kontynentem. Ponoć legenda głosi,
@xmichaelx: Dopiero ogarnąłem, że Twój wpis odnosi się właśnie do podcasta z Grahamem ;)
@xmichaelx: @zerozero7: W każdym razie mnie hipoteza Hancocka i jemu podobnych przekonuje. Odkrywamy co raz więcej miejsc, które udowadniają, że nauka "głównego nurtu" ma problem i historia starożytna jaką znamy zaczyna mieć za dużo luk.
Bardzo polecam jego książki, w szczególności pierwszą "Fingerprints of the Gods" i ostatnią "Magicians of the Gods" (pierwsza jest chyba
@FlaszGordon:

Dlatego jeśli chodzi o odkrycie tej warstwy popiołu to nie dziwi mnie ona i traktował bym jako geologiczne zjawisko naturalne :)


Pamiętam z filmu, że pokazywał obrazek i tam faktycznie była w przekroju cienka czarna warstwa. Nie mogę jednak znaleźć necie, żadnych informacji na temat globalnych pożarów lasów w Ameryce Północnej w okresie czasowym nie dalszym niż kilkaset tysięcy lat i potencjalnie w czasie gdy żyli tam już jacyś ludzie.
@mathiu-ban: Będę musiał przeczytać i zweryfikować czy to wszystko prawda, a później czy faktycznie taki zestaw faktów jest w stanie dowieść jego teorii. Zanim jednak do tego przystąpię, to Hancock wysnuwa jakieś teorie odnośnie tych potencjalnych cywilizacji? Czy były to cywilizacje mniej więcej podobne innym starożytnym cywilizacjom czy coś zupełnie odjechanego?
Do tego w rozmowie pada temat kompletnej ignorancji światowych rządów w kwestiach przewidywania i przeciwdziałania kataklizmom kosmicznym. Tak jak Rosjan zaskoczył meteoryt Czelabiński, tak też w przyszłości może nas zaskoczyć coś o bardziej niszczących właściwościach. W podcascie pod koniec jest cała rozmowa na ten temat i tego jak poważne konsekwencje może mieć dla nas coś, co tak naprawdę można śledzić niewielkim nakładem w skali świata [na większe głupoty wydaje się duże pieniądze.
im dalej w las tym więcej teorii a mniej faktów

@xmichaelx: Spokojnie, nie mam licencji na prawdę objawioną :D .
Teoria pozostaje teorią do momentu aż się znajdzie dowody i zostaną one zaakceptowane ¯_(ツ)_/¯

Jasne, że mogła powstać wielokrotnie. Jednakże musiałaby pozostawić po sobie pełno śmieci.

Pozwól ze posłużę się ciekawostką.
Pamiętasz z historii 1 wojnę światową? Prawdziwe pole do testowania nowych technologii. Pierwsze karabiny maszynowe, czołgi, samoloty ... było ich
@xmichaelx: Hancock twierdzi, że to co pozostało, to ślady po bardziej zaawansowanej cywilizacji. Nie twierdzi jednak nigdzie, że to "obcy" i odcina się od tego twierdząc, że nie ma na to żadnych dowodów.
Są natomiast dowody na to, że podwaliny pod znane wielkie cywilizacje starożytne (Egipt, Mezopotamia, cywilizacje Ameryki Poł.) mogły być położone przez kogoś przed nimi, a osiągnięcia i budowle Egipcjan, Persów, czy Inków są pozostałościami po wiedzy już dla