Wpis z mikrobloga

Relacja 21, Dzień 59, Do parapetówki 216 dni, Koszt obecny 49 000 zł

Kontynuujemy prace murarskie, mury rosną z cegły na cegłę. Tak to wyglądało wczoraj po południu:

klik

Z ciekawszych rzeczy, o których jeszcze nie mówiliśmy - tak wygląda docinanie cegły za pomocą specjalnej piły

klik

..a te druty wystające ze ściany poniżej, to stężenie ściany elewacyjnej.

klik

Jak wspominałem wcześniej, elewacja będzie wykoana z cegły ręcznie formowanej. Ściana ta będzie miała szerokość 10 cm, a wysokość - 10m. Ścianę należy usztywnić, żeby nie "chwiała się na boki" i właśnie po to są te druciki. Będą one włożone pomiędzy cegły warstwy elewacyjnej i to wystarczy.

Z bardziej spektakularnych rzeczy - przyjechał kolejny transport cegłeł z rozładunkiem i kolejna zabawka dla dużych chłopców. HDS o wysięgu 20m. Przy okazji pan pomógł nam posprzątać teren z przodu budowy, przenosząc resztki bloczków w miejsce w ktrym nie będą nam przeszkadzać.

klik

klik

klik


Wróćmy te na chwilę do pradu. Skrzynkę już mieliśmy - teraz doszła druga, tzw. prowizorka. Licznik zaczął nabijać mój pierwszy rachunek za prąd :]

klik

To co widać to instalacja trójfazowa - Jako że moja znajomość elektryki kończy się na zmianie baterii w pilocie i ładowaniu akumulatora - posłużę się alegorią na procesory :]

klik

Wyobraźmy sobie że "faza" to jeden rdzeń procesora - ja mam trzy ( jak prawie wszyscy ) . Każde niebieskie "zwykłe" gniazdko odpowiada za jeden rdzeń. Jedną dziurką prąd dochodzi - drugą wraca, a trzecia to uziemienie.

Jak zbuduję dom mogę podłączyć np. parter do jednego rdzenia - piętro do drugiego i garaż do trzeciego. Te czarne wyżej - to bezpieczniki - kazdy na jeden rdzeń.

Ciekawsze są gniazda czerwone niżej - trzyrdzeniowe, tzw "siła". Mają one po pięć dziurek - czyli jak się łatwo domyślić - trzy rdzenie w jednym + powrót + uziemienie. Podobnie jak w przypadku procesorów - nie oznacza to że prąd jest szybszy, czy mocniejszy - a jedynie, że nad jednym urządzeniem działają 3 rdzenie na raz i więcej mogą uciągnąć. W naszym przypadku np. betoniarkę - której nie da rady zwykłe gniazdko - bezpiecznik by się wywalił.

Jako ciekawostek dodam, że jeżeli betoniarkę podłączymy do gniazda siłowego po lewej - kręci się w lewo, a jak po prawej - w prawo.

Na samym początku wrzuciłem zdjęcie z naszej tradycyjnej pozycji - niestety musimy ją zmienić, bo przez najbliższe dni pozostanie praktycznie bez zmian. Pamiętacie obrazek z pierwszego wpisu?

klik

Od dziś zdjęcie będzie wykonywane z tej pozycji, tak to wyglada na stan obecny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oto pierwszy wpis relacji. Jak ktoś chce być na bieżąco, może zaobserwować tag #budujzwykopem
irecky - Relacja 21, Dzień 59, Do parapetówki 216 dni, Koszt obecny 49 000 zł



Kont...

źródło: comment_8v23RDvXXETtE5Kw23jBngFnTb7knDt8.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
Jako ciekawostek dodam, że jeżeli betoniarkę podłączymy do gniazda siłowego po lewej - kręci się w lewo, a jak po prawej - w prawo.


@irecky: Spartaczona instalacja :P

Pytania: Czy wyobrazasz sobie stawianie domu bez codziennego nadzoru nad ekipą?

Elewacja oczywiście gruba na 10cm a nie szeroka?

Naprawdę dom będzie aż 10m wysoki? Na planach nie wyglądał
  • Odpowiedz
@mariuzpl:

Spartaczona instalacja :P


Ok, przekażę elektrykowi

Elewacja oczywiście gruba na 10cm a nie szeroka?


Oczywiście :]

Naprawdę dom będzie aż 10m wysoki? Na planach nie wyglądał


Tzn, ściana w szczycie ma 9.7m, reszta jest oczywiście niżej - bo skosy.
  • Odpowiedz
@Mustafek: No właśnie. A w gnieździe fazy maja być w odpowiedniej kolejności i basta!

Masz na gnieździe opisane który bolec ma mieć którą fazę. A jak tego się nie przestrzega to chociaż trzeba przestrzegać kierunku "wirowania" faz.

O ile w przypadku boilera to mały problem, to np. w przypadku piły tarczowej czy pompy to już może mieć krytyczne znaczenie.
mariuzpl - @Mustafek: No właśnie. A w gnieździe fazy maja być w odpowiedniej kolejnoś...

źródło: comment_9Mfh3InhhnxVFfsXl3tkVwR1Ive1BAnU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@irecky: A bo mi się wydawało że tylko dwa poziomy i jakoś tak mi nie wychodziło że ten szczyt aż tak wysoko ;) Ale nie chce mi się szukać teraz wizualizacji a nie pamiętam czy podwyższenie było...
  • Odpowiedz