Wpis z mikrobloga

#januszehiszpanskiego

Moi drodzy, powracam do kwestii trybu rozkazującego w liczbie mnogiej.
Wołam zainteresowanych: @yosoymateoelfeo @mike78, no i może @benq86 też to zainteresuje.
Scena z Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa, 0:55:05:
Harry tłumaczy grupce zebranym w pokoju uczniom, jak to jest stanąć oko w oko ze śmiercią. Zwraca się do nich w pewnym momencie - gdy Hermiona opowiada jakim to on nie jest bohaterem:
- Esperad, escuchad, ...
Czyli - jak rozumiem - "Zaczekajcie, posłuchajcie..."
W innej scenie mówi - uczyć swoich przyjaciół pewnego zaklęcia:
- Buscad un recuerdo poderoso...

Z kolei w innej scenie, jeden z nauczycieli, który uczy śpiewać w chórze, mówi do uczniów:
- Mueven esas bocas.

Jest jakaś znacząca różnica?
  • 6
Ja się nie udzielałem w tej kwestii, bo mówię po meksykańsku, a tam nie ma formy vosotros, ale skoro już tak bardzo nalegasz: okazuje się, że jest imperatitvo positivo i imperativo negativo. Oznacza to niestety, że w przeczeniu trybu rozkazującego występuje inna forma czasownika.

Pierwsze primo:

Tutaj znajdzesz pierwsze z brzegu omówienie jak to działa i tabelkę: http://babelnet.sbg.ac.at/carlitos/ayuda/imperativo.htm

Uważaj, bo chyba tam są błędy, kiedy mowa jest o trzeciej osobie lm chodzi
Ale to wszystko są niuanse Majlo, ja na takie rzeczy leję i staram się jak najwięcej osłuchać języka i zdać na intuicję.


@mike78: I tak chyba zrobię, bo #!$%@? są te tryby rozkazujące. Raz tak, raz tak. Ale dzięki za odpisanie. :)
- Mueven esas bocas.


@majlo1985: wydaje mi sie, ze to moze troche potoczne, a moze i troche niegramatyczne. chociaz ekspert ze mnie zaden ( ͡° ͜ʖ ͡°)
na 100% jest mueven? bo pasowaloby tu tez uzyc subjuntivo, ale wtedy byloby muevan
Latin Spanish używa się trybu rozkazującego w odniesieniu do kilku osób?


@majlo1985: No więc ogólna zasada jest taka, iż nie ma formy VOSOTROS, zastępuje ją forma USTEDES (3 osoba l.m. - tożsama z ELLOS). I w związku z tym wszystkie inne formy czasownika dla "Wy" brane są jak dla Ustedes/Ellos.
Co jest fajne, to to, że dla tej osoby (3-lm) imperativo afirmativo (o positivo) jest tożsame z imperativo negativo (to jest