Wpis z mikrobloga

6 106 - 1 = 6 105

Tytuł: Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa
Autor: J.R.R Tolkien
Gatunek: Fantasy
★★★★★★★

Zbiór baśni i wierszy autorstwa Tolkiena, niepowiązanych bezpośrednio z jego najbardziej znanym uniwersum Ardy znanym z Władcy Pierścieni. Mam wrażenie, że ciekawie było być młodym Tolkienem, gdyż ojciec pisał im opowiadania z okazji jakichś zdarzeń, przykładowo pierwsza bajka, Łazikanty jest o psie, którego to figurkę syn autora zgubił na plaży. Figurka ta potem ożywa i przeżywa różne przygody, pojawia się nawet pewien pomost z mitologią Ardy (lubię takie drobne smaczki). Druga opowieść to Gospodarz z Giles Ham opowiada o człowieku, który rzekomo poskromił smoka, a później z tego powodu zmuszony był do przeżywania różnego rodzaju przygód. Następne w zbiorze są Przygody Toma Bombadila – zbiór wierszy, które częściowo pojawiały się we Władcy Pierścieni i Hobbicie. Przyznam, że wiele ominąłem, ale chyba mnie taka poezja za bardzo nie bawi i w tym miejscu przystanąłem w lekturze na kilka miesięcy, by parę dni temu powrócić i doczytać Kowala z Przylesia Wielkiego, Liścia, Dzieło Niggle'a oraz esej autora nt. baśni. Egzemplarz tej książki prezentuję z okazji świąt mojemu młodszemu kuzynowi, który w wieku 8 lat stał się fanem książek Tolkiena i przeczytał już Hobbita oraz WP. Ciekawi mnie, jak przypadną mu do gustu opowieści nieco lepiej dostosowane do jego wieku (choć z tą kwestią wieku sam Tolkien spierał się w swoim eseju, ponoć dorośli też mogą ja czytać ;) ).

#bookmeter
  • Odpowiedz