Wpis z mikrobloga

„ZOSTAWIAM RZYM MARMUROWY, A OTRZYMAŁEM CEGLANY”

Według Swetoniusza Oktawian August oceniając swoje rządy miał powiedzieć:„Zostawiam Rzym marmurowy, a otrzymałem ceglany”. Pytaniem jest jednak, czy rzeczywiście Rzym za jego rządów uległ przebudowie aż w takim stopniu? W tym celu profesor architektury i urbanistyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego Diane Favro stworzyła model komputerowy Wiecznego Miasta czasów Augusta, gdzie poszczególne budynki oznaczyła kolorami, w zależności, z czego były wykonane. Jak jednak pokazało badanie, wcale Rzym nie uległ aż tak znaczącej zmianie, jak według Swetoniusza miał stwierdzić pierwszy cesarz Imperium. Pani profesor próbowała doszukiwać się w cytacie elementów propagandy. Jednak jak sama wskazuje, wraz z objęciem przez Augusta tronu Rzymu w Imperium zakończyły się długie wojny domowe i zapanował tzw. pax romana. Gospodarka zaczęła prosperować, a w związku z tym zaczęto masowo wydobywać z kopalni w Carrarze (północna Italia) tzw. marmur karraryjski. Według pani profesor masowe wydobycie marmuru pozwoliło władcy rozpocząć liczne konstrukcje w stolicy i całym Imperium.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/zostawiam-rzym-marmurowy-a-otrzymalem-ceglany/

#rzym #starozytnyrzym #antycznyrzym #starozytnosc #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
IMPERIUMROMANUM - „ZOSTAWIAM RZYM MARMUROWY, A OTRZYMAŁEM CEGLANY” 

Według Swetoni...

źródło: comment_nVbODBapt0dTTvYCfbURWVN5vN1KsQuP.jpg

Pobierz