Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki!
Ja jestem OPem tego tematu, wrzucam jeszcze raz żeby uniknąć nieporozumień i nękania @vuvkid

Część z Was pyta się czasami o kierunek Big Data na SGH. Chciałem usiąść i trochę napisać o tym co i jak.

Dla tych co jeszcze nie wiedzą: od Lutego 2015 na SGH otwarto studia magisterskie o bardzo chwytliwej nazwie: Analiza Danych i Big Data.
Tyle tytułem wstępu.

To co chciałem wam zaoferować to krótka analiza tego co jest, tego czego nie ma, dać jakieś krótkie FAQ etc.

1. Co jest?
Na początek proponuję zapoznać się z planem studiów (strona 61):
https://dziekanat.sgh.waw.pl/wd_nowy/informatory/informator_2015_opis_sl_sm.pdf

Można wyczytać stąd kilka ciekawych rzeczy:
-Przedmioty obowiązkowe:
*standardowo na SGH dostajemy zestaw Ekonomii
*1 semestr właśnie tak wygląda: Ekonomia, ekonomia, ekonomia, angielski, Data Mining oraz Makroekonomia. Nie można z tym handlować, trzeba zaliczyć
*reszta przedmiotów obowiązkowych to są rzeczy związane z SAS (AHZ w SAS, data mining, PiZP w SAS oraz Regresja Logistyczna w SAS)
*jest jeden przedmiot o nazwie Big Data
*kilka pozostałych przedmiotów o wdzięcznych nazwach (wizualizacja, statystyczne reguły decyzyjne, bazy danych, hurtownie danych, nieklasyczne metody optymalizacji)
Krótka analiza? Dużo SASa, sporo R, mało big dejty.
-Przedmioty związane z kierunkiem:
*tutaj mamy już całą gamę różnych rzeczy. Ogólnie większość przedmiotów które już były i były realizowane na MIESI.

Moje odczucia związane z kierunkiem: wygląda to wszystko spoko, ale brakuje tam big daty (ogólnie na przedmiocie big data nie pracuje się z Hadoopem). Czy jest to problem? Nie wiem, ogólnie jakby dobrze się zastanowić to caly kierunek jest takim MIESI tylko bez matematyki.
Niestety, powiedzmy sobie szczerze - studiów o kierunku BIG DATA nie da się w Polsce zorganizować. Związane to jest z ograniczeniami nakładanymi na nasze uczelnie - chodzi o ilość profesorów/doktorów etc którzy prowadzą zajęcia. Można natomiast zrobić z tego całkiem niezłą podyplomówkę. Dodatkowo żeby kształcić z tej big daty trzeba ją mieć. To rodzi kolejny problem.

FAQ:
1. Jak się dostać jeśli się nie było na SGH?
-Zdaje się egzamin. Trzeba się zarejestrować do jakiegoś tam terminu. Egzamin jest z wiedzy ogólnoekonomicznej (trochę mikro, trochę makro, trochę zarządzania, trochę z wiedzy o świecie i EU).
Przykładowe testy:
http://oferta.sgh.waw.pl/pl/kpwg/Strony/sprawdzian_WOG.aspx
Jeśli ktoś przerobi bardzo dokładnie wszystkie pytania i warianty odpowiedzi, bez problemu to zda. Imho należy na to poświęcić jakieś ~40h żeby wypaść dobrze. Nabór jest w obu semestrach, lista rankingowa (biorą xxx najlepszych wyników), jest to jeden egzamin na caly SGH.
Z obserwacji: progi w lutym są niższe.
2. Czy się czegoś nauczę na tych studiach?
-Jak na każdych - wszystko zależy od Ciebie. Jednak z tego co tutaj widzę to tak, można się bardzo dobrze nauczyć SASa, całkiem nieźle R.
3. Czy jeśli zrobiłem wcześniej informatykę to będę się na tych studiach nudzić?
-Zależy z czego, jak na każdych studiach przedmioty są na różnych poziomach. Większość informatyków nie miała wcześniej do czynienia z SASem stąd sporo nowej nauki Was czeka (zwłaszcza jeśli programowaliście w "normalnych" językach). Jeśli chodzi o R to jeśli ktoś wcześniej klepał coś w Matlabie to będzie się czuł jak w domu.
4. Czy da radę połączyć pracę 40h z tymi studiami?
-Tak! Właśnie tak robię. Wiele zajęć zaczyna się po 17. Zwłaszcza te na które trzeba chodzić. Wielu prowadzących zajęcia pracuje też gdzieś indziej i wykłada po pracy. Na wiele przedmiotów wystarczy pojawić się tylko na egzaminie.
5. Co z pracą po tych studiach?
- Analitycy danych/Data Minerzy mają teraz całkiem niezłe wzięcie. Speców od SASa potrzeba bardzo mocno w bankach i ubezpieczeniach. Płacą nieźle. Co do speców od R się nie wypowiem, nie znam zupełnie branży.
6.Czy polecasz te studia?
-Jak najbardziej. Pozwalają się rozwinąć w ciekawych kierunkach z tego co wiem średnio dostępnych na innych uczelniach (możliwe, że WNE na UW ma coś podobnego. Z tego co pamiętam na PW raczej nic takiego nie ma, choć nie jestem pewny co w chwili obecnej oferuje MINI na PW).

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś pytania to zapraszam, na wszystkie z chęcią odpowiem.
#bigdata #datascience #dataming #sgh #studia #studbaza
  • 7
@fledgeling: Standardowo: Zależy co umiesz i czego potrzebujesz.
Jak już pisałem ostatnio - dr Przanowski od SASa jest świetny, prowadzi zajęcia we wtorki o 17 i 19.
Dodatkowo, słyszałem że wykłady u Kolocha z Nieklasycznych metod optymalizacji są spoko.
Dodatkowo ostatnio polecali mi ludzie zajęcia z Business Inteligence prowadzone przez dr Surmę, podobno mega ogar: jego strona -> http://www.surma.edu.pl/surma.html

Co do spotkań z big data to nie wiem, nigdy nie byłem.
@bazingaxl: Studia są dzienne.

skoro junior php ma 3-5k brutto to jakie place sa w bd


Jak przeczytasz jeszcze raz ten punkt:

Speców od SASa potrzeba bardzo mocno w bankach i ubezpieczeniach. Płacą nieźle.


Zatem mówiłem o specach od SASa a nie od bd. Nie wiem ile zarabia spec od BD (jeszcze nigdy żadnego nie poznałem :( ) ale spece od SASa (analitycy danych, programiści SAS + SAS DI) mający ~3lata
@rith: "BD to takie MIESI, ale bez matematyki" - czy to znaczy, że zaczynając przygodę z SGH od 1 roku studiów magisterskich (FiR) i nie mając ŻADNEGO doświadczenia z matematyką mogę się zapisywać na SASy i inne groźno brzmiące optymalizacje?
@Delur: Podstawowe i zaawansowane z dr Przanowskim spokojnie. Co do NMO to jest to taki dość dziwny przedmiot, na kolokwia da radę się nauczyć bez znajomości matmy/algorytmów, jednak z ćwiczeniami może być mały problem - tegoroczny projekt/praca domowa do najłatwiejszych nie należały :)
Ale ogólnie to nie ma co się martwić - wszystkiego można się nauczyć, problemem raczej nie będzie brak matmy tylko może braki w znajomości SAS/R. Ale bez przesady