Wpis z mikrobloga

@Drail: Zwykłe odcinki czy coś na WS2801? Ja zwykłe żarówki mam wysterowane przez przekaźnik (w arduino), ale równie dobrze możesz dać triak. WS2801 nie musisz się martwić bo zasilanie idzie tam osobno, a z arduino/raspberry tylko sterowanie.
Zasilacz dobierasz na podstawie poboru prądu taśmy, ile diod na metr?
@Drail: Tylko przy pełnej mocy białym świetle. Jeśli masz to 15m w jednym ciągu to musisz jakoś podzielić. Najlepiej na odcinki po około 5m lub mniej, które zasilisz na początku i na końcu.
Właśnie chciałbym tego uniknąć. Ma to być oświetlenie, pod sufitem. Które będzie pracować jako zwykłe oświetlenie zamiast halogenów :/
@Drail: nie stosuje się taśm ledowych powyżej 5m - występują wtedy duże spadki napięć (ledy im dalej tym słabiej świecą), a taśma może się bardziej grzać.
Tak jak kolega pisał, warto podzielić na 3x5m, a zasilanie doprowadzić przewodem dodatkowym od zasilacza.

Ewentualnie jeszcze jedna opcja - zasilić w połowie całej taśmy - wtedy mamy po 7,5 m po dwóch stronach, powinno być ok (chociaż to i tak o 50% więcej niż
@Drail: Zrobiłem sobie podświetlenie schodów w ten sposób (około 10m). Kilka sugestii z "budowy" ;-)

- tak jak radzi @karpaciarz: musisz zasilać taśmę z obu końców, innymi słowy połącz taśmy końcami a potem poprowadź kable (4 jeżeli to RGB) wzdłuż taśmy i podłącz co każde 5 metrów, jak podłączyłem taśmę 5m z jednej strony to przy 12V początek mocno się grzał a koniec świecił wyraźnie jaśniej niż początek

- policz
@kwanty: Dzięki za dobre rady. Tak już myślałem z tymi kablami, ogólnie chciałbym pod sufitem położyć korytka na ledy z plastikiem albo szkłem mlecznym tak żeby rozproszyć to światło. Za sterownik ma robić raspberry. Tutaj będzie najwięcej zabawy :) A jak rozwiązać chłodzenie?
A jak rozwiązać chłodzenie?


@Drail: Tak jak napisał @karpaciarz, byle byś tego nie wklejał w jakieś drewniane profile albo do czegoś nie przewodzącego ciepła. Profil aluminiowy generalnie wystarczy. Im więcej będzie aluminium tym lepiej ;-)

Taśmy RGB zazwyczaj mają 1 cm szerokości więc profil musi być trochę szerszy. Ładnie wygląda światło odbite od ściany/sufitu. Taśmę kleisz w profilu na ścianie (pod sufitem), tak żeby świeciła równolegle do sufitu, od spodu