Wpis z mikrobloga

W przypadku gdy w równaniu złożonym znajduje się jako jeden z elementów równanie kwadratowe(przykładowo 5x + (4x^2 + 2x + 1) +15 to co zrobić z wyliczonym x1 i x2 z tego równania kwadratowego? To się jakoś podstawia czy co? Większość zadań z jakimi się spotkałem dawało tylko jedno rozwiązanie (delta wtedy jest równa 0) ale może znajdzie się takie w którym rozwiązania są dwa? #matematyka #techbaza #matura
  • 19
  • Odpowiedz
@Vojak: Zalezy jakie to równanie. Jeżeli jest jednym ze składników iloczynu który ma wynosić zero, to pierwiastki równania są jednymi z rozwiązań
  • Odpowiedz
@blisher: a co w przypadku kiedy równanie trzeba rozłożyć na czynniki liniowe?

@sens: opuściłeś jakoś nawias czy mi się zdaje? tu chyba najpierw trzeba wykonać działanie w nawiasie
  • Odpowiedz
@blisher: @sens: w sumie wymyśliłem pierwsze lepsze równanie. Co w przypadku gdyby z równania były miejsca zerowe (dwa) i nie szło zastosować własności dodawania? Teraz widzę, że masz rację z tym dodawaniem ale np. w takim przypadku - a(9a^2 - 25) co zrobić by otrzymać czynniki liniowe? Bo jedyne co mi przychodzi na myśl to nie rozwiązywać tego równania kwadratowego w nawiasie tylko go po prostu rozłożyć i by wyszło
  • Odpowiedz
@blisher: 9a^3 - 25a rozłożyć na czynniki liniowe. Zrobiłem to tak - a(9a^2 - 25) = a(3a-5)*(3a+5)

Pomieszałem wcześniej jak pisałem.. nie patrz już na to bo miałem mętlik. Po prostu to co napisałem teraz.
  • Odpowiedz