Wpis z mikrobloga

Panowie ... lub Panie z #linux. Zrobiłem na #debian Raid 1 programowo. Wypiąłem główny dysk, no i biedny grub pogubił się chyba w dyskach i nie widzi tego z kopią. Nie ma możliwości takiej że wypnę jeden dysk i po prostu drugi zacznie działać bez żadnych zmian w konfiguracji gruba ?

Pyt 2. Czy zmieni się to jeśli zakupię sobie np taki serwer: link ?
  • 14
  • Odpowiedz
@WMPP: wiesz co, nie pamiętam dokładnie bo robiłem to w zeszłym tygodniu a nie mam teraz jak sprawdzić. Pewnie chodziło o uuid dysku ? A pyt. 2 ? Na raidzie programowym nie będzie takich akcji ?
Nie mogłem raczej źle tego zrobić, bo podczas instalacji systemu przy partycjonowaniu najpierw ustawiłem raid a później instalacja poszła sama. Więc instalator też powinien zrobić gruba na ten drugi dysk ? @Nawry
  • Odpowiedz
@czaq: Niestety nie wiem co powinien zrobić instalator, ale wiem że jeśli jest zrobione dobrze to działa tak jak zakładasz. Uruchom system i sprawdź oba dyski np. tak: file -s /dev/sdX - za X podstaw literkę dla każdego dysku.
  • Odpowiedz
@czaq: Mogłeś źle zrobić. Grub musi być zainstalowany na MBR obu dysków, a partycja grub na RAID1. UUID partycji /boot się nie zmienia po wypadnięciu dysku, ponieważ jest to raid.
  • Odpowiedz
@Nawry:
root@debian:/mnt# file -s /dev/sda1
/dev/sda1: Linux Software RAID version 1.2 (1) UUID=f28dcbeb:9dc07508: 5f4137b:858286bf name=debian:0 level=1 disks=3
root@debian:/mnt# file -s /dev/sdb1
/dev/sdb1: Linux rev 1.0 ext4 filesystem data, UUID=7ca0fb12-3a19-4774-a05d-149098b7016a (needs journal recovery) (extents) (large files) (huge files)
  • Odpowiedz
@Nawry: To są jakieś wyższości raidu softwareowego nad sprzętowym? Toż to wolniej działa, jest problematyczne i śmierdzi biedą ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@Nawry:
root@debian:/mnt# cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1]
md0 : active (auto-read-only) raid1 sda6[2] sda5[1] sda1[0]
9699328 blocks super 1.2 [3/3] [UUU]

unused devices:
  • Odpowiedz
@fervi: Bez zagłębiania się w szczegóły, mam pod sobą około 600 serwerów, mniej więcej pół na pól sprzętowy/programowy, NIGDY(5 lat jak pracuję) nie miałem ani jednego problemu z programowym, ze sprzętowym zdarzały się mega wtopy typu odłączenie logicznego dysku od systemu bo firmware uznał jeden z dysków z uszkodzony.. O przenosinach takich dysków do innego serwera nie wspomnę nawet.. ;) Ale fakt wolniejsze i niby bieda, jednak w moim przypadku stabilniejsze.
  • Odpowiedz
@Nawry: Ja w moich serwerach jeśli mam użyć raid0 to sprzętowy wyłączam, raidu 0 również nie konfiguruję tylko tworzę macierz lvm. W przypadku LVM jak padnie jakiś dysk to tracę tylko dane na padniętym dysku, w przypadku raid 0 stracił bym całą macierz.
  • Odpowiedz