Wpis z mikrobloga

To teraz ja mam pytanie w kwestii pozwoleń na broń, konkretnie do celu łowieckiego. Ustawę znam, ale ciekawią mnie realia związane z PZŁ.

Konkretnie: ile zachodu trzeba włożyć w to, żeby dostać pozwolenie do celu C i ile, żeby je utrzymać? Wiem o rocznym stażu kandydackim do PZŁ, podczas którego trzeba chyba odwalić sporo fizycznej pracy. Natomiast ktoś pisał, że zamiast tego można zapłacić jakąś kwotę i mieć spokój.

Więc jak to jest? Załóżmy, że ktoś chciałby mieć broń myśliwską "do mania", nie chce się udzielać w kole, nie chce jeździć na polowania. Realne? Co z egzaminami kontrolnymi, zdaje się je co jakiś czas?

Jakie kwoty trzeba założyć na zdobycie i utrzymanie pozwolenia łowieckiego (tylko opłaty do PZŁ)?

#bron #pozwolenienabron #myslistwo #mysliwi
  • 10
@Jason_L_McCabe: właśnie ciekawi mnie to; do tej pory uważałem, że z pozwoleniem do celu C jest urwanie dupy i generalnie nie warto sobie zawracać głowy. Natomiast ostatnio ktoś pod jakimś wykopem napisał, że nie jest tak źle i można się "wykupić" od tych uciążliwości.
@chixi: a o jakiej kwocie mowa? No i wychodzi na to, że taki zwykły ziutek z ulicy musi ten roczny staż normalnie odbębnić?
A jak już zostanie członkiem, to jakie są "obciążenia"? Zdaje się jakieś egzaminy co rok? Trzeba wziąć udział w iluśtam polowaniach?
@ppqa: to już zależy od koła raczej, sama przez to nie przechodziłam bo jestem dziurawcem :P potem musisz tylko opłacać składkę członkowską, nie ma żadnej loczby polowań ani niczego takiego
@ppqa: info od kolegi myśliwego. Niby trzeba udowodnić że się poluje, żeby utrzymać pozwolenie. W praktyce wystarczy zapłacić składkę do PZŁ i do koła i w ten sposób przedłuża się licencję.
@ppqa:
Staż trwa zasadniczo rok, ale w przypadku np wyjazdu za granicę można przedłużyć staż do 3 lat.
Podstawową sprawą o której należy pamiętać jest to, że od stażysty koło nie ma prawa wymagać żadnego wkładu finansowego - staż jest bezpłatny. W różnych kołach odbywa się na różnych zasadach, ogólnie można się spodziewać udziału w polowaniach zbiorowych (minimum w jednym), prac gospodarczych typu dokarmianie zwierząt, naprawa czy budowa nowych urządzeń łowieckich
@ppqa: Już kiedyś to pisałem, masz tam też link do rozporządzenia regulującego to. Jak napisał @Zyr_of_Setrox, staż musisz odbębnić i jest on bezpłatny. W kole lub jakimś OHZ. Egzaminem kończy się nie staż, a kurs - żeby nie było niedomówień. Reszta z grubsza się zgadza: warunkiem uzyskania pozwolenia jest przynależność do PZŁ, a żeby do PZŁ należeć, musisz zdać egzamin. Koszty, pokrótce:
- ubranie. Chyba, że jakieś masz, bo