Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mireczki!
Słuchajcie, mam do was pytanie, ale słowem wstępu - planuję się wziąć w końcu za naukę programowania obiektowego w PHP, programowanie struktaralne w tym języku potrafię - no, nie mówię, że idealnie, ponieważ człowiek uczy się cały czas. Polecicie jakieś tutoriale, poradniki, czy coś w tym stylu? Najlepiej, żeby były w języku polskim, a jeżeli w angielskim - to najlepiej, żeby były pisane, nie jakieś filmy na YouTube.
Trzymajcie się!
#programowanie #php #webdev
  • 15
@uirapuru: Ale czy napisanie apki w symfony = programowanie obiektowe? Czy to nie będzie tak, że to będzie umiejętność programowania w symfony? No a umiejętność programowania w symfony !== programowanie obiektowe?
@mariecziek: jest kilka innych paradygmatów programowania niż tylko boskie OOP. masz np. fajniejszy paradygmat pod nazwą "getting shit done". W połączeniu z "rework this better now" i jakimiś 10 iteracjami prowadzi do świetnych efektów pedagogicznych.

A na serio, to symfony narzuca wykorzystanie OOP i dev będzie to robić w nieświadomy z początku sposob ;) i dobrze, nie komplikujmy rzeczy prostych.
@uirapuru: Prawie półtora roku pracowałem z Yii 1.13 i myślałem, ze ogarniam programowanie obiektowe, jednak jak ktoś mnie zapytał o różnice między interfejsem a klasą abstrakcyjną i różnicą pomiędzy metodami private i protected, to zrozumiałem, że gówno wiem i muszę się sporo douczyć z OOP. W nowej pracy mam na razie 50/50 wordpress i sf2, no i mam nadzieję, że praca z sf2 wiele mnie nauczy, chociaż na razie w projektach
@mariecziek: tematy, które zarzuciłeś to naprawde podstawy i włąściwie całe OOP w PHP. Tam nie ma na ten temat dużo. Natomiast co do samego Symfony, to interfejsy i dziedziczenie masz często i gęsto. Ot choćby nadanie serwisom ContainerAwareInterface by ogarniały kontener. Kontrolery dziedziczą po abstrakcji, możesz sobie nawet zrobić dziedziczenie encji ;) Ale to jak mówie - sa absolutne podstawy i do zrozumienia w 3 minuty. Inna sprawa to jak sam
@uirapuru: O to mi i chodzi, że są to podstawy i trzeba je znać. Co to takiego interfejs, pamiętam ze studiów, ale klasy abstrakcyjne - zero. Z klasami abstrakcyjnymi miałem do czynienia w pracy i to 1 raz i nie zrozumiałem dlaczego muszę z nich korzystać. No a jak zobaczyłem jakie mam braki w wiedzy, to zmieniłem pracę.
No cóż. Będę bardziej przykładał się do nauki sf2 i zobaczymy co z
@mariecziek: Colega ostatnio pytał o wzorce, więc masz przykłady w praktyce.

@chwyt Od siebie dodam: programowanie obiektowe to termin–gąbka – bardzo wiele można pod niego podpiąć. Od używania klas, przez używanie obiektów, przez SOLIDne zasady, po filozofię „wysyłania wiadomości”.

Czytać kod, czytać teorię => z czasem złapie się lepsze ogarnięcie. Ale serio, czytać, google'ować. Samo się nie nauczy.