Wpis z mikrobloga

Po raz kolejny czytam #wiedzmin i przypomniałem sobie o jednym z najlepszych cytatów literatury:

Moją ogromną przywarą - wyjaśnił - jest niepohamowana dobroć. Ja po prostu muszę czynić dobro. Jestem jednak rozsądnym krasnoludem i wiem, że wszystkim wyświadczyć dobra nie zdołam, Gdybym próbował być dobry dla wszystkich, dla całego świata i wszystkich zamieszkujących go istot, byłaby to kropelka pitnej wody w słonym morzu, innymi słowy: stracony wysiłek. Postanowiłem zatem czynić dobro konkretne, takie, które nie idzie na marne. Jestem dobry dla siebie i dla mego bezpośredniego otoczenia.

Zoltan Chivay

  • 33
zytając ją teraz, mam wrażeniem że czytam po raz pierwszy i dostrzegam elementy, które wcześniej nie do końca rozumiałem.

Po drugie, dla mnie ten cytat stanowi sendo idei pomagania innym ludziom.


@Piesmen: przeczytaj trzeci raz, bo nadal nie rozumiesz. Bez kontekstu ten cytat jesty nic nie warty.

Geralt zapytal Zoltana czy nie ma rozterek moralnych kiedy okrada innych (chodzilo o wysylanie zbrojnych krasnoludow i okradanie przymierajacych glodem uchodzcow z ich jedzenia).
@Piesmen: Jeżeli chodzi o fragmenty, ten jest mój ulubiony.

O tym, że cztery lata później Oczko umarła na ospę podczas szalejącej w Wyzimie epidemii? O tym, jak on, Jaskier, wyniósł ją na rękach spomiędzy palonych na stosach trupów i pochował daleko od miasta, w lesie, samotną i spokojną, a razem z nią, tak, jak prosiła, dwie rzeczy - jej lutnię i jej błękitną perłę. Perłę, z którą nie rozstawała się nigdy.
@fistaszki: to nie pęknięcie, tylko tak zwany "huk z warczącej odbytnicy" tj. pierd wiedźmiński. Za to ja od samego rana słyszę salwy pękających odbytów fanbojów sapkowskiego - mógłbyś tam robić za gwardię honorową przy pomniku nieznanego kuca z krwią elfów w ręku xD

@ryhu: kręcisz gównoburzę w komentarzach przez 12h, o ja #!$%@? co za przegryw xD jak cię to nie jara to na #!$%@? w ogóle komentujesz?
dupa cię boli nie dlatego, że nie jara cię wiedźmin, tylko dlatego, że jesteś #!$%@? przegrywem bez życia.
@fistaszki: piszecie do mnie, wieśkowe fanki, to wam odpisuję - piszesz do mnie i za to że ci odpisuję mianujesz mnie przegrywem? xD Tylko mnie to utwierdza w przekonaniu, że jest tylko jeden fandom bardziej #!$%@? od ludzi jarających się anime i japonią - fanboje wiedźmina. Nawet mangozjeby tak bardzo nie bóldupią, jak ktoś nazywa ich bajki gównem. A ja cały czas piszę, że wiedźmin gównem nie jest, jest zwyczajnie po