Wpis z mikrobloga

Witam mirki i mireczki,
Wybaczcie za tagi lekko z dupy, ale nie wymyśliłem lepszych.

Myślę powoli nad zmianą kompa za ~rok, może dwa. Termin odległy to i przemyślenia mocno z czachy.

Wziąłem ostatnio pod uwagę Macbooki (wątpię jednak abym nałogowo używał ich systemu) oraz Dell XPS (gdzie i tak wrzucę Linux)
Po oględzinach niestety stwierdzam ,że Macbook wygrywa pod względem obudowy, przynajmniej pozornie. Ale czy tak jest naprawdę ?

Chodzi o materiał. Macbook to czyste aluminium. Dell XPS to aluminium + włókno węglowe. Niby włókna węglowe są używane nawet w lotnictwie czy gdzieś, ale o ile czytałem o ile potrafią wytrzymać niewiarygodne siły skręcające/zginające to prawie od razu idą w drzazgi po bezpośrednim trafieniu.

Jak to wygląda ? Orientuje się ktoś ? Przyznam szczerze, że jeśli mam coś kupić za rok (a będzie to pewnie jeden z droższych sprzętów wtedy) to chciałbym aby zniósł wiele lub bardzo wiele.

Z góry dzięki za pomoc,
Ilythiiri

#macbook #dellxps #dell #hardware #fizyka
  • 15
@joolekk: Niby nie, ale wolałbym nie zobaczyć włókna węglowego latającego po pokoju bo ktoś strąci laptopa z łóżka albo coś w tym stylu.
Generalnie laptopy są w stanie to przetrwać, czasem coś szczeli, pęknie... ale jeśli ma pójść w drzazgi to ja dziękuję. Wolę rozmontować i wymienić ekran niż wymieniać obudowę robiąc przekładkę wszystkich części elektronicznych.

Chodzi też o przypadkowe łupnięcie w plecak etc.
@Horsecook: MagSafe mi nie przeszkadza. Fajna rzecz. Inna kwestia jak jest ze złączami USB i innymi ? Dostępne jest to wszystko ? Bo widziałem już laptopa Apple z 1 sztuką USB C, bieda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kolejna kwestia - jak jest z kompatybilnością sprzętów z Linux ? Postawię tam bez problemu swoje ulubione distro ?
@FxJerzy: Zatem wskaż mi podobnego laptopa z taką wagą, gabarytami, jakością ekranu, rozdzielczością, szybkością SSD, jakością wykonania (aluminium unibody), czasem pracy na baterii (spokojnie >10h), BEZGŁOŚNYM użytkowaniem jeżeli nie korzysta się z programów używających sporo mocy obliczeniowej za mniej niż 5200 zł brutto.

Nie wspomnę o kapitalnym gładziku.

Od razu mówię, że XPS 13, to grzejący się, głośny #!$%@?, też się nad nim zastanawiałem.
@Clermont: W sumie szukałem kogoś kto zna się na materiałach. Interesowało mnie nakreślenie różnic między wykorzystanym aluminium oraz w tym (i konkretnie w tym) wypadku włókna węglowego.
@Ilythiiri:

Od razu mówię, że XPS 13, to grzejący się, głośny #!$%@?, też się nad nim zastanawiałem.

A macbook nie? - coś kręcisz, bo mogli je trochę lepiej rozwiązać łącznie z tabelą wentyli i to tyle jeżeli chodzi o obiektywność. :P
@Pustulka: Napisałem, że chodzi mi o normalne, codzienne korzystanie -> załączysz 40 kart w Chrome, w tle odpalony VLC, Spotify, parę dokumentów w Excelu, parę w Wordzie i parę innych rzeczy i nadal jest bezgłośny (przynajmniej moja wersja). Zabawa się zaczyna jak trzeba coś wyrenderować, skompilować. Od razu mówię, że nie korzystam z CAD-ów, obróbki 3D i PS.

Odnośnie XPS-ów chodzmi mi konkretnie o XPS13 9343