Wpis z mikrobloga

Jako, że na siłę lubię sobie znajdować problemy, znalazłem jeden taki, który zdaje się nie mieć jednoznacznej odpowiedzi, więc zwracam się do Was.
Często przemierzam miasto i napotykam to skrzyżowanie. Skręcając w lewo, zjeżdżam z dwóch pasów, na trzy.

Pytanie - który pas powinienem zająć skręcając z pasa prawego, a który jadąc z lewego?

#prawojazdy #kodeksdrogowy #gdynia
  • 21
  • Odpowiedz
@gedzior84: To jakaś podpucha? Odpowiem dwuznacznie na wszelki wypadek. Zgodnie z teorią oba pasy ciągną się wzdłuż siebie, kolejno na lewy i środkowy pas drogi poprzecznej. A praktycznie jedziesz tam gdzie nie ma innych aut...
  • Odpowiedz
@gedzior84: Mam teraz podobny problem w Lublinie po remoncie skrzyżowania. Niestety na google street view jeszcze nie ma nowych zdjęć (na starych są poziome pasy na drodze), ale może ktoś skojarzy i rozwiąże Twoje i moje wątpliwości.
Skrzyżowanie Lublin
Skręcając w lewo z Lubelskiego Lipca 80 (2 pasy do lewoskrętu) w Plac Bychawski (trzy pasy). Który/e pas/y można zająć przy zjeździe z lewego, a który/e z prawego?
#lublin
  • Odpowiedz
@Radbard: synu, w przypadku gdy osoba z lewego i prawego pasa będzie chciała wjechać na środkowy nastąpi kolizja, z tego skrzyżowania wynika = z lewego wjeżdżasz na lewy a z prawego na środkowy lub od razu na prawy
  • Odpowiedz
@gedzior84: Ja bym jechał z lewego tylko na lewy, z prawego na środkowy lub prawy.

@Radbard: Wydaje mi się, że to co uznałeś za prawy skrajny pas zalicza się jako zjazd z jezdni dwupasmowej rozwidlającej się w trzypasmową więc z lewego na lewy, z prawego na środkowy, prawy i zjazd
  • Odpowiedz
w przypadku gdy osoba z lewego i prawego pasa będzie chciała wjechać na środkowy nastąpi kolizja


@SoldierPL: A od czego zasada "prawej strony"? Logiczne że jeśli ja stoję na lewym, a obok mam inny samochód to muszę wziąć pod uwagę, że on może chcieć wjechać na środkowy, tym samym ja jadę w skrajnie lewy. Ale gdy nikgo nie ma po mojej prawej to wybieram lewy lub środkowy.
  • Odpowiedz
@Radbard: tak na chlopski rozum nie moze byc z lewego i prawego mozliwosci na srodkowy bo w przypadku stluczki obaj kierowcy mieli by racje - ktorys z nich ma pierszenstwo albo wyłączność - nie wiem który ale wydaje mi się że może tylko jeden wjechać
  • Odpowiedz
Wydaje mi się, że to co uznałeś za prawy skrajny pas zalicza się jako zjazd z jezdni dwupasmowej rozwidlającej się w trzypasmową więc z lewego na lewy, z prawego na środkowy, prawy i zjazd

@sanderus: Też tak to rozumiem, że skrajny to zjazdówka. Często tamtędy jeżdżę i często jadę z prawego (bo wcześniej są światła na moim prawoskręcie) i nie raz byłem świadkiem ostrego hamowania gdy ktoś przede mną chciał lecieć
  • Odpowiedz
I znowu tak jak w przypadku skrzyżowania z Lublina, tutaj narysowane są linie prowadzące, które pozwalają skręcającym z lewego pasa zając pasy lewe, a z prawego dwa prawe - bezkolizyjnie...


@gedzior84: Przyjrzyj się pasom... pozwalają z lewego zająć lewy i środkowy, a z prawego prawy i zjazdowy (skrajnie prawy) - identycznie można by podciągnąć to pod "twoje" skrzyżowanie z tym że tam już brak zjazdówki - a jednak logika podpowiada
  • Odpowiedz
@gedzior84:

na google street view jeszcze nie ma nowych zdjęć (na starych są poziome pasy na drodze)

Właśnie rzecz w tym, że aktualnie po remoncie ich nie ma. To jest stare zdjęcie.
  • Odpowiedz
tak na chlopski rozum nie moze byc z lewego i prawego mozliwosci na srodkowy bo w przypadku stluczki obaj kierowcy mieli by racje - ktorys z nich ma pierszenstwo albo wyłączność - nie wiem który ale wydaje mi się że może tylko jeden wjechać


@dsctom:

Zasada prawej ręki
Oznacza ona, że na skrzyżowaniu równorzędnym (bez znaku drogowego określającego pierwszeństwo i bez sygnalizacji świetlnej) każdy kierujący ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym
  • Odpowiedz