Wpis z mikrobloga

Zbudowane na bazie #arduino oraz ethernet shield urządzenie, które jeszcze nie ma nazwy. Rejestruje temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną w domu na dwóch czujnikach DS18B20 oraz zlicza uruchomienia podajnika paliwa w kotle CO. Rezultaty można zobaczyć tutaj. Wykres "Field 5 Chart" (pozostało paliwa) pozwala na ocenę, czy trzeba już uzupełnić węgiel, a "Field 3 Chart" (podajnik) umożliwia ocenę efektywności pracy kotła (czas pracy i czas spoczynku). Uruchomienie podajnika jest odczytywane przez transoptor i długaśny kabel z piwnicy. Jedynym interfejsem fizycznym jest switch, który należy wcisnąć po załadowaniu zasobnika do pełna. Obudowa będzie. Jakaś.
#chwalesie #diy
S0Cool - Zbudowane na bazie #arduino oraz ethernet shield urządzenie, które jeszcze n...

źródło: comment_W1Nvp4JNCGREghiCcsFQLyCDM4aSWLlo.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@S0Cool: zainteresowałeś mnie bardzo twoim projektem :) wiele było by problemu z dorobieniem sterowania? czyli dodatkowy przekaźnik? i jakieś przyciski do sterowania? np podawania lub odejmowaniu czasu przerwy i pracy? może jakiś sekundnik?

chętnie wymienił bym sterownie analogowe na cyfrowe z podglądem :)
  • Odpowiedz
@matrix_pl: Sterownik kotła jest cyfrowy i on tu nie ma nic do rzeczy. Jest integralną częścią kotła i na nim można ustawiać np. czas przerwy w działaniu podajnika lub siłę nadmuchu. Kocioł ma gniazdko 230V, na które podaje napięcie zasilające silnik podajnika. Zrobiłem przejściówkę (wtyk z jednej strony żeński, z drugiej męski), którą wpiąłem pomiędzy silnik podajnika, a gniazdko. Z tej przejściówki zasilam transoptor i zliczam ilość "zwarć" na nim.
A
  • Odpowiedz
@S0Cool: ja mam inne ustrojstwo :) po prostu ślimak i podaje do komory spalania z nawiewem tam mam jakiegoś chyba jednak cyfraka ale regulowany opornikami. Niby działa niezawodnie ale czułośc potencjometrów jest jak rozmowa z teściową jedno słowo za wiele i spalanie albo za mało materiału albo za wiele że nie zdąży przerobić :)
zastanawiałem się właśnie nad sterownie za pomocą takich zabawek ale nie mam pojęcia jak zaczynać ...

najchętniej
  • Odpowiedz
@matrix_pl: Nie wiem na ile jesteś biegły w projektowaniu układów elektronicznych i lutowaniu. Jeśli "tak średnio" to polecam zestaw arduino uno ok 4$ + keypad shield. Masz po taniości i bez lutowania mikrokontroler razem z wyświetlaczem 2x16 i 5 przyciskami, które po oprogramowaniu mogą wygodnie sterować menu. Do tego podłączasz czujniki temperatury i przekaźniki za grosze, ew. moduł Wifi lub Ethernet. Ale jeśli chcesz od podstaw to oprogramować, żeby sensownie
  • Odpowiedz
@matrix_pl: Arduino UNO, np. takie, czujniki temperatury (poszukaj DS18B20, są też takie w obudowie wodoodpornej z długim kablem) i jakiś przekaźnik i co tam jeszcze chcesz - LEDy, buzer itp.
  • Odpowiedz
@S0Cool: mam na liście :

UNO R3 + USB Cable + 1602 Keypad Shield for Arduino <- http://www.aliexpress.com/store/product/UNO-R3-USB-Cable-1602-Keypad-Shield-for-Arduino/110055_1885814859.html (tak wiem że 2 sztuki ale cena w OK i będzie na zapas jak zepsuje albo na allegro )
Screw Shield V2 Stud Terminal expansion board (double support) for arduino UNO R3
Stainless steel package Waterproof DS18b20 temperature probe temperature sensor 18B20 x3
Active Passive Buzzer Alarm 5V Sounder speaker Buzzer
40pcs/lot 10cm
  • Odpowiedz
@matrix_pl: Keypad shield wykorzystuje część pinów Arduino, czujniki, buzer itp trzeba podpięć do niewykorzystanych. I do tego przydadzą ci się te przejściówki "screw shield". Przekaźnik z tej bajki też powinien być OK. Ale chyba niepotrzebnie kupujesz te kabelki (fe)male. Jak już masz złącza śrubowe, to nie potrzebujesz dodatkowych kabli. Kable z czujników podłączasz bezpośrednio do "screw shield", podobnie buzer. No, ewentualnie ten przekaźnik pewnie ma goldpiny, na które można założyć kable
  • Odpowiedz
@matrix_pl: Wątpię. Ale wszystko zależy od materiału stropów. Wejdź z laptopem do piwnicy i sprawdź czy ma zasięg z routera na piętrze. Możesz założyć, że chińskie moduły WiFi będą raczej gorsze pod tym względem niż przeciętny laptop.
  • Odpowiedz
@S0Cool: emoncms.com <- polecam, zrobiłem na tym monitoring w pracy złożony z 13 DS18B20 (1-wire więc YOLO) + rpi. Ostatnio zrobili refresh GUI i jest jeszcze fajniej. Po localhoscie używam nettemp.pl.
  • Odpowiedz