Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich na wypoku !
To mój pierwszy wpis i od razu potrzebuję Waszej pomocy :D
Kilka dni temu zacząłem rozglądać się za czymś co pomoże mi produktywnie i w ciekawy sposób spędzać czas wolny. Pomyślałem: Czemu nie zacząć programować ?! :D
Poczytałem trochę o językach programowania itd i doszedłem do wniosku, że chyba najciekawszym wyborem dla mnie byłaby Java. I tu mam pytanie do osób ogarniających te tematy, a wiem że takich tu nie brakuje.
Od czego taki nowicjusz jak ja, który jedyną styczność z "programowaniem" miał na lekcjach informatyki w liceum powinien zacząć ? Czy macie jakieś sprawdzone, godne polecenia kursy internetowe, książki, ciekawe strony internetowe ? Chciałbym porządnie zagłębić się w temat zaczynając od absolutnych podstaw tego języka. Dodam, że na razie chciałbym wciągnąć się w programowanie dla samego siebie, na zasadzie hobby, nie koniecznie myśląc o wykorzystywaniu tej wiedzy w pracy, ponieważ kierunek, który studiuje, choć jest techniczny, ma mało wspólnego z informatyką ;)
Mam nadzieję, że pomożecie mi zacząć przygodę z programowaniem i postawić pierwsze kroki na ścieżce życia programisty ^^
#programowanie #java
  • 21
@Heisenberk: Nie znam Head-first-Java, ale "Thinking in Java" oraz "Java. Podstawy" to mają kilkadziesiąt stron teorii, zanim w ogóle zaczynasz pracę z kodem. Zupełnie, jakby znajomość zapisu dwójkowego, to była wiedza potrzebna, żeby napisać "Hello world".
Jeżeli chodzi o wybór języka to padło na Javę głównie dlatego, że programowanie aplikacji, które możemy od razu fizycznie zobaczyć i sprawdzić jak działają wydaje mi się najciekawsze ;) Czytałem gdzieś wpis o tym, że dobry programista to taki, który programuje w języku najbardziej odpowiednim dla danego projektu, więc myślę, że na inne języki przyjdzie jeszcze czas.
Udało mi się znaleźć książkę Head First Java w uczelnianej bibliotece, jutro przyniosę tą cegłę do domu i zacznę działać. Dzięki za rady, nie spodziewałem się tak dużej i szybkiej reakcji! ( ͡º ͜ʖ͡º)
Myślicie, że wersja z 2005 roku da radę ? Bo niestety wszystkie egzemplarze nowej z 2011 są niedostępne ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Heisenberk: No dobra, jakoś nie mogę się na szybko dokopać do pdf-a pierwszego wydania, ale wiem już, że omawia ono wersję javy 1.4, a nowe 1.5. Różnica między nimi jest dość spora (znacznie większa niż np. między 1.2 a 1.4, m. in. enumy, wprowadzenie typów generycznych, nowe pętle for itd.). Skoro w bibliotece nie ma, to chyba lepiej by było, abyś po prostu wersję pdf pobrał (bo do drugiego wydania nie
@HpALc_9000: Dzięki za pomoc i poświęcony czas :) Przejdę się w takim razie po zwykłych bibliotekach, gdzieś powinni mieć, a jak nie znajdę to najwyżej kupię w empiku gdzie znalazłem ją za 97zł. Swoją drogą przejrzałem książkę na miejscu i rzeczywiście wygląda na bardzo fajnie napisaną ;)