Wpis z mikrobloga

Co dalej z przetargiem na śmigłowce dla polskiej armii? Gowin komentuje
- Inaczej niż Antoni Macierewicz nie twierdzę, że przetarg na śmigłowce dla polskiej armii na pewno będzie unieważniony. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, przyjrzeć się, jak daleko poszły zobowiązania polskiego państwa. Bo rząd się zmienia, a państwo jest jedno – powiedział Jarosław Gowin w Radiu Zet o krytykowanym przez PiS planie anulowania przetargu na śmigłowce, który wygrał francuski Airbus.

- Gdyby ten przetarg był rozstrzygany teraz, to nie ulega dla mnie wątpliwości, że byłby rozstrzygnięty w sposób inny niż za rządów Platformy. Natomiast mamy pewien stan faktyczny. Nowy rząd odziedziczy po ekipie Ewy Kopacz pewne zobowiązania, no i teraz trzeba się przyjrzeć – mówił Gowin.

Kiedy Monika Olejnik przypomniała, że unieważnienie przetargu zapowiedział Antoni Macierewicz, Jarosław Gowin odpowiedział, że jedyną osobą z nominacją, która może odpowiedzialnie coś zapowiedzieć, jest kandydatka na premiera Beata Szydło. - Różne przymiarki słyszałem w odniesieniu do Antoniego Macierewicza, ale nie słyszałem o tym, żeby był kandydatem na premiera – uciął.

(...) - Od początku byłem sceptyczny wobec tego przetargu. Opinia o tym, że warunki preferują jeden z koncernów były już wiele, wiele miesięcy temu dosyć powszechne – mówił Gowin. - Kapitał ma narodowość i powinniśmy wspierać przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa i polski biznes. Oni płacą podatki tutaj, zatrudniają ludzi, rozwijają swoje firmy, planują przekazanie ich w ręce swoich dzieci – argumentował Gowin.


http://wiadomosci.onet.pl/kraj/co-dalej-z-przetargiem-na-smiglowce-dla-polskiej-armii-gowin-komentuje/3r4med

Nieco więcej RiGCzu niż u Macierewicza, ale niech ktoś mi odpowie na pytanie - dlaczego Gowin mówi o wspieraniu polskich firm w kontekście PZL w Mielcu i Świdniku skoro to nie są polskie firmy, a zakłady należące do zagranicznych korporacji?

I dlaczego w takim razie PiS nie chce wspierać polskich zakładów - WZL nr 1 - które mają być odpowiedzialne za montaż śmigłowców Caracal (chodzi o joint venture z Airbusem gdzie WZL, według zapowiedzi, mają mieć 51% udziałów)?

Lub w skrócie - dlaczego PiS chce wspierać kapitał zagraniczny zamiast polskiego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#4konserwy #neuropa #wojsko #caracal #polska #gospodarka
Pobierz BaronAlvon_PuciPusia - Co dalej z przetargiem na śmigłowce dla polskiej armii? Gowin ...
źródło: comment_UqigNy5RTWOd7TzJmLJVRoGi8XtcRTlH.jpg
  • 17
@Baron_Al_von_PuciPusia: łeee zagraniczne śmigłowce, zagraniczny kapitał wszędzie, tylko nikt nie pomyślał o tym czy to co nasi proponowali w przetargu było odpowiednie, ogólnie mam wrażenie, że powinniśmy kupować to co jest dla nas najlepsze i nie ważne, że to jest zagraniczne. A jak nie chcemy kupować to już pójdźmy na całość z socjalizmem i niech jebną dofinansowanie na badania, zakłady i wtedy będzie coś Polskiego.
@Baron_Al_von_PuciPusia: PiS krytykowało ten przetarg od samego początku więc nie mogą powiedzieć że jednak się pomylili a PO zrobiło coś dobrze.
"PO #!$%@?ło, ale my wspaniałomyślnie przyjmiemy to na klatę, a polska armia dostanie Caracale". Wszyscy są zadowoleni. Tak dział polityka.
Choć moim zdaniem umowa z Francuzami powinna (tak jak w przypadku Rosomaka) zawierać możliwość samodzielnego rozwoju konstrukcji, tak żeby nas przemysł miał jakąś bazę do rozwoju przyszłych polskich śmigłowców.
Choć moim zdaniem umowa z Francuzami powinna (tak jak w przypadku Rosomaka) zawierać możliwość samodzielnego rozwoju konstrukcji, tak żeby nas przemysł miał jakąś bazę do rozwoju przyszłych polskich śmigłowców.


@kalpaucjusz: Trochę mała liczba śmigłowców na takie rzeczy. Jakbyśmy związali się z danym konsorcjum przy wymianie wszystkich potrzebnych śmigłowców w wieloletniej perspektywie (a tu mówi się o 200 maszynach, a jakby tak pomyśleć też o innych służbach jak policja, SG, itd. to
@Baron_Al_von_PuciPusia: Czy ja wiem, dali już nam dostęp do kodu źródłowego oprogramowania dla Caracali to resztę też by pewnie mogli. Tak było z Rosomakami, wyprodukowaliśmy Fińskie egzemplarze na licencji w Polsce a teraz już sami pracujemy nad projektem Rosomak 2.
To powinien być jeden z wymogów w większości przetargów wojskowych, a przynajmniej w dziedzinach gdzie technologicznie tkwimy głęboko w PRLu.
@Baron_Al_von_PuciPusia: Co ciekawe, to przecież PIS sprzedał Mielec, nie pamiętają już? Wyborcy mają krótką pamięć.
Przecież Airbus już od dawna płaci podatki w Polsce, przecież ich biuro już tutaj trochę czasu istnieje. Zatrudniają ludzi, prowadzą badania z PŁ. Same plusy póki co. A ma być to rozszerzone o większą współpracę. Mam informacje z pierwszej ręki odnośnie produkcji, że szukają firm do kooperacji. Ale tam, PISiory jak zwykle lubią gadać, że zdrada