Wpis z mikrobloga

Pytanie do domorosłych astronomów i astrologów mam :)
Mój różowy interesuje się astronomią i chciałbym jej kupić jakiś teleskop, żeby sobie mogła z balkonu pooglądać niebo nocą, ewentualnie żeby go wrzucić w bagażnik i prowadzić obserwacje w terenie. Od jakiej kwoty zaczynają się jakieś sensowne amatorskie teleskopy i czy moglibyście coś konkretnego polecić? Ja nie mam o tym zielonego pojęcia i nie chcę jakiegoś barachła w ciemno kupić.

#astronomia #kosmos #niebo #gwiazdy
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niedzwiedz86: po pierwsze to pytanie o mobilność bo skoro chce oglądać z balkonu więc przypuszczam że mieszka w bloku i będzie musiała znosić ten teleskop za każdym razem w takiej sytuacji najtańszym wyborem będzie to http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-%28SK804AZ3%29-teleskopy-1504.html
jeśli mobilność nie ma znaczenia to proponuję poszukać na forach astronomicznych używanej Synty 8" na montażu dobsona
  • Odpowiedz
@cruc: Dzięki! Myślałem że to droższa impreza będzie, przynajmniej jak by się jej odwidziało to strata do przełknięcia :) Mobilność to w sumie nie problem, ma mnie pod ręką, a miejsca na pace dużo. 95% czasu będzie to balkon raczej.
  • Odpowiedz
@niedzwiedz86: jeśli będziecie mogli wyjeżdżać z tym teleskopem to polecam jednak używaną syntę 8" na montażu dobsona bo przez to zobaczycie nieporównywalnie więcej niż przez ten teleskopik z mojego linka ale to już sami musicie rozważyć czy korzystać z lekkiego i małego teleskopu w miarę często czy zakupić większy przez który zobaczycie znacznie więcej ale nie będzie tak przenośny
  • Odpowiedz
@niedzwiedz86: drugi raz to samo dziś piszę: astronomia jest nauką o kupowaniu teleskopów tak jak informatyka o kupowaniu komputerów ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Siotson: prędzej informatyk dobrze doradzi w wyborze komputera niż zrobi to mechanik samochodowy. Tak samo astronom lepiej będzie wiedział na co warto zwracać uwagę przy kupowaniu teleskopu.
  • Odpowiedz
@enron: ja bym bardziej zaufał mechanikowi samochodowemu bo może wykorzystuje ostro komputer na gierki. True informatyk to i na kalkulatorze sobie poradzi. Ja jestem na piątym roku astronomii i z roku na rok coraz mniej pewny jestem co polecić amatorowi (profesjonaliście polecam HST ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
  • Odpowiedz
@enron: ja bym bardziej zaufał mechanikowi samochodowemu bo może wykorzystuje ostro komputer na gierki. True informatyk to i na kalkulatorze sobie poradzi. Ja jestem na piątym roku astronomii i z roku na rok coraz mniej pewny jestem co polecić amatorowi (profesjonaliście polecam HST ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).


@Siotson: mechanik samochodowy doradzi żeby kupić komputer marki asus, bo on ma asusa i fajnie działa.
  • Odpowiedz
Astronom będzie umiał wytłumaczyć laikowi, że np. teleskop nie musi mieć powiększenia 1538x, bo ważniejsze jest dobre światło.


@enron: astronomia nie jest nauką o teleskopach! Przez całe studia jedyne co o teleskopach miałem to jakie są rodzaje i jak działają - reszta wiedzy to właściwie we własnym zakresie. Lepiej pytać astrofotografa - ten musi się znać bo to jego rzemiosło.
  • Odpowiedz
Astronom będzie umiał wytłumaczyć laikowi, że np. teleskop nie musi mieć powiększenia 1538x, bo ważniejsze jest dobre światło.

@enron: astronomia nie jest nauką o teleskopach! Przez całe studia jedyne co o teleskopach miałem to jakie są rodzaje i jak działają - reszta wiedzy to właściwie we własnym zakresie. Lepiej pytać astrofotografa - ten musi się znać bo to jego rzemiosło.


@Siotson: tyle że każdy astronom używa teleskopów -
  • Odpowiedz
tyle że każdy astronom używa teleskopów


@enron: astronom nie używa tego http://bebusinessed.com/wp-content/uploads/2014/03/saxon-909-az3-refractor-telescope1.jpg a używa tego http://www.edukultura.pl/gfx/obiekty/obserwatorium/foto1.jpg

i na 90% ma też jakiś prywatny


@enron: nope. Większość jakich znam (a znam sporo) nie ma bo we własnym zakresie to sobie można z nudów na gwiazdki popatrzeć, a do pracy potrzebny jest profesjonalny sprzęt z profesjonalną kamerą (by monitorować setki, tysiące, miliony gwiazd). Astronom więcej pracuje przy komputerze niż przy
  • Odpowiedz
@Siotson: no niech Ci jest. Ale nadal się uprę, że prędzej astronom coś doradzi niż ktoś inny ;) Tym bardziej że pytanie było kierowane do DOMOROSŁYCH astronomów (astrologów litościwie pominę ;)
  • Odpowiedz
@enron: na pewno astronom powie więcej niż przypadkowa osoba. Ale 1) pytanie lepiej kierować do astrofotografa a jeszcze lepiej do sprzedawcy teleskopów 2) nie ma co zaśmiecać tagu astronomia głupimi postami w stylu "a jaki teleskop mogę sobie kupić".

Astrolog to do szczęścia potrzebuje jedynie oczu - konstelacje i większość planet widać gołym okiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz