Wpis z mikrobloga

@ZaufanaTrzeciaStrona: Nawet, aby VaGla się tym zajął to musi mieć jakieś wsparcie, ekspertów, którzy zasygnalizują węzłowe problemy, będą uczestniczyć w konsultacjach publicznych zmian prawa, a wcześniej je wywołają. Teraz można opisać te problemy, uzgodnić stanowisko w jakimś gronie, a jak VaGla będzie w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przy Senacie to ją wysłać.
Sam jestem negatywnie nastawiony do niektórych przepisów o IT security w Polsce. W niektórych miejscach nie
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: Tak na dobrą sprawę nie liczy się użycie znaków specjalnych lub cyfr/liczb, a długość hasła. Pomijając atak słownikowy, hasło "janek123" nie różni się zbytnio od "qfI.l2QX".
Moim zdaniem dobrą polityką byłoby ustawianie haseł takich jak "NaMoimBiurkuStoiZepsutaLampka". :v Ilość kombinacji przy tylu znakach rośnie drastycznie, a i hasło jest łatwe do zapamiętania dla osoby która go będzie używać.
  • Odpowiedz
@qwertyu: No coś w tym stylu. Poza tym warto pamiętać, by hasło nie było związane z naszym życiem, a konkretnie nie było do możliwe do odgadnięcia na podstawie informacji które można o nas znaleźć w sieci (a ludzie często udostępniają najróżniejsze pierdoły na temat swojego życia).
  • Odpowiedz
@qwertyu: Ta jasne "550 years", bo nie ma czegoś takiego jak słownik ( ͡ ͜ʖ ͡).
Weźmy taki angielski, można powiedzieć, że 15 000 słów to totalny max do łamania haseł.
Jak się policzy liczbę kombinacji słów, wychodzi znaaaaacznie szybciej.
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: żółte karteczki na monitorze to może przesada, ale zapisywanie haseł w notatniku czy w jakiejś nudnej, zapomnianej książce nie jest moim zdaniem niebezpieczniejsze niż chowanie haseł w zaszyfrowanym pliku, czy używanie jednego hasła do kilku serwisów. Odczuwam większy strach przed zdalnym działaniem hakerów niż fizycznym tzn. uważam za bardzo mało prawdopodobne że ktoś mi będzie kartkował wszystkie książki na chacie w poszukiwaniu haseł. No najlepsze wiadomo jest zapamiętywanie haseł,
  • Odpowiedz
@Seido: Długość vs złożoność to ciekawy problem. I o ile faktycznie np. 14 znaków małymi literami daje więcej kombinacji niż 8 znaków z puli duże/małe/specjalne/cyfry, to trzeba brać pod uwagę model zagrożenia. Z reguły łamanie haseł zaczyna się od ataku słownikowego i jeśli te 14 znaków jest w słowniku...
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: byłem przez długi czas zmuszony korzystać z serwisu, w którym co miesiąc konieczna była zmiana hasła, a system pamiętał wszystkie poprzednie. Żeby było ciekawiej nawet gdyby ktoś dostał się do mojego konta, to i tak mógłby najwyżej poznać pewne moje dane... które i tak bym podał gdyby mnie zapytano :D Skończyło się na tym, że hasło było takie samo jak login, tylko co miesiąc inna literka była duża.
  • Odpowiedz
@ukulelejas: zależy przed kim się bronisz - jak to domowy komputer typowego mirka, to szanse włamania w celu dostania się do twoich danych są bliskie 0, prędzej mu ukradną komputer, ale jak jesteś opozycjonistą w Chinach lub szefem międzynarodowej korporacji to szanse dramatycznie rosną. Poza tym hasło można przechowywać w książce w bezpieczny sposób - np otwierasz książkę na stronie 120 i bierzesz 3 literę z każdej linii z przesunięciem
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: Super grafika, fajny przekaz, ale jak patrzę na ta grafikę to dostaję rozstroju mózgu. "People who can't.." Jakim cudem "me" które jest JEDNĄ OSOBĄ jest większe niż "hackers". Składają się oni z jednego palca i liczą się jako jedna setna człowieka? :( coś się we mnie w środku przewraca, dostaje raka, płacze itd. :( #problemylogicznegoswiata
  • Odpowiedz
@l-_-l: no inna kwestia, że raczej serwisy z powodów technicznych nie pozwolą Ci na 30 literowe hasło, tylko do 16 znaków. Nie mówimy też o dużych literach, na obrazku jest mowa o haśle z samych małych liter + ew. spacje
  • Odpowiedz
@Acros: jedynym powodem technicznym jaki znam to jest to, że podobno w allegro formatka na hasło (jawnym tekstem) się rozsypywała przy więcej niż 16 znakach. Dla haszowania długość nie ma znaczenia. W Windowsie wchodzą normalnie krótkie zdania jako hasła.
  • Odpowiedz