Wpis z mikrobloga

Przez ostatnie 10 miesięcy z człowieka ufajacego rozumowi, uwielbiajacego #matematyka stałem się dzięki @Requator, #szestow i dzieki #rozkminy irracjonalista.
Nauka jest oparta na aksjomatach. Co chwila jednak paradygmaty sie zmieniają i przyjmujemy inne aksjomaty. Nie mamy pojęcia, czy są one bardziej dokladne od poprzednich. Nauka miota się na prawo i lewo podczas gdy tak naprawde zawieszona jest w prozni. Nie ma zadnych podstaw. Nie wierzę za bardzo w logikę. W prawo sprzecznosci (na jakiej podstawie mialbym wierzyć?)
Wierzę w Boga.
Wołam @Akwinata, @Epoche, @Gogol, @wysoko i innych
#wiara #rozum #niepopularnaopinia #nauka #filozofia
  • 14
  • Odpowiedz
Co chwila jednak paradygmaty sie zmieniają i przyjmujemy inne aksjomaty.


@Dawidk01: Możesz wymienić jakieś aksjomaty które się zmieniły, bo ja nie słyszałem chyba o żadnym takim przypadku.
  • Odpowiedz
@michalo94: no w matmie dodano chocby aksjomat wyboru. Ogólnie myślę, że ludzie inaczej postrzegali swiat kiedyś, niż dzisiaj. Myślano, że ziemia jest płaska, wierzono, że Zeus rzuca piorunami. Teraz myślimy inaczej ale wcale nie lepiej. Po prostu przyjęliśmy jakas nową metodę poznawania świata.
  • Odpowiedz
Nauka i rozum rozszcza sobie prawo do poznawania Prawdy. A w czym chocby kreacjonizm jest gorszy od naukowego opisu świata? Owszem, mozna wierzyć w nauke, w Boga. Ale nie powiem, że nauka daje jakąkolwiek pewnosc. Nie ośmielę sie powiedzieć, że 2+2 na pewno jest 4.
  • Odpowiedz
@Dawidk01: o, a ja się uśmiecham czytając twoje wpisy :)
jedyne co to tutaj uważałabym na używanie słowa "bóg", bo ono jest za bardzo wpisane w umysły wszystkich ludzi jako istota, o której naucza chrześcijaństwo lub jakakolwiek inna religia. Chodzi mi o to że słowo "bóg" dla wielu osób pociąga za sobą jednocześnie idee takie jak niebo, piekło, dekalog, modlitwa, kościół, syn boży, pokuta, grzech itp. (nie wiem w sumie jaka
  • Odpowiedz