Wpis z mikrobloga

Porozmawiajmy o superglobalach. Używać czy nie? Dlaczego? Wiem, że zmienne globalne zawsze i wszędzie uznawane są za zło, ale czy jest jakiś powód do unikania odwołań do $_POST i innych w kodzie? Mając przed sobą dwie opcje - utworzenie wrappera na GETa, oraz po prostu odczytanie jego zmiennych, ostatnie wydaje mi się łatwiejsze i szybsze.
#php #webdev #filozofiaprogramowania
  • 30
@MacDada: no sory ale coś co jest skompilowane(czyli cały framework który od początku siedzi w pamięci bo działa jako rozszerzenie napisane w c - dokładniej jest to ich własny język zephir kompilowany do c) zawsze będzie szybszy niż coś co w nim nie siedzi :P
@MacDada: To co piszesz brzmi sensownie. Jak pisałem wcześniej, będę musiał rzeczywiście ściągnąć źródła jakiegoś frameworku (no, w php innej dystrybucji niż źródła chyba nie ma) i zobaczyć co tam robią. Bo korzystać nie chcę i to się raczej prędko nie zmieni d;

automatyczne testowanie kodu (TDD) – to jest ciekawsze, serio, profesjonalizm wymaga, żeby móc powiedzieć „tak ten kod działa”, a nie tylko „wczoraj przeklikałem się i było ok” :)
zawsze będzie szybszy


@Jurigag: Jasne, nie mówię, że nie będzie szybszy. Mówię, że to niekoniecznie jest dobra propozycja na czas nauki. Najpierw dobry kod, potem optymalizacja – to mam na myśli.
@Jurigag: Co z tego że będzie szybszy jeśli firma będzie miała problem ze znalezieniem programistów znających ten FW? Co z tego że będzie szybszy, jeśli projekt będzie się przeciągał z powodu słabej dokumentacji oraz niskiej dostępności doświadczonych programistów i zasobów wiedzy w internecie.

No i druga istotna sprawa: Symfony to obecnie rynkowy standard, i na razie nic nie zapowiada aby w przewidywalnej przyszłości to się zmieniło. Ucząc się SF masz najwyższe
@Diabl0:

problem ze znalezieniem programistów znających ten FW

Ale mówimy o PHP, nie Javie. Frameworki PHP są wszystkie podobne do siebie jeśli chodzi o podstawowy styl kodu. Nie mają klas w stylu AccountFactoryProxyManagerFactory, megabajtowych XMLi konfiguracyjnych, samo uruchomienie Hello World nie zużywa 80MB RAMu.
Samo PHP nie pozwala na jakąś skomplikowaną architekturę, bo 1 request = 1 odpalenie skryptu.
Samo PHP nie pozwala na jakąś skomplikowaną architekturę, bo 1 request = 1 odpalenie skryptu.


@Ginden: chyba, że napiszesz cały serwer w PHP… ;>
Można. Ale po co…