Wpis z mikrobloga

Chciałbym zacząć się bawić z mikrokontrolerami, postanowiłem więc posadzić gołą ATmegę 328P na płytce stykowej. Szukam i szukam jak to najlepiej zrobić, znalazłem takie coś i mam w związku z tym kilka pytań.

1. Jeśli kupię mikrokontroler z już wypalonym bootloaderem to wystarczy, że podłączę to wszystko na płytce (pomijając stabilizator, bo chcę mieć zasilanie z USB), podłączę USBasp, ustawię Arduino IDE i ognia, mogę wrzucać programy?

2. Czy jeśli kupię egzemplarz bez wypalonego bootloadera, to przy pomocy samego USBasp dam radę go wypalić?

3. Układ poskładany w linku, który wysłałem, nie ma nigdzie przycisku do restartowania mikrokontrolera. Jak się domyślam, będzie się dało to robić przez USBasp? Ewentualnie można przycisk dorobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4. Mając tak podłączoną "gołą" ATmegę, będę mógł korzystać z pełnej funkcjonalności Arduino, tzn. podłączać do procka różne moduły, przejściówkę z I2C na LCD itp itd bez problemu?

Nie chcę kupować gotowca, bo nie wiem jeszcze, czy się tym zainteresuję na dobre - poza tym szkoda mi wywalać ponad 100zł za Arduino, jak to samo mogę poskładać na płytce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Block3r:
1) Tak.
2) Tak.
3) USBasp sam zrestartuje układ kiedy będzie to potrzebne. Jeżeli chcesz mieć własny reset, to wystarczy do tego microswitch i rezystor pull-up.
4)
  • Odpowiedz
@Block3r: Ale średnio trzeba czekać 14dni. Ale zawsze możesz zrobić samemu i zamówić. Elektronikę potem możesz na alledrogo sprzedać lub rozdano zrobić.
  • Odpowiedz
@Block3r:

1. Jeśli kupię mikrokontroler z już wypalonym bootloaderem to wystarczy, że podłączę to wszystko na płytce (pomijając stabilizator, bo chcę mieć zasilanie z USB), podłączę USBasp, ustawię Arduino IDE i ognia, mogę wrzucać programy?

Jak będziesz używał programatora ISP czyli np USBasp - to wypalasz "całego flasha" podczas programowania, więc wywala ci to całą zastaną zawartość (w tym tego bootloadera arduinowego). I tak - jak wrzucisz program (oraz fusebity i inne sprawy) programatorem typu USBasp - to wystarczy do wgrania i uruchomienia.

2. Czy jeśli kupię egzemplarz bez wypalonego bootloadera, to przy pomocy samego USBasp dam radę
  • Odpowiedz
@hrumque: jeszcze raz, bo średnio zrozumiałem jeden punkt. USBasp służy jedynie do wgrywania bootloadera, czy można nim też wrzucać normalnie programy do pamięci flash procesora?
  • Odpowiedz
@Block3r: to jest normalny programator ISP - możesz nim programować całą zawartość flash, zawartość eeprom, zawartość fusebitów.
Bootloader to po prostu program w kawałku flasha, taki sam jak "normalny program wgrany w normalne AVR", który przy starcie sprawdza "czy ktoś z nami chce gadać, i czy to jest arduino-IDE-programowanie?" a jak nie - to kończy swoje wykonywanie i przechodzi do dalszej części - do twojego programu właściwego, który jest trochę
  • Odpowiedz