Wpis z mikrobloga

Ludu mirco!

Dołączyłem do grona słynnych wykopowych programistów >10k i w związku z tym muszę jak najszybciej założyć działalność gospodarczą ponieważ pracodawca oferuje tylko umowy b2b. Macie może jakieś porady i tipy dla nowo-biznesmena-kuca? Jakieś blogi albo stronki gdzie cały proces jest w miare przystępnie opisany? Sam znalazłem kilka ale wiem że siedzi tu sporo wyjadaczy i może podpowiedzą coś mądrego młodszemu koledze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

szalom

#programowanie #dzialalnoscgospodarcza #kuce #pytanie #programujzwykopem
  • 15
@brmstufldigart:

a to nie jest tak że jak ta księgowa coś spartoli to przypał mam i tak ja? Mój znajomy wspominał że sam sobie rozlicza jedną fakturę i to żadna filozofia a taka księgowa która by rozliczała i brała na siebie odpowiedzialność to większy ktosz niż ta 100
@be4ts: To nie tyle chodzi o odpowiedzialność, co o to, że Pan o niczym nie masz pojęcia. Nie wiesz, co jest kosztem, co nie, w jakim stopniu, jakiego języka używać w rozmowie z US, ZUS i innymi.
@be4ts: Tu jest pokrótce wszystko opisane: http://www.ifirma.pl/poradnik-przedsiebiorcy/jak-zalozyc-firme-informatyczna.html

a to nie jest tak że jak ta księgowa coś spartoli to przypał mam i tak ja?

Księgowe zazwyczaj mają ubezpieczenie. Tak jest np. u nas - mamy stosowne licencje oraz ubezpieczenie OC i w razie czego reprezentujemy klienta przed ZUS czy US.

tylko nie rozpoczynaj od 1 dnia miesiąca. Najlepiej od 2 dnia to będziesz miał dodatkowy miesiąc niskiego zusu w gratisie.

To
@be4ts: a garnitur będzie kosztem uzyskania przychodu czy nie?
A może raczej polar firmowy.. z wyhaftowanym logo?

Niby sprawy proste, ale dobrzy księgowi mają OC od wpadek i jak miesięcznie to jest 1% twoich przychodów to chyba udźwigniesz taki ciężar. I jeszcze wpiszesz to w koszty
@be4ts: Ja zakładałem ostatnio. Generalnie to jest tak, że znajdujesz biuro rachunkowe płacisz 100-200 zł. i masz wszysto załatwione.

Ja założyłem sam działalność, dziś ide do księgowego, a potem już tylko wystawiasz/dostajesz faktury a oni to rozliczaja.

@be4ts: lepiej weź księgową. Też myślałem, że samemu się będzie fajnie rozliczać, bo co to dwie-trzy faktury w miesiącu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym jak dobra księgowa to jeszcze Ci doradzi jakąś dobrą optymalizację podatkową ;)