Wpis z mikrobloga

Gdyby szacowany na 15 mld zł majątek Kulczyka podzielić równo pomiędzy wszystkich Polaków, każdy dostałby... 5392 zł. To nie lewackie myślenie za które dostaje się po mordzie, a wyliczenia Bloomberga. Oby Ikonowicz lub Partia Razem przejęli władzę, bo kto by pogardził taką sumką. Chyba tylko prawicowe oszołomy, które same są na bezrobociu albo tyrają za 1200 zł, ale 'hurr durr zostawcie bogaty ród Kulczyków, bo to dzięki nim mam na kromkę chleba i pasztetową'. Ja nie miałbym nic przeciwko takiej jednorazowej konfiskacie, wystarczy pokierować się bilansem korzyści i strat - operacja zadowoliłaby wszystkich Polaków poza dwoma. Każdy z was dostałby 5392 zł do ręki, a jednak mało kto napisze tutaj, że nie miałby nic przeciwko temu. Bo co? Bo to niesprawiedliwe. Zabawny ból dupy o tę słynną sprawiedliwość można tylko zbyć ironicznym uśmieszkiem. Nikt nie mówił, że życie jest sprawiedliwe, przykro mi, syn i córka Kulczyka mają fortunę tylko dlatego, że ich ojciec ją zgromadził, a wasi czy moi rodzice nie. Dżastis, #!$%@?. John Stuart Mill słusznie domagał się likwidacji spadków, które generują niesprawiedliwość i nierówność. 5392 złotych na osobę, pomyślcie ile rzeczy można za to kupić, ilu ludzi uszczęśliwić, ile żyć odmienić. Prawica jednak twardo powie: nie, bo to niesprawiedliwe. Ważniejszy jest los kulczykowej dziatwy, która i tak by sobie poradziła dzięki konszachtom niż przeciętnych, szarych Polaków, niejednokrotnie Mireczków, dla których 5392 zł to jak gwiazdka z nieba.

Mamy publiczną edukację i służbę zdrowia, po to aby wyrównywać szanse, ale nikt nie pomyśli o tym, że najbardziej niesprawiedliwa jest sytuacja, w której rodzice Brajana są milionerami, przez co chłopak może nic nie robić całe życie a i tak będzie ustawiony, w przeciwieństwie do Maksymiliana, którego rodzice są biedni, przez co chłopak od małego czuje się gorszy, musi ciężko pracować i tyrać, aby sam do czegoś dojść, a i tak nie osiągnie pozycji Brajana. Miałem na dzielnicy paru takich bogatych dzieciaków, zawsze najlepsze ubrania, najnowsze gadżety, traktowanie innych z wyższością bo biedacy, przepychani z klasy do klasy i wyciągani z sądów za łapówki rodziców, a teraz za kupione dyplomy pracują w firmach rodziców zarabiając fortunę. Rodzice umrą? O, tym lepiej dla dzieciarni, od razu staną się milionerami. Widuję takich durniów (nie grzeszą intelektem) co jakiś czas idąc do sklepu po chipsy, a potem widuję dobrych, ciężko pracujących znajomych z biednych domów, którzy w najlepszym razie pracują w jakimś urzędzie albo na inwentaryzacji. To jest ta słynna sprawiedliwość? Należy ustawowo zakazać dziedziczenia, spadki dzielić po równo dla wszystkich Polaków, a do tego absolutnie zakazać zatrudniania rodziny w swojej firmie, chyba, że jest to małe lub średnie przedsiębiorstwo. Nie ma innej drogi do sprawiedliwości, a kto uważa inaczej ten ma koronę cierniową zamiast serca, no i jest durniem, który pogardziłby 5392 złotymi. Następnym razem widząc bezdomnego, żebraka lub ubogiego pomyślcie, że przez takich nieczułych drani jak wy Ci ludzie cierpią, po czym spójrzcie na twarze Sebastiana i Dominiki Kulczyk, aby sobie pod nich stasować sprawiedliwą spermą wolnego spadku.
#ciekawostki #4konserwy #neuropa #ekonomia #polityka #oswiadczenie
  • 55
@Damian1998: Tak, jest to dobry pomysł. Bogaci ludzie zwykle nie są durniami, więc potrafiliby tak pokierować dziećmi, aby te zapewniły sobie dostatnią przyszłość bez ich majątku i ciepłej posady w firmie. Jeśli nie potrafiliby nauczyć dzieci przedsiębiorczości, odpowiednio wyedukować to przykro mi, tak działa wolny rynek macierzyństwa, wtedy na przykładzie swoich dzieci poczuliby się jak te masy biedaków i przeciętniaków, którzy ze spokojem, przez wieki, godzą się na niesprawiedliwość.
@lowca_chomikow: Zgodnie z jakim prawem? Władza powinna sprawić, aby ludzie rodzili się mniej więcej równi pod względem zamożności. Nie może być tak, że mało inteligentne dzieci mogą żyć w przepychu dzięki bogactwu nagromadzonemu przez ich przodków, podczas gdy genialne dzieci umierają z głodu lub wykonują byle jaką pracę, aby przetrwać. Kulczyk, wychowany swoją drogą w socjalizmie, zdołał zdobyć fortunę? Brawo dla niego, choć już pomijam metody jakimi się kierował. Co to
@BlackDave: Jasne, że tak, przecież o tym mówię. Jak umrę to wszystko co posiadałem powinno zostać równomiernie rozdane dla innych ludzi, a nie dziedziczone przez moje potomstwo, czy jakąś tam rodzinę. Nie pisałem nic o wieszaniu ani zabijaniu, nikt nie broni przedsiębiorczym ludziom się bogacić jeśli potrafią, ja jedynie występuję przeciwko braku równych szans i niesprawiedliwości spadkowej.
@Gorti: Pod prawem własności. To są JEGO pieniądze. Są podatki i wszyscy je płacą. To co z nimi potem robią to jest ich sprawa. Poza tym jeżeli przyjmiemy, że państwo może robic co chce z pieniędzmi kogoś po śmierci, to czemu nie jeszcze za życia? Podatek dochodowy na 100% i rząd rozda wszystkim po równo. Bardziej na lewo już się nie da chyba mieć poglądów.
@lowca_chomikow: Nie rozumiesz istoty problemu. Jeśli Ty byłbyś przedsiębiorczy, założyłbyś firmę, zarabiał miliony a nawet zarobił 100 mld złotych to życzę Ci jak najlepiej, droga wolna. Problem w tym, co się ma dziać z tymi pieniędzmi po Twojej śmierci. Nie zgadzam się na to, aby dostały je Twoje dzieci, bo to generuje nierówność i niesprawiedliwość na starcie życiowym.
@BlackDave: Na szczęście niebawem to już będzie mroczna przeszłość, bo dzięki genetyce będziemy w stanie wyeliminować wszystkie choroby dziedziczne, a rozpracowanie ludzkiego genomu zapewni nam doskonały wgląd w geny każdego noworodka.
@lowca_chomikow: Płacisz podatki na niwelowanie nierówności, a sam będziesz je pogłębiał, w chciwej żądzy aby Twoje dzieci miały lepszy start niż dzieci innych ludzi. Równość nie zadowala, co? Przez takich jak Ty, ten świat wygląda jak wygląda.
@BlackDave: Brawo, czyli uważasz, że niesprawiedliwość jest słuszna, życie powinno być uwarunkowane tym jak bogaci są Twoi rodzice, a kto stara się z tym walczyć ten jest 'głupi'. Za kilkadziesiąt lat ludzie z niedowierzaniem będą wspominać takich mściwych ludzi jak Ty.
@thematthew: Nie, nie jest, przedstawiłem racjonalne podejście do niesprawiedliwości spadków. Uważasz, że John Stuart Mill też był trollem? Takie dyskusje na temat wykluczenia nierówności na starcie są prowadzone od wielu lat.
@thematthew: Normalnie, w dobie nowoczesnej technologii i prognoz naukowych własność prywatna stanie się przeżytkiem, w sytuacji gdy każdy człowiek będzie miał w swoim domu drukarkę 3D, za pomocą której będzie mógł dostać to co chce. Likwidacja pieniądza też jest kwestią czasu, w sytuacji dalszego rozwoju naukowego i automatyzacji pracy, która zwiększy bezrobocie. W formie przejściowej jednak, czyli najbliższych latach, trzeba się jeszcze przestawić na sprawiedliwy system z pieniędzmi, a jedyny takowy