Wpis z mikrobloga

#urbex2077 #fotografia #opuszczone #urbanexploration #chwalesie #mojezdjecie #astrofoto #astronomia

Powiem wam że nie mam pojęcia co to za gwiazdozbiory kryją się na drugim planie, lecz cudowniejszym tłem ten pałac nie mógł mnie obdarzyć. Chyba pierwszy raz udało mi się zobaczyć coś tak pięknego.

Pobierz Kochanek - #urbex2077 #fotografia #opuszczone #urbanexploration #chwalesie #mojezdjec...
źródło: comment_GfI0sivyroGm1j7A4IcIaZdWsFgoaSl7.jpg
  • 24
@LubieDlugoSpac: Pentax K-50 :) Cały dzień padało a gdy przyszedł zmierzch a chmury rozeszły się w swoje strony, ujrzeliśmy przepiękne niebo wypełnione gwiazdami! Teraz czaje się na wężyk i planuję zrobić coś takiego na ISO 400 :)

@gunwoprawda Czy będę mógł się wołać do następnego zdjęcia gdzie wycelowałem obiektyw prosto w niebo? Chyba będę musiał się doszkolić z astronomii :)
@Kochanek:

Robione Canonem 20D, naświetlane kilkadziesiąt razy po 30 sekund, potem składane razem żeby pozbyć się szumu i wzmocnić sygnał. Obróbka to Deep Sky Stacker (do składania) i trochę gimpa (kontrast, poziomy). Oczywiście aparat z teleskopem (150/750mm SkyWatcher) prowadzone na montażu paralaktycznym (EQ3-2, najniższa półka).

Na tym drugim zdjęciu jest fragment Andomedy, Kasjopei i Cefeusza- mgiełka znajdująca się nieco na lewo i w górę od środka kadru to M31- widoczna gołym
Pobierz k.....t - @Kochanek: 

Robione Canonem 20D, naświetlane kilkadziesiąt razy po 30 se...
źródło: comment_UA7N0LaAXMdzJj1uNaAWWW0usyPpNway.jpg
@krawat: Ciekawe co takie uda mi się uchwycić moją 250 :) Ale to jak będzie czas i możliwość spędzenia nocy po za domem. Myślę o jakiejś wędrówce w góry ze zaznajomieniem się wpierw z mapą nieba bo widzę że na drugim ujęciu nie uchwyciłem niczego ciekawego. Chyba że doszukam się co to za mgławica obok "Mirach" :D A czemu mówisz że po 30s? nie wygodniej byłoby zrobić dłuższe naświetlanie?
@Kochanek: no przecież napisałem Ci, to koło Mirach to jest M31 :)
Racja, byłoby łatwiej dłużej niż 30s, ale montaż prowadzi bardzo niedokładnie taką ogniskową, i większość klatek byłaby do kosza (poruszona, niepunktowe gwiazdy). 135mm mogłem spokojnie 3-4 minuty ciągnąć.

Z 250mm możesz próbować zrobić kilkaset klatek M31 (tak żeby były nieporuszone) i potem zestackować w DSS- powinno coś wyjść. Tutaj masz tutorial video, bo jeden gościu robił dokładnie coś takiego:
@Kochanek: dlatego, że musisz zbierać bardzo krótkie klatki, żeby gwiazdy pozostały punktowe. To znaczy, że fotonów z obiektu (np. M31) zarejestruje się malutko, i będą na początku praktycznie nieodróżnialne od szumu. Ale jeśli zbierzesz tych klatek odpowiednio dużo, to program do stackowania wywnioskuje, co jest szumem a co nie, i da Ci całkiem fajne zdjęcie końcowe.
Czyli w sumie działa to tak samo, jak podstawowe zasady pomiarów- im więcej pomiarów wykonamy
@Kochanek: tak. ale dobrze by było jak byś co jakiś czas wycentrował w kadrze obiekt, który fotografujesz, bo Ziemia naprawdę się szybko obraca :) i obejrzyj (nawet pobieżnie) ten filmik który podlinkowałem wyżej, gość tam dobrze opisuje wszystko.