Wpis z mikrobloga

Elektrycy/elektronicy proszę o pomoc.
Mam smartfon z baterią li-ploy. Różowy ma smartfon z baterią li-ion.
Moja ładowarka daje na wyjściu 5v 1A jej 5v 1.55A
Więc o 0,55A więcej.
1. Czy możemy używać jednej ładowarki? Tej większej np?
2. Czy ładowarka z większym ilością amperów nie zaszkodzi mojemu smartfonowi do którego dedykowana jest mniejsza ładowarka? Żywność baterii w perspektywie czasu np. rok.
3. Czy większą ładowarka naładuje szybciej telefon?
Nie uważałem na fizyce a szkoda...
#pytaniedoeksperta #smartfon #elektronika #elektryka
  • 20
@WiewiurPL: Napięcia się zgadzają więc jest ok, a smartfon pobiera określoną ilość prądu wiec jak do twojego tel. dali ładowarkę 1A znaczy, że twój tel pobiera <1A, do jej dali większy więc możliwe, że jej pobiera więcej wiec ty z jej możesz korzystać ładowarki, ale ona z twojej to już ryzykowne.
@qerda: Jeżeli ten drugi telefon do którego ładowarka była 1,55A, a faktycznie potrzebował większej i np pobiera 1,3A to tyle samo mocy będzie chciał pobierać z każdej ładowarki i ta która wydajność 1A może się przepalić po prostu.
@wd34ko0: to tak nie działa. Skoro ładowarka może dać 1A to będzie to robić bez problemu. Patrz: ładowarki uniwersalne, powerbanki, ładowarki samochodowe czy USB w komputerze.
@qerda: Chyba nie zrozumiałeś, skoro coś ma napisane 1A to jest to wydajność prądowa tego źródła, jeżeli z tego źródła będziesz chciał pobrać więcej elementy zaczynają się przegrzewać i w pewnym momencie dochodzi do spalenia. Nie wiem czy ta ładowarka 1A ma jakieś zabezpieczenie termiczne, ale zazwyczaj takie zabezpieczenia wyłączają układ.
@wd34ko0: nie jest tak jak piszesz. Zaraz po podłączeniu ładowarki, telefon sprawdza jakie źródło jest podłączone. Odbywa się poprzez sprawdzenie rezystancji między poszczególnymi przewodami. Jeżeli nie rozpozna konkretnych wartości zgodnych z dedykowaną ładowarką to będzie pobierać mniejszy prąd. Z tego powodu na mikroblogu tak często padają pytania czemu mocniejsza ładowarka ładuje wolniej.
@qerda: Przeczytałeś ten artykuł? Jest tam opisana różnica w funkcjonowaniu ładowarek Apple od innych, wygląda na to, że ładowarki Apple mają taką możliwość, ale tak ogólnie jest pokazane jak stworzyć uniwersalną ładowarkę, do produktów Apple i innych. Nie ma niczego powiedzianego odnośnie podłączania źródeł o niższej wydajności prądowej od zalecanej.
@wd34ko0: tak samo jest w wielu innych telefonach/tabletach. Jest o tym dyskusja gdzieś na XDA. Jeszcze raz powtórzę, że nie ma negatywnego wpływu (poza wydłużenie czasu ładowania) podłączenie słabszych ładowarek. Niby jak zmusisz źródło żeby dało więcej prądu niż może? Gdyby było tak jak piszesz to pomyśl ile byłoby zniszczonych ładowarek w skali świata. Taki problem po prostu nie występuje.