Wpis z mikrobloga

Drugie pytanie; już grubsze rzeczy niż karta dźwiękowa (jeśli chodzi o to to jeszcze się zastanawiam czy brać Xonar D1 z HMD6600; czy Kavy roccata w analogu z Xonar DG)

Ale ale, przyszła pora na konkretniejsze rzeczy, wymiana płyty głównej, pewnie CPU i GPU i kupno ramu DDR3.

obecnie:
CPU: AMD Phenom II X4 965 BE
GPU: AMD Radeon HD6870 1GB GDDR5 na szynie 256
RAM: DDR2 6GB
MOBO: GA-MA770-US3
HDD: Samsung HD250HJ 250GB
Zasilacz: OCZ ZS 650W
Obudowa: AeroCool PGS Strike-X

Moja propozycja na szybkości to:
ASUS M5A99FX PRO 2
AMD X8 FX-9590
HIS Radeon R9 280 IceQ X2 OC 3GB GDDR5 (?? tu nie wiem szczerze)

lub
coś intela i Nvidii w tym guście cenowym (~3k)

#pcmasterrace #hardware #procesory #milionpytan
  • 29
@puexam: Taa to sprawdź czy czasem nie ma jednostek wspólnych w obrębie jednego modułu dla poszczególnych wątków.

Podobnie jak układy AMD FX, APU Trinity mają budowę modułową. Na jeden moduł składają się dwa "niepełnosprawne" rdzenie, które współdzielą komponenty odpowiedzialne za dekodowanie i kolejkowanie rozkazów, jednostkę zmiennoprzecinkową oraz pamięć podręczną L2. W rezultacie moduł jest nieco mniej wydajny niż 2 pełnowartościowe rdzenie (~80%), ale szybszy niż pojedynczy rdzeń obsługujący wielowątkowość współbieżną (SMT),
@ediz4:

Układy pobrania, dekodowania i kolejkowania instrukcji z obu rdzeni połączono w jeden obsługujący oba rdzenie. Z dwóch jednostek wykonujących działania na liczbach zmiennoprzecinkowych zostawiono jedną, ale przerobioną tak, żeby mogła przetwarzać dwie instrukcje w trybie 128-bitowym (kiedy wykonuje instrukcje multimedialne SSE) lub jedną w trybie 256-bitowym (kiedy wykonuje instrukcje AVX). Powstało połączenie dwóch jednostek obliczeń stałoprzecinkowych i jednej zmiennoprzecinkowych, które inżynierowie AMD nazwali modułem


I m in dlatego do gier,
@kedzior_: No już teraz mamy ostatnią fazę i coraz mniej jest wspólnych elementów. Pisałem dokładnie o tym procesorze który jest zbudowany na 2 wersji architektury modułowej. W excavatorze już chyba dodali drugą jednostkę FPU jeśli się nie mylę.

Tylko jakim kosztem...

Nie rozumiem. Wydłużenie potoku pociągnęło za sobą spadek wydajności pojedynczego rdzenia. W czym tkwi głównym problem tej architektury - sądzę że w słabym pojedynczym wątku, sama wielowątkowość jest dobrze zaimplementowana
@ediz4:

Tylko jakim kosztem...

Miałem na myśli porównanie ilości dodatkowych tranzystorów wymaganych do zaimplementowania danej technologii (w tym wypadku źródła nie podam bo czytałem o tym tuż po pierwszej buldożerów)
Zauważ że w każdej branży premiowane są rozwiązania optymalne a rozwiązanie amd vs ht przynajmniej na podłożu budżetowym wypada blado.

Zen ma mieć silny pojedynczy rdzeń i wielowątkowość na wzór HT Intela więc może wstaną z kolan.

Względem slajdów "do 40%"
@puexam: @kedzior_: @ediz4: @Murzinio: komputer zdecydowanie do gier, porządnych multimediów no i w mniejszym stopniu wielowątkowości. Zebrałem zestaw AMD bo wiadomo od dziecka AMD to człowiek nie chce się rozstawać :'). Ale skoro intel teraz tak zaatakował to chyba nie mam wyboru.

CPU: Intel i5-6600K
MOBO: MSI Krait Gaming Z170
GPU: Gigabyte GTX760
no i wiadomo HDD z SATAIII 1TB; kości DDR4. Trochę drogo wyszło.
@kedzior_: Nie mówię o przegonieniu Intela ale o procesorze o wydajności Haswella przy rozsądnym zapotrzebowaniu na prąd - odpowiednio wyceniony mógłby się dobrze sprzedawać. W segmencie entuzjastów raczej nie będzie cudów bo nie ma się co oszukiwać takiej przepaści w środkach na badania nie da się przeskoczyć.
Proces akurat jest mocnym punktem bo w miarę zbliży ich do Intela w tej materii - teraz mamy 28nm vs 14nm. Pilderiver w 32nm